Zaloguj się
Zarejestruj się
lub
lub
* pola wymagane do rejestracji; dane można uzupełnić w ustawieniach konta po zalogowaniu
** założenie konta studenckiego następuje po weryfikacji ważności legitymacji studenckiej
Skontaktuj się z nami
LAX laboratory for architectural experiments
LAX to pracownia projektowa zajmująca się architekturą, urbanistyką, rzeźbą miejską oraz projektowaniem interaktywnych środowisk. W zakresie jej działalności znajdują się także badania naukowe oraz doradztwo projektowe.
Pracownia LAX została założona w 2014 roku przez dwójkę architektów z Wrocławia: Annę Grajper oraz Sebastiana Dobiesza. W swoim dorobku LAX ma wiele uzyskanych nagród i wyróżnień za projekty dotyczące architektury, urbanistyki oraz przestrzeni publicznych w Polsce i za granicą — jednym z nich jest zrealizowany projekt Bulwar Fizyków - Zwierciadła Akustyczne, który zlokalizowany jest w centrum Wrocławia na Bulwarze Prof. Zwierzyckiego. Znaczącym sukcesem pracowni LAX jest także wygrana w międzynarodowym konkursie International Playable City Award, której efektem jest realizacja interaktywnej instalacji Urbanimals w przestrzeniach publicznych Bristolu w Wielkiej Brytanii. Ponadto pracowania LAX za realizacje i badania nad Architekturą Interaktywną została odznaczona przez prezydenta Wrocławia honorową nagrodą 30 kreatywnych oraz doceniona nagrodą dla awangardowych młodych architektów Superwizja przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.
W ramach prowadzonych w LAX badań naukowych oraz doradztwa, specjalizuje się we wdrażaniu nowych, interaktywnych technologii w tkance architektonicznej i urbanistycznej. Współpracuje z ośrodkami twórczymi i akademickimi takimi jak Watershed Ltd., Bartlett School of Architecture UCL London, Politechnika Wrocławska, SARP czy Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, popularyzując architekturę interaktywną i poszukując dla niej nowatorskich rozwiązań projektowych.
Tworząc projekty bardzo istotne jest dla LAX, aby przyczyniały się one do realnego placemakingu w mieście. Architektom zależy, aby odciskały wyraźny ślad na mentalnej mapie miasta wśród jego mieszkańców i wszystkich odwiedzających. Dlatego ważne jest dla nich wywoływanie emocji w odbiorcach, co starają się czynić nadając magicznego charakteru swoim realizacjom. Ich mottem jest tworzenie magii w architekturze.