Z cyklu „Materiały elewacyjne i ścienne — trendy 2023”
Okładziny elewacyjne Ruukki odpowiadają na wszystkie potrzeby współczesnej architektury, spełniając techniczne, estetyczne i ekonomiczne założenia projektowe. Kasetony, panele i profile Ruukki stwarzają nieograniczone możliwości projektowania fasad budynków przemysłowych, biurowych, handlowych czy użyteczności publicznej. Metalowe okładziny mogą być stosowane na zewnątrz i wewnątrz budynków.
Bazujące na wysokiej jakości stali rozwiązania elewacyjne są trwałe, łatwe w montażu i zrównoważone, gdyż po zakończonym cyklu życia mogą zostać poddane recyklingowi i użyte ponownie. To produkty, które świetnie sprawdzą się w nowobudowanych obiektach, ale także w projektach rewitalizacyjnych, w których ważna jest duża elastyczność i wszechstronność rozwiązań.
Swoboda projektowania
W projektowaniu elewacji z produktów Ruukki jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Szeroka gama produktów, rozmiarów, kolorów, tekstur, opcji wykończenia i montażu pozwala zrealizować najbardziej oryginalne pomysły. Na efekt ogromny wpływ ma również zastosowany materiał okładziny — w zależności od wizji projektanta może to być stal powlekana organicznie, stal nierdzewna, miedź, mosiądz, aluminium czy dobrze znana w świecie architektury naturalna stal Cor-Ten®.
Centrum sportowe Mariahallen, Szwecja
© Ruukki
Większość produktów Ruukki może być dostarczona z wykonaną fabrycznie perforacją, której stopień i wzór określa indywidualny projekt. Perforowane okładziny stanowią znakomitą bazę do podświetlenia LED, które dodatkowo wyróżnia budynek i tworzy element identyfikacji wizualnej obiektu. Stopień perforacji zależy od rodzaju produktu i może sięgać 40% w przypadku profili Ruukki® Design.
Siedziba Prime Construction, Szczecin
© Ruukki
Salmon Eye, Norwegia
© Ruukki
Możliwości produkcyjne Ruukki pozwalają na realizację projektów fasad na indywidualne zamówienie. Eksperci techniczni Ruukki współpracują z architektami, by zapewnić architektoniczną, techniczną i ekonomiczną wykonalność projektu od samego początku. Fasady o nietypowych kształtach i powierzchniach zdecydowanie wyróżniają się z otoczenia, przyciągają wzrok i budzą emocje.
Muzeum Filmu, Estonia
© Ruukki
Trwałość i bezpieczeństwo
Wszystkie produkty okładzinowe Ruukki posiadają Ocenę Techniczną ITB dotyczącą nieodpadania okładziny z elewacji przez 120 minut w razie pożaru (par. 225 WT). To gwarancja bezpieczeństwa pożarowego, którą należy brać pod uwagę przy projektowaniu elewacji. Zastosowanie po stronie zewnętrznej powlekanej organicznie stali GreenCoat® Hiarc lub GreenCoat® Hiarc Max zdecydowanie zwiększa trwałość elewacji, ograniczając potrzeby jej konserwacji. Produkty Ruukki mogą być objęte gwarancjami technicznymi do 50 lat i estetycznymi do 25 lat (w zależności od stopnia korozyjności atmosfery).
Skośne fugi paneli Ruukki Primo
© Ruukki
W okładzinach elewacyjnych Ruukki stosowane są również innowacyjne rozwiązania wpływające na większą trwałość i niższe koszty konserwacji. Przykładem mogą być panele Ruukki® Primo z kompozytu aluminiowego. Wyróżnia je nie tylko rozmiar — w przypadku Primo Skyline 1000 pojedynczy panel może mieć wymiar 6200×1900 mm — ale także innowacyjne skośne krawędzie w fugach. Rozwiązanie to zostało objęte niedawno patentem. Nowatorski projekt skośnych fug powoduje, że nie gromadzi się w nich woda i zanieczyszczenia, które mają negatywny wpływ na stan elewacji.
Salon samochodowy Jaguar i Land Rover, Norwegia
© Ruukki
Zrównoważone budownictwo
Stal to oczywisty wybór, gdy w grę wchodzą kwestie cyklu życia produktu i zrównoważonego rozwoju. Jest to jeden z niewielu materiałów, który można poddać w 100% recyklingowi i nie traci przy tym swoich oryginalnych własności. Lekkie, stalowe okładziny są łatwe w transporcie, montażu i demontażu.
Jeśli chodzi o wpływ na środowisko, chętnie wybieranym materiałem okładzinowym jest stal Cor-Ten®. Ta charakterystyczna, surowa stal nie wymaga obróbki lub zabezpieczenia powierzchni podczas produkcji ani zabiegów konserwacyjnych w trakcie eksploatacji. Cor-Ten® starzeje się w sposób naturalny, pokrywając się patyną pod wpływem zmiennych, suchych i mokrych, warunków atmosferycznych. Ze stali Cor-Ten® w Ruukki produkowane są kasetony Liberta, lamele elewacyjne oraz profile Design. W wielu niestandardowych projektach wybierana jest blacha płaska Cor-Ten®.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa, Nowa Słupia
fot.: Jarek Matla © Ruukki
Dla okładzin elewacyjnych Ruukki dostępne są deklaracje środowiskowe produktów. Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) podawany jest przy każdym produkcie na stronie internetowej Ruukki.
Możliwości produkcyjne i wsparcie projektowe Ruukki pozwalają na realizację nawet najbardziej śmiałych koncepcji architektonicznych. Dużym ułatwieniem codziennej pracy projektantów są dostępne online narzędzia Ruukki do projektowania — kompletne biblioteki BIM dla środowiska AutoDesk Revit i ArchiCAD, własne programy obliczeniowe czy wizualizator elewacji — do pobrania ze strony Ruukki.
Ello Kaštanová, Czechy
© Ruukki
LUMI Data Center, Finlandia
© Ruukki
Winnica ViaJur, Słowacja
© Ruukki
Więcej informacji na stronie firmy RUUKKI POLSKA Sp. z o.o. w portalu Produkty dla Architekta.