Małgorzata TOMCZAK
Ekologia
Miasto nie jest przeciwieństwem przyrody. Jest jednym z możliwych jej wcieleń — złożonym układem relacji między ludźmi, zwierzętami, wodą, powietrzem i przestrzenią”, pisze Magdalena Milert, Kasper Jakubowski podkreśla zaś, że „potrzebujemy dziś każdej zieleni: tej w formacie XXL, jak duże parki, i tej w skali średniej czy bardzo małej”. W obliczu zmian klimatycznych, malejących zasobów naturalnych i miejskiego chaosu jedno jest pewne: przyszłość miast musi być zielona, dosłownie i w przenośni!
Ten numer poświęcamy związkom architektury z naturą, ale nie poprzez kompromis, a twórczy sojusz. Pokazujemy realizacje, w których zrównoważony rozwój to nie pusty slogan ani chwilowa moda, lecz głęboka zmiana zakorzeniona w codziennej praktyce architektonicznej. Opowiadamy o budynkach, które przywracają sens słowu „ekologia”. Przedstawiamy rozwiązania zmniejszające ślad węglowy i jednocześnie wpływające na bioróżnorodność, zaangażowanie społeczne i edukację.
Ekologia w architekturze to nie przyszłość. To teraźniejszość. Z każdym projektem, za którym stoi świadomy architekt, coraz bardziej namacalna.
Zapraszamy do lektury!