shopping-cart 0,00 zł

swobodnie na temat

reklama

25-lecie firmy Profim

computer zapisz w bibliotece

25-lecie firmy Profim

09 września `16
Dane techniczne

Profim to jeden z czołowych producentów siedzisk biurowych w Europie, oferujący fotele i krzesła obrotowe, krzesła konferencyjne oraz meble soft seating. Od 25 lat istnienia, firma zawsze stawiała na rozwój i jakość. Najnowsze technologie, oryginalne wzornictwo, dopracowane detale to podstawa, na której opiera swoją solidność. Profim zaskakuje tym, jak przemyślane i innowacyjne może być krzesło biurowe. Jak dobrze zaprojektowany mebel może zmienić wydajność użytkownika i zwiększyć zadowolenie z wyników pracy, w myśl sentencji: „Idealne siedzisko nie odwraca uwagi brakiem lub nadmiarem – pozwala skupić się na tym, do czego na nim zasiedliśmy”.


 

Profim w liczbach
Fabryka Profim znajduje się w miejscowości Turek, położonej w centrum kraju. To tutaj produkowany jest cały asortyment, stąd pochodzi kompetentny i wysoce wykwalifikowany personel, który pracuje nad jakością produktów. To tutaj produkowane jest średnio 100 000 siedzisk miesięcznie, a każde z nich jest tworzone z najwyższą starannością. Nad prawidłowym procesem produkcji czuwa ponad 1 800 pracowników, a łączna powierzchnia hal produkcyjno-magazynowych wynosi 50 000 m2. Profim jako pierwszy polski producent krzeseł biurowych otrzymał certyfikat zgodności Systemu Zarządzania Jakością z normą ISO 9001.

Swój sukces firma zawdzięcza kadrze pracowników, nieocenionych pod względem rzetelności, pomysłowości i konsekwencji w dążeniu do celu. To dzięki nim możliwe jest pełne wykorzystanie możliwości produkcyjnych nowoczesnych maszyn, ścisła kontrola jakości i rozwój firmy. Misją Profim jest wyznaczanie standardów zdrowego i efektywnego siedzenia. Firma stawia na innowacyjność, wychodząc z założenia, iż rozwój to przyszłość.

 

 

Park technologiczny
Park technologiczny Profim jest jednym z najmłodszych w Europie Środkowo-Wschodniej, dzięki czemu wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania. Firma posiada największą w tym regionie Europy zautomatyzowaną linię galwaniczną działającą w proekologicznej technologii Chrom III, wyposażoną w 50 wanien, których wydajność wynosi około 30 000 m2 na miesiąc, co daje średnio 160 000 detali. W firmie znajduje się jedna z najnowocześniejszych w Centralnej Europie lakierni, w której zużywane jest średnio 12 ton proszku na miesiąc. „Inteligentne” aplikacje wyposażone w system rozpoznawania wielkości detali precyzyjnie nanoszą farbę proszkową, zapewniając wydajność 1-1,3 m/min. Wszystkie stosowane do produkcji farby posiadają atesty ekologiczne (nie zawierają ołowiu oraz innych szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji) i są odporne na ścieranie i korozję. Wydział metalowy wyposażony jest w automaty sterowane numerycznie, dzięki którym możliwe jest bardzo precyzyjne określenie parametrów, optymalizacja procesu produkcyjnego oraz jego powtarzalność. W parku maszynowym Profim znajdują się m.in. roboty spawalnicze, 6 automatów do szlifowania detali, 3 lasery w tym 1 laser 3D oraz giętarki. Wydział szwalni wyposażony jest w 180 maszyn szwalniczych, gdzie szyte są nawet najbardziej skomplikowane pokrowce. Firma posiada 7 cutterów do cięcia tkanin i skór wyposażonych w oprogramowanie pozwalające na selekcję materiału, a jednocześnie takie cięcie, żeby zminimalizować ilość odpadu. Wydział pianek wylewanych wyposażony jest w 4 karuzele, do wylewania małych form bezstelażowych oraz w jedną linię obsługiwaną przez dużego robota do wylewania bardziej skomplikowanych wielkogabarytowych form. Maszyny te pozwalają wytworzyć indywidualnie zaprojektowane, ergonomicznie ukształtowane i wytrzymałe na obciążenia elementy, co przekłada się na jakość i komfort użytkowania gotowego produktu.

 

 

Firma pracuje na nowoczesnym module planowania zasobów przedsiębiorstwa, opartym na systemie ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Komponenty na produkcje dostarczane są z dokładnością co do godziny – just in time. Dzięki temu można skrócić do minimum czas realizacji zamówień, jednocześnie nie rezygnując z gwarancji terminowości dostaw i jakości obsługi. Poprzez w pełni zinformatyzowany system do zarządzania ruchem produktów w magazynie WMS (ang. Warehouse Management System), procesy produkcji i dystrybucji są zoptymalizowane.

 

 

Ekologia i środowisko
Profim w swojej działalności stosuje strategię zrównoważonego rozwoju. Działa w sposób odpowiedzialny, z korzyścią dla swoich klientów, pracowników, dostawców i lokalnej społeczności, ale zawsze z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dla zapewnienia realizacji zamierzonych celów firma wdrożyła System Zarządzania Środowiskowego w oparciu o normę ISO 14001, który umożliwia kompleksowe podejście do zagadnień ekologii.

 

 

Materiały i surowce używane do produkcji nie zawierają związków szkodliwych dla ludzi i środowiska. Ścisła współpraca z dostawcami zmniejsza wspólny wpływ na środowisko. Firma posiada certyfikat FSC®, stosuje technologie przyjazne dla środowiska, optymalizuje i zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Segreguje odpady produkcyjne i przekazuje je jedynie uprawnionym podmiotom.

 

 

Siedziska Profim dzięki wysokiej jakości i wytrzymałości mogą być używane przez lata. Ich użytkowanie nie powoduje jakichkolwiek oddziaływań, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Krzesła mogą być zdemontowane przy użyciu standardowych, ogólnodostępnych narzędzi. Opakowanie kartonowe nadaje się w 100% do recyklingu

 

 

Design & Proces wdrażania nowych produktów
Design dla Profim to nie tylko dbałość o styl i oryginalność wyrobów. To także zapewnienie odpowiedniej interakcji z użytkownikiem. Tylko dobry, przemyślany projekt, zrodzony w głowie doświadczonego i uzdolnionego projektanta, po przejściu wymagających testów, może zmienić się w znakomity produkt. Od początku istnienia firma rozwinęła dziesiątki unikalnych kolekcji, współpracując z międzynarodową grupą cenionych projektantów. Innowacyjne technologie i doświadczony zespół inżynierów pozwala na wdrażanie nawet najbardziej skomplikowanych form. Każdy nowy projekt przechodzi przez kolejne etapy skomplikowanego procesu wdrożenia do produkcji. Siłą zespołu jest udana współpraca ludzi zaangażowanych w projekt na wielu poziomach jego realizacji: od pomysłu projektanta, przez pierwsze prototypy, aż do finalnego produktu. W laboratorium badawczym testowane są wszystkie krzesła, które po pozytywnych wynikach trafiają do produkcji seryjnej. Na koniec tworzona jest optymalna linia produkcyjna. Każdego roku do oferty trafia średnio 7 nowych kolekcji. Dzięki nowoczesnemu parkowi technologicznemu oraz kontroli nad całym procesem produkcji firma osiąga najwyższą jakość. Według Profim krzesło powinno być wygodne, zapewniać zdrową pozycję ciała i mieć odpowiednie regulacje, które pozwalają na indywidualne dopasowanie do potrzeb użytkownika.