shopping-cart 0,00 zł

swobodnie na temat

reklama

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych

computer zapisz w bibliotece

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych

14 listopada `18
Dane techniczne

Kraków, 21-22 listopada 2018

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych, który odbędzie się w dniach 21-22 listopada, to unikalne wydarzenie towarzyszące kongresowi Open Eyes Economy Summit w Krakowie, który odwiedza 2500 osób. Kongres jest zainicjowany przez prof. Jerzego Hausnera i skierowany do wszystkich zainteresowanych nowym ideami i nowym modelem ekonomicznym, który może stać się receptą na wszelkie kryzysy, w tym te, które dotyczą przestrzeni architektoniczno-urbanistycznej miasta. Skupia znanych polityków i społecznych aktywistów, naukowców i studentów, dziennikarzy i artystów.


Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych uzupełnia program główny OEES i jest jedną z ciekawszych propozycji dla ekspertów i słuchaczy sesji poświęconej miastu. FOPA jest również skierowany do mieszkańców Krakowa oraz studentów.

FOPA to dwa dni spotkań, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać najciekawszych architektów z najlepszych krakowskich biur w ich codziennym środowisku pracy, przyjrzeć się ich metodzie projektowej i badawczej, poznać spojrzenie na miasto, czy estetykę przestrzeni zurbanizowanej, zobaczyć modele, projekty, zdjęcia, wreszcie usiąść przy dużym stole i porozmawiać. Chcemy, aby mieszkańcy miasta, studenci, goście kongresu mieli możliwość poznania procesu powstawania architektury, a tym samym uczyli się aktywnego uczestnictwa w debacie architektonicznej.
Kreowanie otwartości, budowanie dialogu oraz zaufania społecznego, tworzenie platformy spotkań to bardzo ważne elementy FOPA.


Podczas FOPA otworzymy trzy najciekawsze pracownie architektoniczne:

  • Horizone Studio
  • biuro architektoniczne Lewicki Łatak
  • Studio Projektowe Wizja

 

Horizone Studio
to kreatywne i dynamiczne biuro architektoniczne mające swoją główną siedzibę w Krakowie, specjalizujące się w projektowaniu budynków biurowych, użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych. Pasją architektów z Horizone Studio jest tworzenie przyjaznej i nowoczesnej przestrzeni miejskiej.
Działalność pracowni od lat jest silnie zakorzeniona w idei zrównoważonego rozwoju, a projekty powstające w biurze są efektem zintegrowanego procesu projektowego. Są autorami m.in. siedziby Ericpol w Łodzi, projektu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie (w trakcie realizacji), Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (z Pysall Ruge Architekten)

Biuro Projektów Lewicki Łatak
tworzy go dwóch charyzmatycznych architektów Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak. Są tegorocznymi Laureatami Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. w uzasadnieniu jury czytamy: „wybitna działalność twórcza, udokumentowana licznymi realizacjami i konkursami architektonicznymi. Zrealizowane obiekty prezentują bardzo wysoki poziom we wszystkich aspektach wartości w tym formy, kontekstu i funkcji. Większość projektów posiada unikalne cechy, potwierdzające tożsamość miejsca i wzbogacające przyrodnicze i kulturowe otoczenie. Na szczególną uwagę zasługują realizacje budynków wielorodzinnych we Wrocławiu, zagospodarowania Placu Bohaterów Getta (Zgody) w Krakowie oraz Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ulicy Focha w Krakowie”

Wizja Biuro Architektoniczne
założone przez Stanisława Deńko oraz amerykańskiego architekta Glenna Lewisa w 1993 roku.  Stanisław Deńko wrócił wtedy właśnie ze Stanów Zjednoczonych, dokąd został zaproszony przez prof. Billa Rudda, dziekana College of Architecture na  University of Tennessee w Knoxville, by prowadzić tam zajęcia z projektowania urbanistycznego i architektonicznego. Po trzech latach praktyki dydaktycznej powrócił do kraju, by w nowych warunkach ustrojowych, a więc z nowymi perspektywami dla uprawiania zawodu założyć biuro architektoniczne.Fundament pracowni stanowi przede wszystkim doświadczenie jej lidera, który jednak zawsze pozostawia młodszym współpracownikom dużą swobodę w tworzeniu wizji i rozwijaniu ich w procesie projektowania. Ostateczne decyzje podejmowane są wspólnie, aż do etapu realizacji poszczególnych dzieł. Podstawą pomysłów jest przekonanie, że forma zawarta w fizycznej materii budowli jest językiem niosącym przekaz, konkretną treść. Geneza formy to ścieżka, na której spotykają się elementy natury, kontekstu kulturowego, zwyczaje, tradycja – to, co zawiera się w doświadczeniach z przeszłości w połączeniu ze współczesnymi osiągnięciami cywilizacyjnymi. Najwybitniejsze realizacje to m.in.: Cricoteka (współautor: nsMoonStudio), Krakowski Park Technologiczny, Angel City w Krakowie, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, budynek biurowy Inkubatora Krakowskiego Parku Technologicznego, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice Terminal I i II, Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa na Kazimierzu w Krakowie
.