shopping-cart 0,00 zł

swobodnie na temat

reklama

Seminarium - Materiał w architekturze

computer zapisz w bibliotece

Seminarium - Materiał w architekturze

28 stycznia '15
Dane techniczne

W dniu 22 stycznia 2015 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyło się seminarium pt. "Materiał w architekturze", będące wstępem do trzeciej edycji konkursu "Akademia Architektury & Biznes", który w tym roku dotyczy właśnie materiałów wykorzystywanych w procesie projektowym. W wydarzeniu organizowanym przez nasze wydawnictwo we współpracy z firmą Aperam – właścicielem marki Uginox oraz innymi partnerami biznesowymi jako prelegenci wystąpili architekci: Romuald Loegler, Krzysztof Ingarden i Bartłomiej Kisielewski, a także Sebastian Olesiński – przedstawiciel firmy Aperam Polska.


 

Materiał jest dla wizerunku budynku przysłowiową kropką nad i. Decyduje o jego wyrazie. Sprawia, że obiekt jest przez nas zapamiętany lub że przechodzimy obok niego obojętnie. Nawet najlepszy projekt straci wiele ze swojej siły rażenia, jeśli zostanie obleczony w banalny materiał. Jak słusznie więc podczas krakowskiego seminarium zauważył Romuald Loegler, materiał architektoniczny to trzecia skóra człowieka. Architektura, podobnie jak nasza własna skóra oraz noszone przez nas ubranie, osłania nas przed światem, nawiązując równocześnie z nim dialog. "Te trzy skóry żyją w symbiozie, jednak architektura stanowi często ochronę nie tylko jednostki, ale też całej grupy społecznej" – podkreślał Romuald Loegler. Krakowski architekt i wydawca zwrócił też uwagę na fakt, że tradycyjny materiał wcale nie musi oznaczać tradycyjnej formy budynku. Wręcz przeciwnie, innowacyjne użycie tradycyjnych materiałów, jakimi są kamień, drewno czy cegła, może doprowadzić do bardzo ciekawych efektów wizualnych. Ważne jest to, aby poszukiwać indywidualnej formy wyrazu danego materiału. "Starania o trzecią skórę, o jej jedność powinny łączyć architekta i inwestora" – podkreślał Loegler.

[…]

Magda BRONIATOWSKA

 

 
     
     
     
     
     
     
     
     

 

Seminarium pt. "Materiał w architekturze" zostało zorganizowane dzięki współpracy partnerów biznesowych, którymi były firmy: Aperam (Uginox), Quick-Mix, FR Solutions, Polflam, Fermacell, Sokółka Okna i Drzwi, Procad, Silk & Stone, WSC Szymanik oraz PlusLighting.