shopping-cart 0,00 zł

swobodnie na temat

Rozstrzygnięcie konkursu na „Piękny Wrocław”

computer zapisz w ulubionych

Rozstrzygnięcie konkursu na „Piękny Wrocław”

13 czerwca '19

11 czerwca br. w Muzeum Architektury we Wrocławiu wręczone zostały nagrody i wyróżnienia w XXIX edycji konkursu „Piękny Wrocław”. Organizatorem konkursu promującego architekturę Wrocławia są Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Prezydent Miasta Wrocławia.

[informacja od organizatorów]

W skład Kapituły rozstrzygającej konkurs weszli Piotr Fokczyński (Architekt Miasta, przewodniczący), Jan Paluchniak (Towarzystwo Miłośników Wrocławia), Wojciech Gryczyński (Towarzystwo Miłośników Wrocławia), Andrzej Poniewierka (architekt, rekomendowany przez Prezydenta Wrocławia), Beata Stobiecka (Stowarzyszenie Architektów Polskich) i Aleksander Szarapo (Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP).

Nagroda specjalna —
modernizacja obiektu historycznego

W XXIX edycji konkursu, wyróżnienie i jednocześnie nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego otrzymały cztery obiekty:

nazwa: Budynek Centrum Symulacji Medycznej
lokalizacja: ul. Tytusa Chałubińskiego 7a
nazwa pracowni: Heinle, Wischer und Partner Architekci
zespół autorski: Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska 
współpraca autorska: Aleksandra Demidowicz, Karolina Konopnicka, Agata Markgraf, Małgorzata Oleśkowska, Tomasz Zawisza
inwestor: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich
wykonawca: PB Inter-System

Budynek Centrum Symulacji Medycznej, proj.: Heinle, Wischer und Partner Architekci

Budynek Centrum Symulacji Medycznej, proj.: Heinle, Wischer und Partner Architekci

fot.: Maciej Lulko | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

nazwa: Kamienica Oppenheimów — przebudowa zabytkowej kamienicy ze zmianą funkcji na kulturalno-usługową
lokalizacja: pl. Solny 4
nazwa pracowni: Major Architekci
autor: Marcin Major
inwestor: Victor Oppenheim Haus Gemeinnützige SE / Spółka Europejska Pożytku Publicznego
wykonawca: Budimex

Kamienica Oppenheimów, proj.: Major Architekci

Kamienica Oppenheimów, proj.: Major Architekci

fot.: Maciej Lulko | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

nazwa: Pawilon InfoWuWA [info]
lokalizacja: ul. Tramwajowa 2
nazwa pracowni: Arch_It Piotr Zybura
zespół autorski: Piotr Zybura, Maja Cichocka, Agnieszka Gałwiaczek
współpraca: Tomasz Cempa Architekt — Tomasz Cempa, Wrocławska Rewitalizacja — Grażyna Adamczyk-Arns
inwestor: Wrocławska Rewitalizacja 
wykonawca: Piotr Olczak „OLTOS”, PPHU Paweł Trościaniec, PP Trisem, Arkada Budownictwo i Zabytki, Dobra Firma Marta Klint, F.H.U. KONO Magdalena Konopka, Ann-Dach Anna Zadrożna

Pawilon InfoWuWA, proj.: Arch_It Piotr Zybura

Pawilon InfoWuWA, proj.: Arch_It Piotr Zybura

fot.: Maciej Lulko | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

nazwa: Budynek administracyjno-biurowy Hydropolis, pawilon kasowy, zagospodarowanie terenu
lokalizacja: ul. Na Grobli 17
nazwa pracowni: Pracownia Projektowa Myczkowski
zespół autorski: Tomasz Myczkowski, Róża Myczkowska, Oles Mosiyevskyy, Ryszard Zarycki, Marek Koźbiał 
inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
wykonawca: Stanisław Sadowski

Budynek administracyjno-biurowy Hydropolis, proj.: Pracownia Projektowa Myczkowski

Budynek administracyjno-biurowy Hydropolis, proj.: Pracownia Projektowa Myczkowski

fot.: Tomasz Myczkowski | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Do nagrody specjalnej nominowane były także obiekty wyróżnione w poprzedniej, XXVIII edycji konkursu:

nazwa: Przedszkole nr 23
lokalizacja: ul. Zwycięska 8a
nazwa pracowni: Grupa 33_03
zespół autorski: Anita Luniak, Teresa Mromlińska
współpraca: Vega Cad, Monika i Sebastian Stanisławscy
inwestor: Gmina Wrocław — Zarząd Inwestycji Miejskich 
wykonawca: AKBIK

Przedszkole nr 23, proj.: Grupa 33_03

Przedszkole nr 23, proj.: Grupa 33_03

fot.: Małgorzata Jordan | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

nazwa: Bierutowska Park — Wrocławskie Parki Biznesu
lokalizacja: ul. Bierutowska 57–59
nazwa pracowni: ASSA Anna Sokół Studio Architektury
zespół autorski: Anna Sokół, Anna Ośmińska, Elżbieta Buchwald
inwestor: BFF INVESTMENTS 
wykonawca: BFF INVESTMENTS 

Bierutowska Park — Wrocławskie Parki Biznesu, proj.: ASSA Anna Sokół Studio Architektury

Bierutowska Park — Wrocławskie Parki Biznesu, proj.: ASSA Anna Sokół Studio Architektury

fot.: Piotr Fokczyński | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Nagrodę specjalną w kategorii modernizacja obiektu historycznego otrzymał Budynek Centrum Symulacji Medycznej projektu pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci.


W regulaminowych kategoriach Kapituła przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria — budynek użyteczności publicznej

1. nagroda

nazwa: Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK
lokalizacja: ul. Na Grobli
nazwa pracowni: Dziewoński Łukaszewicz Architekci
zespół autorski: Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz , Marta Smarzych, Bartłomiej Pawłowski, Katarzyna Radecka, Robert Mgłosiek, Łukasz Kołacz, Bartłomiej Mackiewicz, Miłosz Wróbel, Marcin Bomberski, Kacper Piątkowski, Jakub Snopek
współpraca autorska: Major Architekci — Marcin Major, Paweł Major, Alicja Adamowicz, Anna Owsiany, Magdalena Szkoda, Kamila Stachniuk, Adam Stafiniak, Anna Haudek, Daria Komorowska-Król,

współpraca: GP Konstruktor 
inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA 
wykonawca: wielu wykonawców, NOVBUD

Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK, proj.: Dziewoński Łukaszewicz Architekci

Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK, proj.: Dziewoński Łukaszewicz Architekci

fot.: Maciej Lulko | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

2. nagroda

nazwa: Budynek biurowo-usługowy Retro Office House
lokalizacja: ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 69
nazwa pracowni: Kuryłowicz & Associates
zespół autorski: Ewa Kuryłowicz, Piotr Żabicki, Piotr Kuczyński, Krzysztof Pydo, Piotr Marciniak, Tomasz Kopeć, Tomasz Duszczyk, Łukasz Węcławski, Marcin Klukowski, Patrycja Majewska
inwestor: LC Corp
wykonawca: Budimex

Budynek biurowo-usługowy Retro Office House, proj.: Kuryłowicz & Associates

Budynek biurowo-usługowy Retro Office House, proj.: Kuryłowicz & Associates

fot.: Maciej Lulko | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

3. nagroda

nazwa: Budynek biurowy CU Office
lokalizacja: ul. Jaworska 13
nazwa pracowni: Medusa Group
zespół autorski: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
współpraca autorska: Dawid Beil, Sabina Sieczkowska, Marta Boryczka, Agnieszka Kuczyńska, Agnieszka Majcher-Lisowicz, Piotr Dećko, Mateusz Rymar, Michał Sokołowski, Krzysztof Weber
inwestor: Grupa BUMA / REINO Partners 
wykonawca: Buma Contractor 1

Budynek biurowy CU Office, proj.: Medusa Group

Budynek biurowy CU Office, proj.: Medusa Group

fot.: ART EFFECT Adam Miozga | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wyróżnienie:

nazwa: Budynek hotelowo-usługowy XS apartments
lokalizacja: ul. Na Grobli 36
nazwa pracowni: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach
zespół autorski: Agnieszka Trebenda-Toczydłowska, Krzysztof Toczydłowski
inwestor: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach  
wykonawca: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach

 Budynek hotelowo-usługowy XS apartments, proj.: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach

Budynek hotelowo-usługowy XS apartments, proj.: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach

fot.: Stan Zajączkowski | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Kategoria — budynek mieszkalny wielorodzinny

1. nagroda

nazwa: MARINA III — Budynki mieszkalne wielorodzinne z usługami
lokalizacja: ul. Pomorska 1, 1a
nazwa pracowni: Major Architekci
autor: Marcin Major 
inwestor: Topacz Investments 
wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach

MARINA III, proj.: Major Architekci

MARINA III, proj.: Major Architekci

fot.: Patryk Kusz | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

2. nagroda

nazwa: Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami Nowe Żerniki
lokalizacja: ul. Heinricha Lauterbacha 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, ul. Krystyny i Mariana Barskich 8, 10, 12, 14
nazwa pracowni: BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka
zespół autorski: Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Roman Rutkowski, Stanisław Lose, Zbigniew Maćków
inwestor: Blockpol Developer
wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Blockpol

Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami Nowe Żerniki, proj.: BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka

Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami Nowe Żerniki, proj.: BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka

fot.: Małgorzata Jordan | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

3. nagroda

nazwa: Osiedle „Kuźniki”
lokalizacja: ul. Hermanowska
nazwa pracowni: Arch_It Piotr Zybura
zespół autorski: Piotr Zybura, Andrzej Doktor, Marta Bazan, Sylwian Moska, Karol Mądrecki
współpraca: Joanna Karnicka, Paweł Szyport
inwestor: Triada-Dom Wachowiak Śliwiak
wykonawca: Triada-Dom Wachowiak Śliwiak

Osiedle „Kuźniki”, proj.: Arch_It Piotr Zybura

Osiedle „Kuźniki”, proj.: Arch_It Piotr Zybura

fot.: Maciej Lulko | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wyróżnienie:

nazwa: Budynek mieszkalny wielorodzinny Kooperatywa II
lokalizacja: ul. Heinricha Lauterbacha 3–3a
nazwa pracowni: WOLANIN.PL Architektura
autor: Marcin Wolanin
inwestor: Grupa inwestorów prywatnych — Kooperatywa
wykonawca: Bartosz Michalewicz

Kooperatywa II, proj.: WOLANIN.PL Architektura

Kooperatywa II, proj.: WOLANIN.PL Architektura

fot.: Marcin Wolanin | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Kategoria — budynek mieszkalny jednorodzinny

1. nagroda

nazwa: Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom z zacięciem”
lokalizacja: ul. Brata Alberta
nazwa pracowni: Pracownia Architektury Głowacki
autor: Tomasz Głowacki 
inwestor: prywatny 
wykonawca: Usługi Ogólnobudowlane Jarosław Tomaszewski

„Dom z zacięciem”, proj.: Pracownia Architektury Głowacki

„Dom z zacięciem”, proj.: Pracownia Architektury Głowacki

fot.: Maciej Lulko | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

2. nagroda

nazwa: Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom na Karłowicach”
lokalizacja: ul. Władysława Orkana
nazwa pracowni: Kameleonlab
zespół autorski: Jakub Woźniczka, Rafał Specylak
inwestor: prywatny
wykonawca: Ach-Domy

„Dom na Karłowicach”, proj.: Kameleonlab

„Dom na Karłowicach”, proj.: Kameleonlab

fot.: Krzysztof Smyk | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

3. nagroda

nazwa: Osiedle budynków jednorodzinnych dwulokalowych z zielonymi dachami Blueberry Park
lokalizacja: ul. Szynowa 4–34
nazwa pracowni: OZONE Architekci
zespół autorski: Emilia Skarżyńska, Dawid Wirth, Agata Bobrowska, Bartosz Skowera
inwestor: G2
wykonawca: OPM

Osiedle budynków jednorodzinnych dwulokalowych z zielonymi dachami Blueberry Park, proj.: OZONE Architekci

Osiedle budynków jednorodzinnych dwulokalowych z zielonymi dachami Blueberry Park, proj.: OZONE Architekci

fot.: Bartosz Skowera | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wyróżnienie:

nazwa: Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom Krawczyka”
lokalizacja: ul. Jaspisowa
nazwa pracowni: Grid Architekci
zespół autorski: Artur Toboła, Agnieszka Zając, Paulina Gogacz
inwestor: prywatny
wykonawca: system gospodarczy

„Dom Krawczyka”, proj.: Grid Architekci

„Dom Krawczyka”, proj.: Grid Architekci

fot.: Jacek Hanusz | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wyróżnienie:

nazwa: Budynek mieszkalny jednorodzinny „Energooszczędna kostka”
lokalizacja: ul. Władysława Orkana
nazwa pracowni: Kameleonlab
zespół autorski: Jakub Woźniczka, Rafał Specylak
inwestor: prywatny
wykonawca: wielu wykonawców

„Energooszczędna kostka”, proj.: Kameleonlab

„Energooszczędna kostka”, proj.: Kameleonlab

fot.: Gracjan Donarski | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Kategoria — budynek produkcyjny, przemysłowy

1. nagroda

nazwa: Budynek magazynowo-biurowy Eltron
lokalizacja: ul. Brodzka 10b
nazwa pracowni: A2+1 PARADYSZ & MIKOŁAJCZYK
zespół autorski: Paweł Paradysz, Konrad Mikołajczyk, Dorota Damm-Paradysz
inwestor: ELTRON
wykonawca: Atlas Ward Polska

 Budynek magazynowo-biurowy Eltron, proj.: A2+1 PARADYSZ & MIKOŁAJCZYK

Budynek magazynowo-biurowy Eltron, proj.: A2+1 PARADYSZ & MIKOŁAJCZYK

fot.: Paweł Paradysz | Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia

Kapituła nie przyznała w tym roku nagród w kategoriach obiekt inżynierski i przestrzeń publiczna.


GRAND PRIX

Po ustaleniu nagród we wszystkich kategoriach konkursu, spośród obiektów wyróżnionych pierwszą nagrodą Kapituła wybrała zwycięzcę GRAND PRIX — budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK.

Gratulujemy!

 


Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego Wrocławia