Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

FOPA 2025. Jakie pracownie odwiedzimy w tym roku?

14 marca '25

FOPA 2025

 

Transmisje spotkań dostępne będą na naszych kanałach

Facebook         Facebook


partnerzy

partnerzy

Trzy miasta, trzy pracownie, trzy wizje architektury i jeden cel: zapraszamy na Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych, wydarzenie towarzyszące Międzynarodowemu Kongresowi Cyfrowa Regeneracja Miast w Łodzi (9–10 kwietnia). Jakie biura odwiedzimy razem?

Przed nami jedenasta odsłona FOPY, organizowanego od 2018 roku przez A&B Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych. FOPA to wyjątkowa okazja, aby od kulis poznać pracę najlepszych polskich i zagranicznych biur projektowych, podejrzeć sposób pracy tworzących w nich architektów i architektek oraz zapytać o wyzwania zawodu. Wszystkie spotkania transmitowane będą na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku A&B.

Tym razem odwiedzimy biura w Katowicach, w Poznaniu i w Szczecinie:

Konior Studio
7 kwietnia, godzina 13.00

Festiwal rozpoczniemy w Katowicach, w siedzibie działającej od 1995 roku autorskiej pracowni Tomasza Koniora, która od 30 lat plasuje się w czołówce najlepszych biur architektonicznych w kraju! Czym dla architektów z Górnego Śląska jest architektura?

Architektura to inspirujący klimat i piękno. To pasja tworzenia dla ludzi w kontekście czasu, miejsca, natury i kultury

— piszą na swojej stronie internetowej.

NOSPR w Katowicach

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia  w Katowicach

© Konior Studio

Konsekwentne realizowanie tych wartości te przyniosły laury założycielowi pracowni już od początku kariery — architekt w 1998 roku zdobył Nagrodę Roku SARP w kategorii Młody Twórca Architektury, a zaledwie 5 lat później — Nagrodę Roku SARP za twórczość architektoniczną. Projekty pracowni wielokrotnie nominowane były do nagrody Miesa van der Rohe i nagradzane w krajowych konkursach, nic dziwnego, skoro w portfolio pracowni są takie ikony architektury jak budynek siedziby NOSPR w Katowicach czy Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie (Grand Prix 9. Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy, Nagroda Roku SARP 2023 w kategorii Architektura Wnętrz).

Obecnie zespół pracuje nad nie lada wyzwaniem przywrócenia do życia jedenastu kamienic w ścisłym centrum Katowic i stworzenia kwartału zabudowy w centrum miasta.

Kwartał Dworcowa

Kwartał Dworcowa w Katowicach

© Konior Studio

Więcej o pracowni przeczytać możecie tutaj.



PL.architekci
8 kwietnia, godzina 13.00

Z Katowic przeniesiemy się do Poznania, gdzie od 2004 roku działa pracownia Bartłomieja Bajona i Katarzyny Cynki-Bajon. Zespół PL.architekci wiedzie prym w projektach domów jednorodzinnych — czego nie dotkną, zamienia się w złoto: w 2023 roku Dom WIELOCZŁONOWY ich projektu zdobył nagrodę w konkursie NAWW, a Dom betOnowy — Nagrodę Specjalną w konkursie Polski Cement w Architekturze. Dom Rozcięty z kolei otrzymał Nagrodę Roku SARP w 2021 roku, a rok wcześniej ten sam tytuł zdobył Dom LUS_4.

Dom Wieloczłonowy

Dom Wieloczłonowy

fot.: Piotr Krajewski © PL.architekci

Zespół nie spoczywa jednak na laurach — podejmuje się (z sukcesem!) także projektów użyteczności publicznej, za które również „zgarnia” branżowe nagrody. Pamiętacie wolsztyński dworzec kolejowy (Grand Prix i Najlepszy obiekt użyteczności publicznej 2. edycji konkursu NAWW) czy halę widowiskowo-sportową w Książu Wielkopolskim (Grand Prix, nagrody w kategorii Budynek użyteczności publicznej i w kategorii Wnętrza w 5. edycji konkursu NAWW)? Tak, to też ich dzieła!

Zintegrowane Centrum Przesiadkowe przy ul. Dworcowej w Wolsztynie

Zintegrowane Centrum Przesiadkowe przy ul. Dworcowej w Wolsztynie

fot.: Nate Cook © PL.architekci

Więcej o pracowni przeczytać możecie tutaj.



Analog
11 kwietnia, godzina 13.00

Festiwal zakończymy wizytą w działającej od 2016 roku pracowni ANALOG, która swoje siedziby ma w Szczecinie i w Koszalinie. Biurem kieruje Piotr Śmierzewski, wcześniej działający pod szyldem biura HS99.

Fabryka Pełna Życia

Fabryka Pełna Życia

© ANALOG

Zespół ma na swoim koncie projekty w rozmaitej skali — od domów jednorodzinnych po tworzenie całych centrów miast jak w przypadku przekształcenia olbrzymiego fragmentu Dąbrowy Górniczej w Fabrykę Pełną Życia! Ta kompleksowa wizja jako jedyny polski projekt zdobyła uznanie w plebiscycie internetowym Architizer A+Awards 2020! Światowe uznanie przyniósł pracowni także projekt renowacji centrum we Włocławku, za który w 2018 roku zespół zdobył The Plan Award.

Architekci z pracowni ANALOG chętnie i z sukcesami startują też w konkursach — I Nagrody zdobyli między innymi w konkursie na projekt Osiedla Forsycji w Stargardzie czy na opracowanie rozbudowy Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Konkursowy projekt rozbudowy Teatru Zagłębia w Sosnowcu

© ANALOG

Więcej o pracowni przeczytać możecie tutaj.

***

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych to doskonała okazja, aby zobaczyć od kuchni to, co dzieje się na co dzień w biurach architektonicznych i osobiście zapytać tworzących w nich architektów i architektki o interesujące nas kwestie związane z zawodem. Zapraszamy na FOPĘ i Międzynarodowy Kongres Cyfrowa Regeneracja Miast. Do zobaczenia!

***

Partnerami wydarzenia są:

Patronat:
SARP Oddział Kraków
SARP Oddział Łódź

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

okno zamknie się za 10

E-DODATEK - Oprogramowanie, narzędzia dla architekta – trendy 2025
PORTA PRO – strefa architekta
DACHRYNNA - zintegrowany system dachowo-rynnowy 2w1
INSPIRACJE