KompexMarket: naturalne drewno w nowoczesnej architektonicznej odsłonie

19 lipca '24

z cyklu „Materiały elewacyjne i ścienne — trendy 2024”

Trendy i mody w architekturze wciąż ulegają zmianom. Pojawiają się nowe materiały i technologie W tym gąszczu zmian i nowości, jest jeden materiał, który niezależnie od obowiązującej w danym sezonie mody pozostaje popularny i wartościowy. Można rzec – ponadczasowy.

Moso Bamboo, Oisterwijk, Holadnia

Moso Bamboo, Oisterwijk, Holadnia

© KomplexMarket.pl

To naturalne drewno. Nie da się go zastąpić niczym innym – wszelkim imitacjom zawsze czegoś brakuje, nigdy nie są w stanie być tak doskonałe. Nowe technologie, zamiast wykluczyć drewno, to dają mu kolejne możliwości, wydłużają jego żywotność i adaptują do nowoczesnych form.

Drewno to same zalety:

- długowieczność;

- naturalna izolacja termiczna;

- różnorodność estetyczna;

- łatwość montażu;

 Do tego, użycie naturalnych materiałów wokół nas pomaga zredukować poziom stresu i stworzyć harmonijne otoczenie. Szczególnie w kategorii elewacji, drewno to zawsze świetny wybór. Tutaj warto przyjrzeć się drewnu modyfikowanemu termicznie. Po takiej obróbce możemy być pewni nie tylko estetycznych walorów, ale też trwałości. Proces modyfikacji termicznej zachodzi w specjalnych piecach, bez użycia chemikaliów. Tu na szczególną uwagę zasługuje dwóch producentów – Thermory oraz Moso Bamboo, którzy zajmują miejsca na podium wśród 25 najlepszych producentów elewacji drewnianych według prestiżowego portalu Archello.

Thermory thermo sosna, Waterfront Norwegia

Thermory thermo sosna, Waterfront Norwegia

© KomplexMarket.pl

Thermory to estoński producent, światowy pionier w dziedzinie modyfikacji termicznej.

Gatunki poddawane temu procesowi, to przede wszystkim:

- sosna i świerk skandynawski;

- sosna bezsęczna (radiata);

- jesion;

Z każdego z tych gatunków, modyfikacja wydobywa to, co najlepsze. Obróbka termiczna zabezpiecza drewno przed grzybami i pleśnią, zapewnia stabilność wymiarową i odpowiednią trwałość, a przy tym wydobywa piękny kolor (w przypadku sosny i świerku – ciepły, karmelowy, a w przypadku jesionu – głęboki czekoladowy).

Thermory thermo jesion

Thermory thermo jesion

© KomplexMarket.pl

Te wszystkie cechy drewna po obróbce cieplnej sprawiają, że to idealny materiał do zastosowań zewnętrznych w budownictwie zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym.

Ponadto drewno to tradycja, którą można wykorzystać w bardzo nowoczesny sposób. Idealnie zgrywa się z innym materiałami, podkreślając indywidualny charakter budynku. Nie straszne mu powiązania z betonem i stalą.

Deski pełne, lamele, kantówki, gonty, profile 3D. Do tego mnogość struktur – gładka, szczotkowana, szorstka.

Drewnu Thermory można pozwolić na naturalne szarzenie – patynowanie, lub zaolejować i nadać pożądany odcień. W przypadku budynków publicznych, istnieje możliwość impregnacji desek do NRO.

Thermory ma innowacyjne podejście do montażu. W kolaboracji z francuską firmą Grad stworzyło systemy niewidocznego montażu – PacSystem. Deski można instalować na kantówkach drewnianych lub aluminiowych. To stwarza nowe możliwości układania wzorów, co jest doceniane przez architektów na całym świecie.

Thermory thermo sosna

Thermory thermo sosna

© KomplexMarket.pl

Z kolei Moso to holenderski producent desek z bambusa – Moso Bamboo. Można śmiało powiedzieć, że to materiał budowlany przyszłości. Deski elewacyjne z tego surowca to niebywałe właściwości użytkowe:

- najwyższa trwałość i 25 lat gwarancji,

- niespotykana odporność na grzyby i pleśnie,

- twardość przewyższająca drewno egzotyczne,

Sam bambus moso, to najszybciej rosnąca roślina na ziemi. Ekologiczny surowiec, którego produkcja nie powoduje zwiększenia wydzielania CO2 do atmosfery.

Odpowiednio przygotowane włókna bambusa są poddawane obróbce termicznej i prasowane pod ogromnym ciśnieniem.

Z tak przygotowanych profili bambusowych można przygotować właściwie każdy kształt, co daje ogrom możliwości dla inwencji architektów.

Produktów Moso Bamboo nie trzeba dodatkowo zabezpieczać do NRO, ponieważ rozprzestrzenianie ognia, jest jego naturalną właściwością.

Dlatego właśnie elewacje z bambusa, ale także i tarasy, podłogi, elementy małej architektury możemy spotkać w budynkach użyteczności publicznej na całym świecie. Lotniska, hotele, dworce, wszędzie tam, gdzie liczy się trwałość, stabilność wymiarowa, ale także estetyka.

Moso Bamboo, Orientarium, Łódź

Moso Bamboo, Orientarium, Łódź

© KomplexMarket.pl

Oczywiście – Moso Bamboo to również idealne rozwiązanie dla budynków prywatnych. Deski można olejować i zachować ich głęboki odcień, lub pozostawić do naturalnego patynowania. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Do tego tu również mamy dedykowane systemy montażu, które zapewniają niewidoczną, trwałą instalację.

 Te wszystkie zalety powodują, że drewno i produkty naturalne są wciąż na czasie i utrzymują się wysoko w trendach architektonicznych i nic nie zapowiada zmiany w tej kwestii. Trudno znaleźć inny, tak wszechstronny materiał na elewacje, który łączy w sobie tradycję i nowoczesność.

 

 

 

 

 

Głos został już oddany

BIENNALE YOUNG INTERIOR DESIGNERS

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE