Styl angielski to pewnego rodzaju uporządkowany eklektyzm. W pomieszczeniach pojawiają się meble z dawnych epok oraz duża ilość drobiazgów. Wnętrza są przytulne, ale nie brak im elegancji.
Przedpokój z balustradą charakterystyczną dla stylu angielskiego oraz przedsionek w tym stylu
Wnętrze zdobne i eleganckie
Styl angielski jest bardzo ozdobny. Najbardziej charakterystyczne dla niego są lamperie wykonane z frezowanych desek albo też gładkie, pokryte ramkami z cienkich listewek, oraz tapety ścienne ze wzorzystymi nadrukami. Ściany od góry i dołu wykończone są dekoracyjnymi listwami. Podłoga wykonana najczęściej z drewnianych, ciemnych desek.
Łazienka w stylu angielskim ze zdobnymi lamperiami i kwiecistą tapetą
Naturalność i prostota
Styl angielski można niekiedy pomylić ze stylem prowansalskim albo country, ponieważ cechuje go naturalność. We wnętrzach dominują jasne kolory – przełamana biel i beże. Na ich tle dobrze prezentować się będą głębokie zielenie, błękity, granaty oraz czerwienie. Często występować będą tu tapety i ciężkie, marszczone zasłony z motywem kwiatowym albo geometrycznym.
Prosta i elegancka aranżacja kuchni
Meble i dodatki
Meble wykonane z drewna będą eksponowały jego zalety oraz naturalność, nie unikając nawet sęków. Są one masywne i zestawione ze sobą mimo pochodzenia z bardzo różnych okresów. Aranżacja prezentuje się tak, jakby urządzona była przez kilka pokoleń. Sofy i fotele posiadają wysokie zagłówki, a krzesła są tapicerowane, a więc miękkie i wygodne. Odpowiednie są tutaj także wszelkie komody, witryny oraz biblioteczki.
Wnętrze w stylu angielskim z charakterystycznymi lamperiami
Mocno zauważalne w aranżacji stylu angielskiego jest duże nagromadzenie dodatków. Pełno tu pamiątek i drobiazgów, takich jak ramki na zdjęcia, obrazy duże i małe, przedmioty porcelanowe, suszone kwiaty czy zdobne serwety. Ciepły nastrój stworzą lampy stołowe z materiałowymi, marszczonymi kloszami oraz zegar w starym stylu.
Opracowanie: Liwia Sus