10 wzorów malowania ścian inspirowanych naturą

Obrazy natury, z których możemy czerpać inspiracje dla naszych wnętrz 

Kombinacje kolorów, jakie daje nam natura, są nieskończone piękne i różnorodne. Obserwując spektakularne, zjawiska atmosferyczne czy wschody i zachody słońca, możemy czerpać mnóstwo energii i przenosić ją do wnętrza własnych domów. Wzory, faktury i palety kolorów prosto z natury; co może być lepszego niż to?

Sześciokątny wzór plastra miodu

© Ante Hamersmit

1. Plaster miodu

Zwykła biała ściana może być wspaniale urozmaicona sześciokątami zaciągniętymi prosto z pszczelego życia! Kto by pomyślał, że te małe istoty potrafią stworzyć taki piękny kształt. Ściany możemy podzielić pasami farby malarskiej i pomalować wg jednej z zasad dobierania kolorów. Losowo rozmieszczone sześciokąty stworzą wyjątkowy klimat w pomieszczeniu. Używaj kolorów, które pasują do wystroju i użytkowania pokoju – jaśniejsze odcienie do dziecięcej sypialni, bardziej stonowane do salonu czy jadalni.

Niezwykle delikatne przejścia kolorów widoczne na niebie

Niezwykle delikatne przejścia kolorów widoczne na niebie

© Paul Berthelon

2. Niebiańskie Ombre

Gdy popatrzymy na bezchmurne niebo, możemy łatwością zauważyć stopniowe przechodzenie kolorów. Zaraz przy horyzoncie niebo czasem jest prawie białe, a im wyżej powędruje nasz wzrok, tym staje się bardziej intensywne i niebieskie. To samo możemy zrobić z kolorem naszej ściany. Niekoniecznie musi być to niebieski kolorniebo przecież prezentuje się w szerokiej palecie barw. Pomarańcze, czerwienie, róże i fiolety przy zachodzie czy wschodzie to dopiero wspaniała inspiracja! Zacznij malować ścianę od najjaśniejszego koloru i stopniowo nakładaj coraz ciemniejszą farbę. Zdecydowanie ułatwi to pracę.

Ciekawy gradient gór

Ciekawy gradient gór

© Ivana Cajina

3. Górska perspektywa

To dość popularny, piękny i łatwy motyw do wykonania. Patrząc na góry, poprzez perspektywę powietrzną obserwujemy, że to, co znajduje się dalej wydaje się mniej jaskrawe i bardziej pastelowe. Staraj się stworzyć jak najbardziej naturalną linię wierzchołków szczytów. Zainspiruj się zdjęciem — rzadko kiedy zdarza się, że góry są geometryczne i kanciaste — chyba że o taki efekt nam chodzi. Używaj kilku odcieni niebieskiej i zielonej farby dobierając je na zasadzie analogii — takie odcienie występują obok siebie na kole barw. Możemy nawet odtworzyć ulubione pasmo górskie!

Wesoły zarys kolorowej tęczy

Wesoły zarys kolorowej tęczy

© Mateus Campos Felipe

4. Tęczowa ściana

Widząc tęczę na rozpogadzającym się niebie, każdy ma uśmiech na twarzy. Te niezwykle wesołe kolory mogą wprowadzić wyjątkowo pozytywny nastrój we wnętrzu. Możemy zakomponować naszą domową tęczę w przeróżny sposób — łuk tęczy na białym tle czy cała powierzchnia ściany pomalowana powtarzającymi się kolorami tęczy. Możliwości ogranicza tylko Twoja własna wyobraźnia.

Możemy traktować zdjęcia lasu jako wspaniałą inspirację

Możemy traktować zdjęcia lasu jako wspaniałą inspirację

© Filip Zrnzevic

5. Nie taki las ciemny

Przy odpowiedniej technice malowanie lasu na ścianie nie jest tak trudne, jak można by sobie wyobrazić. Tutaj zasady dotyczące malowania są podobne, do tych przy  malowaniu gór. Zacznij od górnej warstwy tła, a następnie zejdź w dół, tworząc sylwetki drzew i dodając więcej ciemnozielonej farby. Ale zaraz, zaraz – Twój las przecież wcale nie musi być zielony!

Niezwykle barwne rybie łuski

Niezwykle barwne rybie łuski

© Ali Abdul

6. Kolorowe rybie łuski

Rybie łuski mają fascynujące kolory! Ich faktura jest niezwykle ciekawa, a do tego każda z nich ma różne odcienie, a na dodatek są połyskujące. Spróbuj zainspirować się tymi pięknymi stworzeniami i pomaluj swoją ścianę. Niektóre półkola możesz pomalować tak, by miały świecące wykończenie. Będzie to na pewno urozmaicenie każdego wnętrza. Ta wariacja jest najlepsza do pokoju dziecięcego, ale sprawdzi się w każdym pokoju w zależności od zastosowanych kolorów.

Piękne kwiaty wniosą wiosnę do wnętrza w każdą porę roku

Piękne kwiaty wniosą wiosnę do wnętrza w każdą porę roku

© Amy Humphries

7. Kwiecista łąka 

Przy tej propozycji na pewno można się wykazać. Kwiatowa łąka to źródło wzorów i kolorów. Można próbować odwzorować kształty kwiatów i nawet jeśli nie będą idealne – nic nie szkodzi! Natura nie jest idealna i to jest piękne! Kiedy stworzymy dużo płatków i liści obok siebie, nic nie musi wyglądać identycznie. Wzór może być tylko linearny czarno-biały (i taki będzie łatwiejszy) lub wesoły i kolorowy. Możemy również zainspirować się kolorystyką i zrobić geometryczną wariację Wyraź siebie i zaprezentuj swoją sztukę na ścianie!

Bambusowe wertykalne wzory

Bambusowe wertykalne wzory

© Eric Barbeau

8. Bambusowe linie

Pędy bambusa to ciekawa inspiracja. Z jednej strony są dość spokojne, proste i pionowe, z drugiej jednak ich losowe pochylanie się nadaje ciekawej dynamiki. Dzięki tym liniom stworzymy subtelny, elegancki, nowoczesny wzór. Przykładowo — białe pionowe skosy na szarym tle nadadzą wnętrzu współczesnego, a zarazem stylowego wykończenia.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
Bestsellery