Rattanowe fronty szafek – naturalna lekkość we wnętrzu

Pierwsze meble z wykorzystaniem trzcinopalm pochodziły z południowej Azji oraz Afryki. Dziś służą ludziom na całym świecie, a poprzez różnorodne wykorzystanie rattanu i łączenie ich z innymi materiałami zdobią nie tylko meble wypoczynkowe, ale również szafki, komody, a nawet duże szafy.

Komoda z rattanowymi drzwiczkami

Komoda z rattanowymi drzwiczkami

© Pinterest

Rattan w krajach Europejskich

Pierwsze rattanowe meble w Europie natomiast pojawiły się w wystroju angielskich ogrodów. Ich praktyczność sprawiła, że stały się niezwykle popularne. Charakteryzowały się szeregiem zalet, na które składały się między innymi lekkość, wygoda użytkowania oraz atrakcyjny design.

Do Polski moda na rattanowe meble przywędrowała z Niemiec, które miały niemały wpływ na poszerzenie oferty mebli importowanych z Malezji i Indonezji. Pojawiały się szafki, szafy, kanapy, a nawet łóżka wykonywane z trzcinopalm, które zdobiły już nie tylko ogrody, ale również wnętrza mieszkań.

Rattanowa szafka w czarnej oprawie       Rattanowa szafka w czarnej oprawie

Rattanowe szafki w czarnej oprawie

© Pinterest

Zalety rattanowych szaf

Rattanowe elewacje szafek mają proste formy, wyglądają estetycznie i oryginalnie. Wprowadzają do wnętrza naturalny klimat i delikatny powiew egzotyki. Będą doskonałym dopełnieniem wnętrza w stylu boho lub scandi. Dodatkowo naturalne wersje rattanu posiadają bardzo ciekawy odcień jasnego brązu, choć możemy go też barwić lub pokrywać cienką warstwą farby.

Wąska, rattanowa szafa łazienkowa       Rattan wykorzystany w zabudowie szaf w sypialni

Wąska, rattanowa szafa łazienkowa oraz rattan wykorzystany w zabudowie szaf w sypialni

© Pinterest

Rattan jest trwały oraz lekki. Dzięki temu przemeblowanie pomieszczenia jest niekłopotliwe. Meble te są również bardzo przewiewne, poprzez swoje prześwity w splocie, co w przypadku szaf jest doskonałym rozwiązaniem. Przedmioty oraz ubrania przechowywane w rattanowej szafie czy komodzie nie przejmują dusznego zapachu zamkniętej przestrzeni.

Szafka z ciekawym kształtem prześwitu       Szafka z ciekawym kształtem prześwitu

Szafka z ciekawym kształtem prześwitu

© Pinterest

Przestrogi dotyczące rattanu

Wadą rattanu jest natomiast jego łamliwość przy nieodpowiednim użytkowaniu. Wymaga więc on od co jakiś czas konserwacji. Minimum raz w roku powinniśmy pomalować szafkę specjalnym impregnatem, woskiem bądź olejem, co nada jej świeżego blasku.

Elementy rattanowe nie sprawdzą się też w pomieszczeniach, gdzie jest duża wilgotność, czyli np. w łazienkach.

Szafka z rattanową elewacją       Komoda z rattanowym wykończeniem

Szafa i komoda z rattanowym wykończeniem

© Pinterest

Z czym łączyć rattanowe szafki?

Rattanowe szafki dobrze skomponują się z naturalnymi narzutami oraz kocami. Dopełniać stylową aranżację może też hamak, albo dywan ze wzorami etno.

Opracowanie: Liwia Sus

Koły Buderus
DOMiTRENDY [DYWILAN]