Nowoczesna i symboliczna architektura administracji publicznej jakiej jeszcze w Łodzi nie było w projekcie studenta Politechnika Łódzka. Piotr Pawłowski pod opieką dr inż. arch. Marek Grymin, prof. PŁ zaprojektował nową Prokuraturę Okręgową o futurystycznej bryle i funkcjonalnym, a przyjaznym wnętrzu.
Przedmiotem pracy było opracowanie graficzne i opisowe budynku Prokuratury Okręgowej w śródmieściu Łodzi.
Większość tego typu obiektów jest przestarzała, niedoinwestowana i nie odpowiada współczesnym potrzebom. Wybierając temat pracy chciałem pokazać, że wcale nie musi tak być
— mówi autor.
wizualizacja — Prokuratura Okręgowa w Łodzi
proj.: Piotr Pawłowski
Stworzenie projektu poprzedziły wizyty autora w budynkach o podobnej funkcji w Łodzi i pobliskich Pabianicach, aby poznać potrzeby i oczekiwania osób pracujących w tamtejszych prokuraturach. Zwracali oni uwagę przede wszystkim na niewielką przestrzeń do pracy oraz przechowywania dokumentów, brak zieleni czy też miejsca do odpoczynku.
obła bryła z ukrytym symbolem
Zaprojektowany budynek składa się z trzech połączonych ze sobą brył o zaokrąglonych narożnikach. Utrzymanie bryły projektu w stonowanej kolorystyce, ograniczonej do bieli i szarości, miało na celu nadanie mu monumentalizmu i nowoczesności — podobnie jak przeszklenie niemal całego obwodu budynku. Autor zadbał jednak o problem nadmiernego nagrzewania się wnętrza i zaprojektował zadaszenie, które redukuje ekspozycję na promienie słoneczne. Jego forma ma nawiązywać do symbolu państwowego — białego orła.
wizualizacja (aksonometria) — Prokuratura Okręgowa w Łodzi
proj.: Piotr Pawłowski
Projektowany budynek ma ponad 8500 m2 użytkowej. Wnętrze budynku jest wizualnie ciepłe, dzięki drewnianemu wykończeniu i bogatej zieleni.
Choć obiekt pełni przede wszystkim funkcje biurowe, poza gabinetami i sekretariatami w południowym skrzydle, znalazły się w nim przestrzenie takie jak restauracja, biblioteka czy sala konferencyjna w skrzydle północnym. Poza pracą, w zaprojektowanym budynku można oddać się relaksowi w oranżerii lub ogrodzie na dachu. Dzięki temu, Prokuratura Okręgowa mogłaby stać się przestrzenią przyjazną nie tylko dla pracowników, ale także interesantów czy pozostałych mieszkańców Łodzi.
wizualizacja — Prokuratura Okręgowa w Łodzi
proj.: Piotr Pawłowski
nowoczesny obiekt w rozwijającym się centrum miasta
Projektowany budynek usytuowany został w rozwijającym się śródmieściu Łodzi, na rogu al. Rodziny Poznańskich i al. Rodziny Scheiblerów, w miejscu dobrze skomunikowanym z pozostałymi dzielnicami miasta. Zapewnia to łatwy dostęp do obiektu pracownikom i mieszkańcom. W pobliżu znajduje się także Sąd Okręgowy i wiele kancelarii adwokackich.
Projektując budynek administracji państwowej starałem się pokazać, że stereotypowe myślenie o monumentalizmie można łatwo połączyć z nowoczesną bryłą; a tradycyjnej symbolice, można nadać nową, interesującą i wyrazistą formę. Całość zrównoważona została z potrzebami przyszłych użytkowników
— dodaje autor.
plan zagospodarowania terenu — Prokuratura Okręgowa w Łodzi
proj.: Piotr Pawłowski
Piotr Pawłowskim swoim projektem pokazuje, że budynki użyteczności publicznej nie muszą być monotonne i nieprzyjemne. Jednocześnie, odpowiedział na potrzeby pracowników i włączył się w postępujące przemiany samego centrum Łodzi.