PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

Zestawy okienne VELUX – więcej światła i panoramiczny widok

31 grudnia '20


Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok i komfortowe miejsce do życia, to korzyści wynikające z montażu okien dachowych w zestawach, czyli kilku okien dachowych bezpośrednio obok siebie lub nad sobą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko doświetlimy lepiej wnętrza, ale też zadbamy o zdrowie i samopoczucie.

Decydując się na montaż okien dachowych warto mieć na uwadze, że ich liczba, rozmieszczenie oraz rozmiar będą rzutować w przyszłości na komfort użytkowników. Według przepisów powierzchnia okna powinna stanowić minimum 10% powierzchni podłogi pokoju. Jeśli jednak chcemy cieszyć się większą ilością światła na poddaszu, możemy zamontować kilka okien obok siebie. Wtedy przeszklenia mogą sięgać nawet 30-40 % powierzchni podłogi.

Zestawy okienne VELUX –
więcej światła i panoramiczny widok © VELUX

Zestawy okienne VELUX – więcej światła i panoramiczny widok

© VELUX

Zestawy okien dachowych niosą ze sobą wiele korzyści, nie tylko pięknie doświetlają poddasze, ale też zapewniają świetny widok na zewnątrz i kontakt z otoczeniem.
Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna zamontowane obok siebie.

W przypadku łączenia okien w zestawy warto mieć na uwadze pewne zasady: w poziomie łączmy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – natomiast jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.

W zestawy można łączyć okna różnych typów i rozmiarów. Możemy np. połączyć obok siebie okna dachowe o różnych sposobach otwierania, np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie. W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją. To duża zaleta, bo zamknięte okna elektryczne niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie – wyglądają identycznie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pozwala to na optymalizację kosztów całego zestawu, jeśli jest taka potrzeba.

Zestawy okienne VELUX –
więcej światła i panoramiczny widok © VELUX

Zestawy okienne VELUX – więcej światła i panoramiczny widok

© VELUX

Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia się na przestrzeń wokół budynku. Jest to bardzo popularne rozwiązanie i daje wyjątkowy komfort wizualny. Otwieramy się wtedy na widok poniżej i wysoko ponad linię horyzontu.

Dodatkowo, okna kolankowe to świetny sposób na przewietrzenie wnętrza nawet przy bardzo złej pogodzie. Dostępne w wersji uchylnej i rozwieranej w technologii drewnianej, okno kolankowe VELUX VFE oraz nieotwieranej w technologii drewniano-poliuretanowej – okno VELUX VIU. Więcej inspiracji i wskazówek jak łączyć okna w zestawy na stronie www.velux.pl/zestawy-okien 


Więcej informacji na stronie firmy VELUX POLSKA Sp. z o.o. w portalu A&B.

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE