Zakończyła się modernizacja dworca kolejowego w Tczewie, która trwała prawie dwa lata. Efektem prac jest odświeżony, utrzymany w modernistycznym stylu, budynek. W jego wnętrzu zastosowano wiele progresywnych i funkcjonalnych rozwiązań.
19 sierpnia otwarto świeżo wyremontowany dworzec kolejowy w Tczewie (województwo pomorskie). Prace modernizacyjne trwały dwa lata. Realizowano je w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych.
odświeżony powojenny budynek z nowoczesnym sznytem
Projekt modernizacji, który opracowało Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji Allplan, zakładał przede wszystkim remont starego i zniszczonego obiektu, jak również jego unowocześnienie i dostosowanie do europejskich norm obsługi podróżnych. Dworzec został wybudowany kilka lat po wojnie, w 1949 roku, na podstawie projektu arch. Zygmunta Polatyńskiego.
Dworzec kolejowy w Tczewie przed modernizacją
© Mateuszgdynia (Wikipedia)
Plan był taki, aby w jak największym stopniu przywrócić pierwotny zewnętrzny wygląd dworca, dlatego kompleksowej renowacji poddano elewację budynku. Wzbogacono ją o nowe płytki o ciemnoczerwonej barwie, imitujące cegłe, które gustownie kontrastują z jasną stolarką okienną i drzwiową.
Efekt procesu modernizacyjnego
© PKP S.A.
We wnętrzu budynku postawiono na nowoczesność, minimalizm i funkcjonalność. Dominują tam szarość i biel. Wnętrze oświetlają minimalistyczne oprawy ulokowane w kasetonowym stropie. W holu, który pełni funkcję poczekalni, pojawiły się elementy małej architektury: metalowe ławki w kolorze grafitowym, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice z informacją o przyjazdach i odjazdach pociągów, a także całkowicie nowy system informacji głosowej. Z pewnością ciekawym elementem są schody ruchome, którymi pasażerowie mogą się przemieścić na poziom -1, gdzie zlokalizowano niewielką poczekalnię, pasaż handlowy, komendę Straży Ochrony Kolei oraz pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych.
Wnętrze zmodernizowanego dworca w Tczewie
© PKP S.A.
przyjazność osobom wykluczanym i środowisku
Po przebudowie dworzec jest również przyjaźniejszym miejscem dla seniorów i osób z niepełnosprawnością. Zamontowano w nim nowe windy oraz automatyczne drzwi. Nawierzchnia została wyścielona tzw. ścieżkami prowadzącymi. Nowym elementem są oznaczenia w alfabecie Braille’a czy plany dotykowe dworca.
Jak podkreśla inwestor, czyli PKP S.A., budynek spełnia również standardy ekologiczne: pojawiło się energooszczędne oświetlenie i panele fotowoltaiczne. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody zamontowano również system BMS (Building Management System) sterujący pracą instalacji i urządzeń na terenie obiektu.
Zmieniło się również otoczenie dworca: ułożono nową nawierzchnię, która nawiązuje do już istniejącej na placu przed budynkiem oraz uporządkowano tereny zielone. Przy południowej elewacji zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów.
Prace budowlane zrealizowała firma Poleko Budownictwo. Koszt modernizacji to prawie 17,9 mln zł.
Dworzec w Tczewie jest jednym z kilku dworców w województwie pomorskim, które zostały objęte Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. W A&B pisaliśmy również o budowie dworca w Pruszczu Gdańskim i przebudowie stacji Gdańsk Wrzeszcz.
Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 jest jednym z projektów przewidzianych do realizacji w ramach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”. Dzięki niemu zostanie przeprowadzonych 189 inwestycji dworcowych na łączną kwotę 1,6 mld zł. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się poziom obsługi pasażerów oraz nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu.
oprac.: Katarzyna Domagała