Coraz więcej działek w śródmieściu Poznania zostaje zabudowana. Ulica Małe Garbary leży blisko centrum i jest dobrze skomunikowana z ważnymi punktami miasta. Powstały tam budynek, zaprojektowany przez Marcina Sucharskiego, Łukasza Sterzyńskiego i Magdalenę Majewską z Easst Architects wykorzystuje atrakcyjne położenie działki.
Na pierwszy rzut oka uwagę przyciąga elewacja — elegancka i stonowana, ale o wyrazistym charakterze. To dzięki zastosowaniu ciekawego rytmu okien, który nadaje wyraz całości. Budynek przy ul. Małe Garbary 8 zaprojektowany przez architektów z pracowni Easst Architects łączy w sobie funkcję użytkową, biurową i mieszkaniową. Z pewnością jest to atrakcyjna lokalizacja dla biura lub mieszkania.
Dwie bryły
Całość założenia składa się z dwóch, sześciokondygnacyjnych brył z łączącą je podziemną halą garażową. W budynku frontowym mieszczą się lokale użytkowe oraz biurowe i mieszkania na wyższych piętrach. Ostatnia kondygnacja jest cofnięta, co pozwoliło na wydzielenie obszernych tarasów, z których rozciąga się wspaniały widok na zabudowę dookoła Starego Rynku. Drugi budynek zlokalizowany w głębi działki mieści lokale użytkowe na parterze a na pozostałych piętrach mieszkania. Otacza go przestronny i cichy dziedziniec. Inwestycja wyposażona jest w skrytki na rowery. Ponadto architekci dołożyli starań, aby wszystkie mieszkania miały jak największy dostęp do światła dziennego i były dobrze doświetlone. Wszystkie balustrady zastosowane w budynku są pełno-szklane, co z jednej strony daje duży dostęp do światła, z drugiej strony nie obciąża budynku wizualnie. Rozkład mieszkań sprzyja zastosowaniu mebli pod zabudowę.
rytm okien
Głównym elementem dekoracyjnym i tym, co decyduje o wyrazie całości, jest zastosowanie okien o różnych kształtach ułożnych w zróżnicowanym rytmie. Dzięki temu architektom udało się nawiązać do sąsiedniej, historycznej zabudowy bez uciekania się do powtarzania XIX-wiecznych ornamentów. Elewacje wykończone są panelami aluminiowymi w stonowanym szarym kolorze wzbogaconymi wstawkami w kolorze mosiądzu dookoła okien oraz jako wykończenie loggii. Lekkości całej bryle nadaje bardzo duże nadwieszenie nad chodnikiem. Jest ono jednocześnie zadaszeniem chroniącym przed opadami deszcze miejsce wejścia do budynku.
mieszkać w centrum
Małe Garbary 8 to nie pierwsza realizacja Easst Architects w śródmieściu. Można wspomnieć tutaj budynek przy ulicy Garbary 15. Na narożnej działce architekci wykreowali budynek z oficyną o dobrze doświetlonych i ciekawie zaaranżowanych mieszkaniach oraz lokalach biurowych. Architekci odpowiadali też za projekt budynku na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi oraz ulicy Półwiejskiej. Są to inwestycje, które powoli wypełniają luki w tkance miejskiej. Cieszą się one popularnością, gdyż lokale w centrum lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie cieszą się coraz większą popularnością. Bliskość restauracji i obiektów kultury oraz dostępność komunikacyjna to jedne z powodów tej popularności. Jak mówią sami architekci:
Pod względem urbanistycznym Poznań należy ciągle do miast, które posiadają wiele luk w zabudowie śródmiejskiej. Po bardzo dużych zniszczeniach wojennych proces uzupełnianie tkanki miejskiej ma miejsce dopiero dziś. Przez wiele lat problemem stanowiły zarówno prawa własności działek, jak i brak Planów Miejscowych dla rejonów śródmiejskich (co często powodowało wydawanie nielogicznych z punktu widzenia urbanistyki Warunków Zabudowy – linie rozgraniczające w głębi działek odsunięte od sąsiada o 3 lub 4 m). W momencie powrotu popularności mieszkania w centrum puste i zaniedbane działki pomiędzy budynkami zyskały dla inwestorów duży potencjał. Pomimo ogromnej trudności związanej z logistyką procesu budowlanego na często wąskich i pozbawionych dostępu dla dużego sprzętu budowlanego działkach znowu zaczęły powstawać nowe inwestycje.
Inwestycja przy ul. Małe Garbary 8 była nominowana do poznańskiej nagrody J.B. Quadro.