Modernistyczny biurowiec przy ul. Solec 22 w Warszawie zmieni się w prywatny akademik. Po trzech latach od przejęcia obiektu przez Zeitgeist Asset Management, rozpoczynają się prace budowlane. Za projekt odpowiada Grupa 5 Architekci.
Przebudowa obiektu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie warszawskich bulwarów wiślanych ma potrwać do 2022. Jesienią tego roku do budynku wprowadzić mają się pierwsi studenci. Do ich dyspozycji oddanych ma być 149 pokoi mieszczących 214 łóżek. Część z nich ma mieć podwyższony standard premium, a cała koncepcja oparta została o zrealizowany już przez tego samego inwestora obiekt U Průhonu w Pradze – Holešovicach.
fot. ZEITGEIST ASSET MANAGEMENT
akademiki – mało miejsc i niski standard
Na ponad 290 tysięcy studentów w Warszawie przypada jedynie 20 tysięcy łóżek w 99 akademikach. To sprawia, że rynek wynajmu dla studentów jest atrakcyjny także dla prywatnych inwestorów. W przeciwieństwie do uczelnianych akademików, grupą docelową prywatnych inwestorów są przede wszystkim zagraniczni studenci przebywający w Polsce na wymianach. Obecnie około jedna trzecia warszawskich studentów pochodzi z zagranicy. Niski standard oferowanych miejsc w domach studenckich sprawia z kolei, że jedynie 75% miejsc jest zajętych.
studenci wolą mieszkania
fot. ZEITGEIST ASSET MANAGEMENT
Studenci najczęściej wybierają wynajem pokoi i mieszkań. Spośród nich największą popularnością cieszą się zaś mieszkania dwupokojowe. Inwestorzy wykorzystali tą wiedzą także w przypadku projektu na Solcu, gdzie większość jednostek mieszkalnych będzie urządzona w systemie dwupokojowym ze wspólną łazienką i kuchnią.
fot. ZEITGEIST ASSET MANAGEMENT / Grupa 5 Architekci
Projekt opracowany przez Grupę 5 Architekci, zakłada zachowanie istniejącego budynku złożonego z 8- i 12-piętrowej bryły. Dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiekt zapewni dostę do prywatnej pralni samoobsługowej oraz pomieszczenia do przechowywania rowerów. Na dolnych kondygnacjach znajdą się lokale usługowe – w tym sklepy i punkty gastronomiczne. Wyraz architektoniczny budynku ma ulec kosmetycznym zmianom. Zachowane elementy wnętrza (m.in. klatka schodowa) uzupełnione zostaną o powiększone przeszklenia utrzymane w oryginalnej stylistyce socmodernistycznego biurowca.
akademiki w modernizmie
fot. ZEITGEIST ASSET MANAGEMENT / Grupa 5 Architekci
Architekci z Grupy 5 realizowali podobny projekt już wcześniej. W 2017 roku oddano do użytku dom studencki BaseCamp w Łodzi. Na jego potrzeby zaadaptowany został poprzemysłowy budynek z lat sześćdziesiątych położony przy ul. Rewolucji 1905 roku. Modernistyczny charakter budynku został uwypuklony, poprzez zachowanie masywnej konstrukcji nośnej oraz prefabrykowanych elementów elewacji.