Niespodziewanie, po krótkiej, ciężkiej chorobie zmarł w poniedziałek 3 października, w wieku 75 lat, Andrzej Maciej Maleszka – poznański architekt. Przez wiele dekad był czynnie zaangażowany w życie lokalnego i krajowego środowiska architektonicznego.
Andrzej Maciej Maleszka (ur. 8 stycznia 1947) był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1971). Zaraz po studiach związał się jednak trwale z rodzinną Wielkopolską oraz z Poznaniem, gdzie pracował w Miastoprojekcie (1972-1991), a od 1991 roku współtworzył pracownię Studio M (razem z Małgorzatą Fornalczyk). Wyjątkowo aktywnie działał w Stowarzyszeniu Architektów Polskich oraz Izbie Architektów RP.
Wielokrotnie doceniany za swoje działania na rzecz organizacji zawodowych na poziomie lokalnym i krajowym: odznakami SARP – brązową (1976), srebrną (1980) i złotą (2000). Otrzymał też Honorową Nagrodę Oddziału Poznańskiego SARP 2020/2021 (wspólnie z Marianem Urbańskim i Markiem Czuryłą). Izba Architektów uhonorowała go z kolei srebrną i złotą odznaką (2014 i 2020). W 1990 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
sport, szkoły, mieszkania
Na koncie miał autorstwo lub współautorstwo rozsianych po Wielkopolsce obiektów szkolnych, sportowych i mieszkaniowych. Był m.in. współautorem osiedla Dobrzec-Wschód wKaliszu (realizacja wygranej w konkursie) i tamtejszej szkoły podstawowej nr 17, a także (w zespole Jerzego Schmidta) osiedli Lecha, Czecha, Rusa i Tysiąclecia w poznańskiej dzielnicy Rataje. Jego projektu jest część ratajskich obiektów kulturalnych i usługowych oraz wyjątkowo oryginalny kościół pw. Pierwszych Męczenników na os. Tysiąclecia. Wielkopolska Izba Architektów wyróżnia natomiast w opublikowanym wspomnieniu oryginalną kamienną mozaikę w Grabowie nad Prosną, rodzinnym mieście projektanta.
Zmarłego wspomina Bartosz Jarosz, przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Odszedł kolega, którego działalność była dla naszego środowiska bardzo istotna, w poprzedniej dekadzie był dwukrotnie przewodniczącym Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego naszej Izby, a później, aż do śmierci – zastępcą przewodniczącego. Poza tym był bardzo interesującym człowiekiem, Straciliśmy błyskotliwego rozmówcę i gawędziarza, którego pasją było również winiarstwo, co doskonale współgrało z jego towarzyskim charakterem.
W podobnym duchu architekta wspominają również inni koledzy – jako wyjątkowo sympatycznego i życzliwego człowieka.
W zawodowe ślady ojca poszedł również syn Jacek Maleszka sprawujący obecnie funkcję zastępcy dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.
strata środowiska
Śmierć Andrzeja Macieja Maleszki to kolejna strata poznańskiego środowiska w tym roku. Po wzmiankowanym przez nas odejściu Jerzego Gurawskiego i Przemysława Borkowicza, Poznań pożegnał ostatnio również innych ważnych dla miasta oraz środowiska architektów i urbanistów starszego pokolenia. Mowa o odpowiedzialnym za plany rozwoju Poznania w latach 70. i 90. XX w. Tadeuszu Gałeckim (zmarł w wieku 95 lat) oraz o Henryku Sufrydzie – autorze m.in. wielu planów miejscowych dla wielkopolskich miast (zmarł w wieku 97 lat).