W historycznej części duńskiego miasta Aabenraa, zespoły pracowni ADEPT, Topotek1 oraz Atkins, przekształciły i na nowo zdefiniowały ważny szlak komunikacyjny. Konkursowy projekt obejmował transformację miejskiej tkanki i zagospodarowanie przestrzeni publicznej, odpowiadające lokalnym warunkom i potrzebom.
sytuacja
© ADEPT, Topotek1, Atkins
Poprzez ujednolicenie siatki ulic, zastosowanie tradycyjnych materiałów oraz zdefiniowanie i nadanie indywidualnego charakteru poszczególnym placom, historyczna część miasta otrzymała spójny charakter i odświeżoną, atrakcyjną przestrzeń publiczną. Nowa tożsamość historycznej części Aabenraa podkreślana jest poprzez zróżnicowaną nawierzchnię ulic oraz specjalnie zaprojektowane meble miejskie, które mają zachęcać mieszkańców do aktywnego spędzania czasu w odświeżonej przestrzeni publicznej. Zastosowany przez projektantów kontrast pomiędzy żółtobrązowymi płytkami i klasycznymi kostkami brukowymi, tworzy oryginalną i łatwo rozpoznawalną „miejską podłogę”.
nowa nawierzchnia
fot.: Hanns Joosten © ADEPT, Topotek1, Atkins
Nowa nawierzchnia ulic ułożona jest na jednym poziomie, a poszczególne strefy ruchu oddzielone są poprzez wyraźne różnice w kolorze i fakturze zastosowanych kostek. Jak twierdzą autorzy projektu, zróżnicowane wzory i materiały zachęcają do ograniczenia prędkości w przekształconym obszarze, co pozwala na swobodniejsze korzystanie z ulic przez przechodniów.
nowa nawierzchnia
fot.: Hanns Joosten © ADEPT, Topotek1, Atkins
Zastosowana przez projektantów gra poszczególnych nawierzchni, umiejętne wkomponowanie w tkankę miejską drzew i mebli oraz dostosowanie skali wprowadzonych rozwiązań do niskiej zabudowy Aabenraa, tworzy czytelną i harmonijną całość, w której nie ma mowy o nudzie i monotonii.
oprac. red.
na podstawie opisu autorskiego