Projekt przekształcenia nabrzeża rzeki Missisipi w Memphis przechodzi do kolejnej fazy. 2 lutego 2019 roku mieszkańcy miasta mieli okazję zobaczyć i ocenić projekt nowego parku Toma Lee, proponowany przez Studio Gang i SCAPE. Mieszkańcom zaprezentowano duży model architektoniczny, wizualizacje, animacje, a nawet wirtualny spacer po zmodernizowanym parku.
Park Toma Lee jest jedną z pięciu stref objętych projektem architektów Studio Gang na przebudowę nabrzeża rzeki w Memphis z 2017 roku. Masterplan, obejmujący prawie dziesięciokilometrowy odcinek nad rzeką Missisipi, został opracowany na podstawie licznych spotkań, rozmów, ankiet i warsztatów angażujących lokalną społeczność. Autorzy wzięli pod uwagę ponad cztery tysiące głosów zaangażowanych grup społecznych.
Czerpiąc inspirację z rzeki, architekci zaprojektowali park Toma Lee na nowo, jako żywą i dynamiczną miejską przestrzeń, która ma sprzyjać spotkaniom, przywrócić naturalne warunki i ekologię tego miejsca, a przede wszystkim połączyć miasto z rzeką. Unosząca się ponad krajobrazem nowa architektura inspirowana jest historycznymi strukturami, które dawniej działały na nabrzeżu w Memphis — od budynków terminali po elewatory zbożowe i barki.
Architektura i krajobraz ściśle ze sobą współpracują. Oba te czynniki mają tworzyć przyjazną i wygodą przestrzeń dla wszystkich mieszkańców miasta i turystów, niezależnie od tego, czy biorą oni czynny udział w aktywnościach na świeżym powietrzu, odpoczywają na brzegu Missisipi, uczą się o ekologii rzeki, czy po prostu dobrze się bawią. Nowe, wielofunkcyjne przestrzenie przeznaczone dla edukacji, sportu, rekreacji, zabawy, wydarzeń i odpoczynku są uzupełnione przez kawiarnie, toalety i szafki.
plan zagospodarowania nabrzeża
© SCAPE
Dwunastohektarowy teren parku podzielony jest na cztery odrębne strefy, zdefiniowane przez topografię, roślinność, ścieżki i architekturę. Poszczególne części inspirowane są unikalnymi cechami i strukturą rzeki Missisipi:
The Gateway: połączenie między centrum Memphis a nabrzeżem ma ożywić wschodnią część Beale Street Landing poprzez ścieżkę biegnącą wzdłuż urwiska przy ulicy Beale i nowy plac wejściowy, który będzie mógł pomieścić publiczne zgromadzenia, artystyczne instalacje i namioty festiwalowe.
The Riffle: wzorowana na rzece przepływającej po kamieniach centralna część parku zdefiniowana będzie przez dynamiczną topografię, która ma kształtować przestrzeń do relaksu i zabawy, w tym boiska do codziennego użytku — od koszykówki po jogę, zajęcia taneczne i fitness.
The Pool: otwarte trawniki przeznaczone będą na zajęcia terenowe i duże imprezy.
The Tailout: w południowej części parku, gdzie krajobraz staje się bardziej dziki, ścieżki rekreacyjne prowadzić będą do placu zabaw i miejsca nauki na świeżym powietrzu, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli będą mieli bezpośredni kontakt z naturą. Pełna dramaturgii wieża (Habitat Tower) tworzyć będzie atrakcyjną strukturę dla ptaków, w której będą mogły wić gniazda i odpoczywać.
Projektanci zadbali nie tylko o mieszkańców Memphis, ale i o środowisko poprzez integrację naturalnych i technicznych systemów, które będą zmniejszać zanieczyszczenie wód, zapewniać siedlisko dla dzikich gatunków, zbierać energię za pomocą paneli fotowoltaicznych i gromadzić wodę deszczową do ponownego użycia.
oprac. red.
na podstawie opisu autorskiego