Serdecznie polecamy nową publikację wydawnictwa Bęc Zmiana — poświęconą budownictwu mieszkaniowemu książkę Agaty Twardoch pt.: „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”.
[informacja od wydawcy]
Dyskusja o kwestii mieszkaniowej — wobec powszechnego problemu ilości, jakości i dostępności mieszkań w obliczu zmieniających się stylów życia, modeli zamieszkiwania i struktury gospodarstw domowych — wymaga dziś „przewietrzenia” poglądów i wyznaczenia nowych horyzontów. Autorka z powodzeniem podjęła to wyzwanie, z zaangażowaniem i pasją opisując na nowo nie dla wszystkich oczywisty związek architektury z polityką mieszkaniową. Jej publikacja wydaje się lekturą obowiązkową dla osób zawodowo zajmujących się mieszkalnictwem. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można nie znać jej publikacji — wnosi ona ożywczy, merytoryczny głos, podający w wątpliwość utarte poglądy i schematy myślowe.
dr hab. inż. arch. Robert IDEM
fragment recenzji
Koncepcja, że dostępne budownictwo mieszkaniowe nie jest skierowane tylko do osób najuboższych, a polityka mieszkaniowa nie polega na rozdawnictwie i dysponuje wieloma pozafinansowymi narzędziami, wymaga jeszcze sporo tłumaczenia. Najwyższy czas zmienić sposób rozmowy o mieszkalnictwie.
Agata TWARDOCH
fragment wstępu
O autorce:
dr inż. arch. Agata Twardoch — architektka i urbanistka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich. Współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza. Promotorka kooperatyw mieszkaniowych, cohousingu i idei prawa do mieszkania.