Obecnie nawet 90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach, dlatego projektowanie budynków i wnętrz, które będą przyczyniały się do dobrostanu ludzi i miały pozytywny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie nabiera jeszcze większego znaczenia. Architekci zwracają więc uwagę nie tylko na wymiar estetyczny projektu, ale przede wszystkim na funkcjonalny, dzięki czemu w odpowiednio zaprojektowanych budynkach można wygodnie pracować i odpoczywać.
© VELUX
Pokoje dziecięce są przestrzeniami wyjątkowymi, gdyż muszą pełnić kilka funkcji jednocześnie. Służą do nauki, zabawy i odpoczynku, dlatego też na architektach spoczywa duża odpowiedzialność za zaprojektowanie przestrzeni dla maluchów, Każdy architekt wie, że zaplanowanie funkcjonalnego układu mebli, przemyślane rozmieszczenie okien, zapewnienie optymalnego dostępu do światła dziennego i przyjemny widok na zewnątrz to podstawy, które spajają projekt pokoju w całość. Inspirując się światłem dziennym, mogą stworzyć wnętrze, które będzie służyło małym lokatorom przez wiele lat.
Zalety światła dziennego:
Sprawia, że każde pomieszczenie wydaje się większe
© VELUX
Dzieci zasługują na przestrzeń, która będzie pobudzała ich wyobraźnię. Najczęściej jednak na pokój dla nich przeznaczone jest najmniejsze pomieszczenie w domu. Dla architekta to wyzwanie, ale nie przeszkoda, gdyż poprzez odpowiednie rozmieszenie okien i doprowadzenie dużej ilości świata dziennego można optycznie powiększyć każdą przestrzeń. Światło naturalne tworzy znakomite wrażenie wizualne, poprawia nastrój, obniża poczucie zmęczenia i wydłuża dobę, pomagając dzieciom pozostać aktywnym, niezależnie od tego czy uczą się, bawią, czytają książkę lub fantazjują o tym, co będą robić w przyszłości.
Odkrywa prawdziwe barwy
© VELUX
Najlepsi architekci podczas projektowania przestrzeni mają z tyłu głowy funkcjonalność i potrzeby przyszłych lokatorów. Dzieci odczuwają naturalne pragnienie, aby poznawać otoczenie wszystkimi zmysłami. Architekci potrafią stworzyć miejsce w którym te pragnienia będą zaspokojone: światło dzienne odkrywa prawdziwe barwy, których światło sztuczne nie byłoby w stanie podkreślić. Co więcej, naturalne światło pomaga dzieciom zachować prawidłowy rytm dobowy — być aktywnym w ciągu dnia i lepiej zrelaksować się w nocy. Z badań wynika również, że naturalne światło i świeże powietrze poprawiają zdolność uczenia się nawet o 15%, wypływając na koncentrację i zdolności poznawcze dziecka*.
Łączy wnętrze z naturą
© VELUX
Duża ilość światła dziennego we wnętrzu oraz możliwość obserwowania otoczenia i zmieniających się pór roku tworzy poczucie większego kontaktu ze światem zewnętrznym i z naturą, pozytywnie wpływając na nastrój mieszkańców. Tworzenie budynków i wnętrz zapewniających większą łączność z naturą i ukierunkowanych na stworzenie bardziej zrównoważonego stylu życia, jest obecnie nazywane „projektowaniem przyszłości”. Jest to tym ważniejsze, że nasz styl życia i codzienne wyzwania nie sprzyjają przebywaniu na powietrzu. Kluczowe staje się więc, by zaprosić naturę do domu.
Ważne, aby projektować wnętrza, które stwarzają poczucie dodatkowej przestrzeni i pozwalają na doprowadzenie jeszcze większej ilości światła, np: poprzez łączenie okien w zestawy lub dodanie okien kolankowych i uzyskaniu atrakcyjnego przeszklenia aż od samej podłogi.
Czytaj więcej historii o świetle dziennym i zobacz, jak może ono zmieniać wnętrza:
HISTORIE O ŚWIETLE DZIENNYM
*L. Heschong, Daylighting and Human/ Performance, ASHRAE Journal, vo. 44, no. 6, pp. 65-67, 2002.