Znamy nominacje w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego. W finale trzeciej edycji nagrody sędziowie będą mieli największy wybór w kategorii „budynek użyteczności publicznej”. Podobnie, jak przed rokiem niedosyt da się odczuć w dziedzinie budownictwa wielorodzinnego.
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego to wciąż jeszcze młody, ale budujący swoją renomę konkurs na najlepszą realizację regionu i pochodzących z niego architektów. Pierwsza edycja odbyła się w 2020 roku z inicjatywy poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, ze wsparciem Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP (obie instytucje są organizatorami). W tym roku, w ramach trzeciej edycji, kapituła konkursu, której przewodniczy Natalia Paszkowska (pełny skład sędziowski: tutaj) wytypowała 30 nominacji w siedmiu kategoriach (pełna lista na stronie konkursu). O kilku nominowanych miejscach i obiektach pisaliśmy już obszernie na naszej stronie (linki w tekście).
publiczne poza Poznaniem
Czternaście realizacji z Wielkopolski znajduje się w administracyjnych granicach Poznania, a dziewięć — województwa, z czego najbardziej peryferyjna — kompleks oświatowo-sportowy w Baranowie pod Kępnem na południu regionu (proj. New Architekci). To jeden z nominowanych obiektów w najbardziej zróżnicowanej i licznej (sześć typów) kategorii „budynek użyteczności publicznej”. Zróżnicowanie dotyczy zarówno skali, jak i funkcji. Obok masywnego biurowca Nowy Rynek w Poznaniu (proj. Medusa Group) na liście znalazł się również bardzo kameralny pawilon do ćwiczenia jogi w Przeźmierowie pod Poznaniem (proj. Mili Młodzi Ludzie).
Nowy Rynek - etap II, budynek D, ul. ks. J. Wujka/ul. Wierzbięcice, Poznań, proj. Medusa Group
Ogrodowy pawilon do jogi, Przeźmierowo, proj. Mili Młodzi Ludzie
źródło: mat. organziatora NAWW
Oprócz nowych obiektów jest także adaptacja dawnej Tlenowni w Czempiniu na centrum aktywizacji społecznej (proj. Pracownia Projektowa J.P. Woźny). Niecodzienną funkcję ma obiekt Shoot House we wsi Włościejewki (proj. P3 Pracownia Architektury, Sebastian Nowakowski). Jest to specjalna strzelnica do symulacji scenariuszy kryzysowych. Na uwagę zasługuje fakt, że niemal wszystkie nominacje w tej kategorii mieszczą się poza Poznaniem.
Shoot House, Włościejewki, proj. P3 Pracownia Architektury, autor Sebastian Nowakowski
źródło: mat. organziatora NAWW
O wiele skromniej prezentuje się budownictwo wielorodzinne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę budynków oddanych do użytku podczas przemijającego właśnie boomu mieszkaniowego. Nominacje są cztery: trzy z Poznania i jedna z Szamotuł. Dwie mają charakter uzupełniający — próbując wpisać się w historyczny kontekst, a dwie — osadzone są w głównym nurcie projektowanej dziś architektury mieszkaniowej.
Kamienica przy Rynku Wildeckim w Poznaniu, proj.: Ultra Architect
Winiarska 40 - Budynek mieszkalny wielorodzinny, Poznań; proj.: CDF Architekci
źródło: mat. organizatora NAWW
ucieczka od białego pudełka
Ciekawa obserwacja dotyczy zestawu nominacji w kategorii „dom” (jednorodzinny). Nie ma tu biało-szarych neomodernistycznych willi lub zespołów zabudowy. Są za to przede wszystkim formy dialogujące z archetypowymi rozwiązaniami i operujące tradycyjnymi materiałami. Robią to we współczesny sposób, bez pastiszu czy naśladownictwa, wykorzystując strome dachy, cegłę albo ceramikę lub drewno.
Złamany dom w Poznaniu, Poznań, proj. Ultra Architects
Przebudowa domu jednorodzinnego, Leszno, proj.: studio de.materia
źródło: mat. organizatora NAWW
Nominacje w kategorii przestrzeń publiczna (wszystkie z Poznania) można natomiast przyporządkować do skali maxi (Rynek Łazarski, proj. APA Jacek Bułat), midi (Duch Palatium Mieszka I, proj. Pracownia Projektowa J.P. Woźny) oraz mini (dwie drewniane realizacje wykonane w ramach zeszłorocznej edycji Mood for Wood). Na biegunie przeciwnym do przestrzeni publicznej mieści się kategoria „wnętrze”. Tu widnieją cztery nominacje: trzy biurowe i jedna mieszkalna.
Mebel do obserwacji ptaków nad Stawem Słonecznym, Łęgi Dębińskie, Staw Słoneczny, autorzy: I. Borkowicz, A. Siemaszkiewicz, M. Kwiatkowska,M. Stępień, E.Lasmanis, J. Zaiceva, T. Cakir, V. Yesypovych, P. Hastenteufel, N. Rajchel, P. Gust, M. L. Henningsen, S. Ozolina, M. Dondajewska;
Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu, proj. Autorska Pracownia Architektoniczna - Jacek Bułat
źródło: mat. organizatora NAWW
W konkursie NAWW jest też kategoria „dzieło eksportowe” promująca wysiłki wielkopolskich architektów poza granicami województwa. Wśród nominowanych — duży rozstrzał skali i funkcji: jest modernizacja amfiteatru w Koszalinie (ponownie APA Jacek Bułat), łódzki biurowiec REACT (proj. Litoborski+Marciniak) oraz kameralny żłobek z przedszkolem we wsi Łochowo pod Bydgoszczą (proj. Decocafe Architektura). Cztery nominacje (czterech mężczyzn i tylko jedna architektka — współtworząca biuro INNAINN Architects) znalazły się natomiast w kategorii „młody twórca”.
Wizje lokalne nominowanych obiektów oraz obrady dziesięcioosobowej kapituły konkursu zaplanowano na wrzesień. Wyniki zostaną ogłoszone w październiku.