Jak wybrać odpowiedni rodzaj świecy

21 grudnia '21

Rodzaje świec — czym się kierować przy wyborze 


Świece
 to nie tylko sposób na tworzenie różnych nastrojów dzięki zapachom, ale także łatwy, błyskawiczny sposób na stworzenie przyjemnego, ciepłego klimatu wnętrza. Pomimo tego, że to przedmiot, który znajdziemy w prawie każdym sklepie, przy wyborze idealnej świecy jest więcej opcji do rozważenia, niż mogłoby się wydawać. Od efektów różnych nut zapachowych po rodzaj wosku — nasz przewodnik przeprowadzi Cię przez elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej świecy. 

Świece wytwarzane są głównie z trzech rodzajów wosku

Świece wytwarzane są głównie z trzech rodzajów wosku

© Svitlana Srau

Rodzaje wosków

To jeden z najważniejszych czynników przy wyborze świec. Niestety, nie każda świeca jest zdrowa. To właśnie wosk, z którego jest wykonana, ma decydujący wpływ na nasze zdrowie — może on być negatywny, neutralny, a  nawet pozytywny.

Świece z wosku parafinowego

Jako jeden z najpopularniejszych rodzajów wosku, wosk parafinowy jest rzadziej używany w świecach luksusowych, ponieważ wytwarza więcej szkodliwych substancji w porównaniu z innymi rodzajami wosków.

  • Zaletą świec z wosku parafinowego jest szeroka dostępność oraz bardzo niska cena.
  • Wadą jest całkowicie chemiczne pochodzenie. Dodatkowo świece parafinowe wytwarzają więcej dwutlenku węgla, w porównaniu do innych wosków. Palą się zdecydowanie najszybciej, a podczas spalania często ulatnia się dym.

Świece z wosku sojowego

Wytwarzane z oleju sojowego świece z wosku sojowego są naturalne i odnawialne, dzięki czemu są bezpieczną i zrównoważoną opcją. Naturalny materiał jest biodegradowalny. Wosk sojowy zapewnia również długie, czyste palenie.

  • Zaletą świec sojowych przede wszystkim jest niższa emisja dwutlenku węgla niż w przypadku świec parafinowych, a wosk sojowy nie wydziela szkodliwych substancji. Dodatkowo ten naturalny materiał jest biodegradowalny. Wosk sojowy jest neutralny dla zdrowia i zapewnia również długie, czyste palenie.
  • Ta opcja jest jednak nieco bardziej kosztowna i mniej dostępna niż poprzednia. Jednak w sklepach, świece pochodzenia roślinnego stają się coraz bardziej popularne.

Świece z wosku pszczelego

Mają zapach przypominający miód, a po zapaleniu tworzy ciepły blask. Do ich produkcji barwniki i zapachy nie są potrzebne, dzięki czemu można cieszyć się ich najczystszą postacią.

  • Jeśli wybierzemy ten całkowicie naturalny produkt, możemy spodziewać się całej listy pozytywnych czynników wpływających na nasze zdrowie. Między innymi uważa się, że świece z wosku pszczelego są korzystną opcją dla alergików oraz osób zmagających się z dolegliwościami układu oddechowego. Spalają się długo, a ich płomień jest stabilny – są całkowicie bezdymne.
  • Z całego zestawienia wosków ten naturalny i najkorzystniejszy dla zdrowia jest również najdroższy. Proces  produkcji jest najbardziej pracochłonny. Ze względy na swój naturalny kolor i zapach nie używa się do jego produkcji żadnych barwników czy aromatów – tutaj wybór jest ograniczony.

Aromatyczne świece nadają wnętrzu wyjątkowego klimatu

© Yuliia Tretynychenko

Knoty

Knot a w zasadzie to z czego jest wykonany, również wpływa na efekt, jaki otrzymamy. Jeśli knot będzie zbyt długi, to płomień będzie się dymić, a jeśli zbyt krótki, to płomień będzie się rozpryskiwać. Aby świeca paliła się równomiernie, należy regularnie przycinać knoty świec (do 6 mm), aby usunąć czarną sadzę i uzyskać najdłuższe, najczystsze możliwe spalanie. Wyróżniamy kilka rodzajów knotów.

Knoty surowe

Wytwarzane są z bawełny poprzez splecenie bawełnianych nitek.

Knoty powlekane

Powstają w ten sam sposób co knoty surowe oraz dodatkowo namacza się je płynną parafiną lub stearyną.

Knoty drewniane

Są w pełni ekologiczne. Podczas palenia knotów drewnianych, świece wydają dźwięk trzaskającego drewna w kominku, a wykorzystuje się je w szczególności przy świecach sojowych.

Świece nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat

Świece nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat

© Svitlana Tuj

Kształt świecy

Świece cylindryczne

Są formowane ze sztywnego wosku. Dzięki temu można je palić jako autonomiczne obiekty lub położyć wewnątrz specjalnego lampionu, lub na dekoracyjnej płycie żaroodpornej.

Świece obiadowe/stożkowe

Dzięki swoim wysokim i smukłym proporcjom świece stożkowe lub obiadowe doskonale sprawdzają się w świecznikach i kandelabrach. Odnajdą się także w bardziej tradycyjnej estetyce i dodadzą wyrafinowania podczas posiłków.

Podgrzewacze

Małe i niedrogie tealighty to jeden z najłatwiejszych sposobów na ozdobienie wnętrza światłem świec. Najciekawszy efekt możemy uzyskać efekt, gdy położymy ich kilka, niedaleko siebie. Nadają się nie tylko do zapewniania magicznej atmosfery, ale są również niezwykle praktyczne. Możemy użyć ich jako podgrzewaczy do naczyń żaroodpornych, utrzymując tym samym temperaturę serwowanego dania.

Dodatkowe  walory

Świece zapachowe

Jak każda świeca, wprowadzają do wnętrza ciepły blask, ale ich zapach nadaje pomieszczeniu prawdziwą tożsamość. Od przywoływania wspomnień po nadanie określonego tonu, świece zapachowe tworzą wielozmysłowe doznania i wspaniałą atmosferę. Wzory zapachowe zazwyczaj składają się z trzech poziomów: nuty górnej, centralnej i bazowej. Nuty górne to pierwsze zauważone aromaty, nuty centralne działają jako rdzeń, podczas gdy nuty bazowe są często bardziej dominujące i rozwijają się z czasem.

Świece ozdobne

Świece dekoracyjne zapewniają estetyczne piękno i pomagają kształtować styl pomieszczenia. Są idealnymi dekoracjami do stołów w jadalni i uroczymi akcentami na regały, stoliki kawowe i kominki. Świece o różnych rozmiarach dają możliwość zabawy proporcjami, a materiały – od eleganckich metali po powierzchnie ceramiczne – umożliwiają eksperymentowanie z teksturą. Można też znaleźć małe dzieła sztuki o unikalnych kształtach postaci lub przedmiotów (te będą idealne na prezent).

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
JONIEC® – ogrodzenia betonowe i elementy małej architektury ogrodowej
Leca® BLOK izoluje przed hałasem
Dekoracyjne lustra, które odmienią każde wnętrze!