Powróćmy do parawanów!

11 sierpnia '22

Parawan we współczesnych domach jest elementem dość rzadko spotykanym. A szkoda, bo oprócz swojej funkcji praktycznej jest meblem bardzo ozdobnym. Jego piękno i funkcjonalność powodują, że sprawdza się on w wielu przestrzeniach.

Parawan oddzielający strefę pracy od części kuchennej

Parawan oddzielający strefę pracy od części kuchennej

© VANK

Przestrzeń wydzielona

Jeśli chcemy w dość szybki sposób zmienić aranżację, właśnie parawan może być pomocnym rozwiązaniem. W zależności od potrzeb możemy zastosować go w dowolny sposób. Będzie doskonale wyglądał zarówno jako samodzielna ozdoba, jak i mobilna ścianka działowa. Dzięki niemu łatwo i sprawnie podzielimy duże wnętrze, albo przesłonimy nieciekawy element, który zaburza nam estetykę wnętrza. Oddzielimy nim miejsce pracy, strefę kinową, ukryjemy w sypialni strefę z garderobą, albo na przykład kącik do zabawy od miejsca nauki w pokoju dziecięcym.

Parawan na balkonie z kolei to bardzo prosty i subtelny jednocześnie sposób na oddzielenie się od spojrzeń sąsiadów. Dla urozmaicenia, na parawanie możemy poprowadzić pnącza roślin, albo ozdobić go lampkami sznurowymi.

Parawan we wnętrzu

Parawan we wnętrzu

© Pexels

Przestrzeń ozdobiona

Parawan zadba o naszą prywatność i będzie stanowił oryginalną ozdobę. Często po umeblowaniu pomieszczenia mamy poczucie, że czegoś w nim brakuje. Dopełnić aranżację mogą obrazy, lustra albo ciekawe formy oświetlenia. Doskonałym pomysłem jest też właśnie parawan. Pełniąc funkcję wyłącznie dekoracyjną, może sam w sobie stać się dziełem sztuki i pomóc w zagospodarowaniu mało ciekawego kąta. W zależności od materiału, z jakiego został wykonany oraz formy, pomoże nam podkreślić styl naszego mieszkania. Rustykalny, klasyczny, bądź na przykład glamour – do każdego z nich z pewnością dopasujemy odpowiednią przesłonę.

Ruchome ścianki mogą być jedno, lub wieloskrzydłowe. Jedne są ażurowe, inne pełne. Wykonywane są z różnorodnych materiałów. Najbardziej popularne to te z wikliny, rattanu, czy też lekkiego drewna. Zwykle są łatwe do złożenia, dzięki czemu w sprytny sposób możemy je transportować. Bardzo modne stają się parawany wykonane ze starych, wąskich drzwi.

Parawan wiklinowy S'ploty


Parawan wiklinowy S'ploty

© Ewelina Lekka

Przestrzeń osłonięta przed intensywnym słońcem

Mebel ten posłużyć może również jako osłona przed słońcem. To ciekawa alternatywa dla zasłon, rolet, czy żaluzji. Parawany ażurowe natomiast z pewnością urzekną swym romantycznym charakterem. Mają niezwykle lekki wyraz, dozują przebijające przez nie promienie słoneczne i tym samym pozwalają na wytworzenie się niezwykle artystycznej scenerii.

Ścianka podwójnie użytkowa

Przenośna ścianka może pełnić wiele dodatkowych funkcji. Ustawiona w łazience posłuży nam jako wieszak na pojedyncze ubrania, w pokoju będzie doskonała jako ścianka sentymentalna, na której przyczepimy zdjęcia z ciekawych wydarzeń z naszego życia. W pokoju dziecięcym natomiast ciekawym rozwiązaniem jest parawan z płycinami, które jednocześnie pełnią funkcję tablicy kredowej. Analogicznie można też wmontować w ramy parawanu płytę korkową, co posłużyć może jako ścianka do przypinania ważnych informacji.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
KLUDI – nowy wymiar luksusu
OKEDA – długie kobiece włosy nie są straszne naszym prysznicowym odpływom liniowym
FABROL - najlepszy adres dla twoich rolet