Czysty dom – Dlaczego powinno się czyścić pralkę?

To sprzeczne z intuicją. Zadaniem pralki jest przecież pranie, podczas którego jej wnętrze jest wypełnione wodą i mydłem. Jeśli wydaje Ci się, że mycie pralki jest niepotrzebne, to możesz się grubo mylić. Po co więc czyścić to urządzenie — sprawdźmy.

Czysta pralka to świeże i pachnące ubrania!

Czysta pralka to świeże i pachnące ubrania!

© Annie Spratt

Dlaczego trzeba czyścić pralkę?

Podczas każdego prania resztki detergentów, mydła i brudu osadzają się w pralce. Tworzą one cienką warstwę, która zatrzymuje bakterie. Ta warstwa z biegiem czasu może stać się grubsza, co sprawia, że nasze urządzenie może nie działać poprawnie, a nawet doprowadzić do jego awarii. Ponadto pralki w swoich wnętrzach tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii (ciepło i wilgoć), przez co powinniśmy dbać o nie jeszcze bardziej starannie.
Często z urządzenia wydobywa się również nieprzyjemny zapach. To może być znak, że powinniśmy natychmiast wziąć się za jego czyszczenie, ponieważ z biegiem czasu może on przenieść się na nasze świeżo wyprane ubrania.

Jak dbać o czystość pralki

Trzymanie się kilku prostych zasad po każdym praniu pozwoli zapobiec rozwojowi bakterii i sprawi, że ubrania zawsze będą czyste i pachnące.

 • Wyjmij wyprane ubrania zaraz po skończonym programie prania. Każdemu zdarzyło się zostawić wilgotne pranie na kilka godzin w zamkniętej pralce. Nie dość, że jest to niekorzystne dla naszych ubrań – są bardziej zmięte i nie pachną zbyt dobrze, to jeszcze takie małe zaniedbanie może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii. Jeśli jednak zapomnisz o wyciągnięciu prania na bardzo długo, warto uruchomić program prania ponownie.

 • Po przeniesieniu ubrań do suszarki pozostaw otwarte drzwiczki lub pokrywę pralki. Pozwoli to na wyschnięcie wnętrza bębna, zapobiegając w ten sposób rozwojowi bakterii i pleśni.

 • Nie przepełniaj swojej pralki dużą ilością prania. Może to spowodować przepracowanie pralki, a tym samym zatkanie rur i odpływów.

Wilgotne ubrania po skończonym programie powinny być od razu wyjęte z urządzenia

Wilgotne ubrania po skończonym programie powinny być od razu wyjęte z urządzenia

© Charles Deluvio

Jak czyścić pralkę?

 1. Na początku czyszczenia wytrzyj wnętrze i uszczelki wokół drzwi urządzenia uniwersalnym środkiem czyszczącym.
 2. Następnym krokiem jest odnalezienie filtra, który powinien się znajdować w prawym dolnym rogu za małą pokrywą plastikową. Jeśli nie możesz znaleźć filtra, zapoznaj się z instrukcją obsługi.
 3. Po wyjęciu elementu należy dokładnie go oczyścić i dobrze wypłukać przed ponownym włożeniem do urządzenia.
 4. Nadszedł czas na czyszczenie wnętrza pralki. Można zrobić to, włączając pustą pralkę, a zamiast proszku do prania użyć ½ szklanki sody oczyszczonej oraz 3 szklanki octu. Ocet dezynfekuje, odkaża, usuwa nagromadzone osady oraz może nawet czyścić wnętrze rur odpływowych. Posiada również właściwości dezodorujące, dzięki czemu pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów.
 5. Po zakończeniu pierwszego cyklu prania należy uruchomić kolejny cykl tym razem już z czystą wodą, aby zabić bakterie i wypłukać maszynę. 

  Opracowanie: Dominika Tyrlik  

   

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery