Ekologiczne materiały na podłogę. Najlepsze dla zdrowia i środowiska

Przegląd najbardziej ekologicznych materiałów podłogowych

Wielka popularność ekologicznych materiałów sprawiła, że producenci często wykorzystują to, aby szybciej sprzedać swój produkt. Czasem produkty oznaczone na zielono mają niewiele wspólnego z byciem eco-frendly. Co więc jeśli chcemy mieć piękną podłogę i przy okazji zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? 

Prosto z natury

To, co naturalne będzie bardziej eko niż to, co wytworzone sztucznie. Dobrą zasadą jest także wykorzystywanie odnawialnych materiałów oraz produktów z zawartością materiałów pochodzących z recyklingu. Oto krótka lista materiałów wykończeniowych podłogi

Deska drewniana nadaje wnętrzu autentyczności

Deska drewniana nadaje wnętrzu autentyczności

© Thanos Pal

Lite drewno

Drewno jest najbardziej oczywistym rodzajem podłogi ekologicznej. Do tego celu jest ono stosowane od wieków — drzewa ścinano, tworzono z nich deski i układano. Wydaje się to banalnie proste, jest jednak pewne ale — obecnie drzewa często są pozyskiwane w takim tempie (nie tylko w przypadku podłóg), że wylesianie ma miejsce na masową skalę. Inwestując w piękną drewnianą podłogę, upewnijmy się, że pochodzi ona ze zrównoważonego źródła.

Bambus rośnie niezwykle szybko, dzięki czemu jego wykorzystywanie nie sieje tak dużego spustoszenia

Bambus rośnie niezwykle szybko, dzięki czemu jego wykorzystywanie nie sieje tak dużego spustoszenia

© Wikimedia.org

Bambus

Bambus nie jest drewnem, ale szybko rosnącą trawą i rośnie na każdym kontynencie, z wyjątkiem Europy i Antarktydy. Jest uważany za jeden z najlepszych ekologicznych materiałów budowlanych. Ma niewiarygodnie wysoki wskaźnik samoregeneracji, w ciągu 24 h niektóre odmiany mogą wydłużyć swoje pędy aż o 120 cm. Charakteryzuje się również wysokim stosunkiem wytrzymałości do masy. Jest to zatem najlepszy wybór do wykonywania podłóg i szafek. Niestety bambus wymaga impregnacji, aby był odporny na owady i gnicie, bez niej ta roślina będzie przyciągać owady, może pęcznieć i pękać po wchłonięciu wody.

Ciekawy wzór korkowej podłogi

Ciekawy wzór korkowej podłogi

© Nicolás Boullosa / Flickr

Korek

Korek to odnawialny materiał pozyskiwany ze śródziemnomorskich dębów korkowych. Kora odnawia się dość szybko po zdjęciu z pni drzew. Dodatkowo jest materiałem sprężystym, ze względu na swoją strukturę może pochłaniać wibracje. Jest także odporna na wilgoć i wszelkie płyny (stąd używa się jej do wina). Zbiór korka może pomóc w walce z globalnym ociepleniem. Jego stosowanie jest przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki.

Stare drewniane deski tworzą wyjątkowy klimat

Stare drewniane deski tworzą wyjątkowy klimat

© Jp Valery

Stare drewniane deski

Ten materiał jest obecnie niezwykle cenny i modny. Stare drewniane deski uratowane z prac rozbiórkowych mogą stanowić doskonały materiał na podłogi, nadając im antyczny urok. Przed zakupem od prywatnych sprzedawców należy zawsze sprawdzić stan drewna, ponieważ może być ono zaniedbane, pełne zniszczeń wyrządzonych przez korniki.

Ciekawa tekstura jutowego dywanu

Ciekawa tekstura jutowego dywanu

© RAMillu / Pixabay

Dywany i wykładziny naturalne lub pochodzące z recyklingu

Sizal, trawa morska i juta to popularne, naturalne włókna roślinne, które wyglądają podobnie, ale nie są takie same i różnią się znacznie pod względem miękkości i tekstur. Wszystkie są trwałym i odnawialnym materiałem oraz są naturalnie odporne na mole i roztocza. Takie dywany i wykładziny idealnie sprawdzą się więc dla osób cierpiących na astmę, egzemę i inne alergie. Wszystkie są biodegradowalne.

  • Trawa morska to roślina, która rośnie w wodach przybrzeżnych na całym świecie, następnie jest ręcznie zbierana i suszona. Włókna są następnie splatane ze sobą, tworząc różne wzory i wzory, które zwykle są wariacjami tego samego koloru — zielonego lub złotego. Dywan z trawy morskiej jest trwały i dobrze sprawdzi się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Ten materiał ma bardzo wiele zastosowań, często używany był także do wypychania siedzisk krzeseł z PRL.
  • Sizal pochodzi z roślin takich jak agawa czy ananas w Afryce. Liście są przędzone w materiał podobny do przędzy, który jest często używany do produkcji liny i sznurka, dzięki czemu jest bardzo trwały. Naturalny odcień to kremowo-biały lub pszeniczny kolor — idealny do wnętrz w stylu japandi — który można następnie pofarbować na szeroką gamę kolorów, aby pasowały do bardziej żywych schematów.
  • Juta jest zbierana w Indiach i Bangladeszu. Ma naturalny brązowy odcień. Juta jest także bardziej miękka i ma bardziej wyrazistą teksturę niż sizal, więc nie jest tak wytrzymała i lepiej sprawdza się w obszarach o mniejszym natężeniu ruchu.

Linoleum możemy znaleźć w przeróżnych wzorach i kolorach

Linoleum możemy znaleźć w przeróżnych wzorach i kolorach

© Wikimedia.org

Linoleum

Wielu sprzedawców nadal błędnie nazywa płytki winylowe „linoleum”. Termin ten od lat jest wymienny, ale nie dajmy się zwieźć – to całkiem inne materiały. Linoleum jest wykonane z naturalnych materiałów, podczas gdy winyl jest syntetyczną mieszanką petrochemikaliów, która nie jest przyjazna środowisku. Wszystkie materiały użyte do produkcji linoleum są biodegradowalne, naturalne i łatwo odnawialne. Jest produkowane z żywic lnianych zmieszanych z cząsteczkami drewna i korka. Dobrze utrzymana podłoga wykonana z tego materiału ma trwały kolor, więc nawet jeśli z biegiem czasu naturalnie się zużywa, odcień znajdujący się na powierzchni podłogi nie blaknie.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery