6 porad na zminimalizowanie hałasu w pomieszczeniu

Głośny sąsiad, remont za ścianą czy ruchliwa ulica za oknem – ciężko się przyzwyczaić do nieustających dźwięków Nie ma nic bardziej denerwującego, gdy chcąc się zrelaksować, hałas roznoszący się w domu nie pozwala się wyciszyć. Jednak jest nadzieja! Tych kilka wskazówek pomoże ograniczyć hałas w naszym domu i sprawi, że wreszcie będzie można się odprężyć.

Sprawdźmy, czy okna są prawidłowo uszczelnione

Sprawdźmy, czy okna są prawidłowo uszczelnione

© Nicolas Solerieu

1. Okna

Po pierwsze powinniśmy sprawdzić, czy nasze okna nie są przestarzałe i źle uszczelnione. Szczególnie w wypadku gdy większość hałasu pochodzi z zewnątrz. Warto zainwestować w nowoczesną technologię nie tylko z powodu dźwiękoszczelności, ale również izolacyjności termicznej. Nieszczelne okna są powodem sporej straty ciepła co – szczególnie zimą generuje spore koszty.

Dywan pełni wiele funkcji we wnętrzu

Dywan pełni wiele funkcji we wnętrzu

© Francesca Tosolini

2. Dywany

Położenie na podłodze dywanu lub wykładziny pomoże zapobiec odbijaniu się dźwięków. Dywany to również świetny sposób na dopełnienie wystroju pokoju, a jeśli mamy dzieci lub zwierzęta, sąsiad z dołu z pewnością doceni stłumiony tupot pupila. Do tłumienia dźwięków najlepiej nadadzą się wyroby z długim włosem.

Uszczelki do drzwi podniosą komfort użytkowania drzwi

Uszczelki do drzwi podniosą komfort użytkowania drzwi

© Tim Reckmann

3. Osłony i uszczelki do drzwi

Uszczelnienie drzwi to kolejna sprawa, która może dużo zmienić, jeśli chodzi o pomniejszenie hałasu. Pierwszą sprawą jest szczelina pod drzwiami, która jest świetnym miejscem, gdzie może wniknąć hałas. Dodanie osłony pomoże złagodzić niepożądane dźwięki. Druga sprawa to montaż uszczelki wyciszającej we framudze drzwi. Pozwoli to na wyciszenie oraz zwiększenie komfortu zamykania drzwi. Trudno będzie teraz naprawdę głośno trzasnąć drzwiami. Nie jest to jedyna korzyść – takie uszczelnienia dodatkowo wzmocnią izolację cieplną, zapobiegając przenikaniu zimnego lub ciepłego powietrza z zewnątrz.

Zasłony dźwiękoszczelne możemy umieścić nawet w drzwiach

Zasłony dźwiękoszczelne możemy umieścić nawet w drzwiach

© Jon Tyson

4. Zasłony dźwiękochłonne

O takim ciekawym rozwiązaniu pisaliśmy już wcześniej – przy czternastu ułatwiających życie gadżetach z IKEA. Wiele zasłon zaciemniających posiada także funkcje dźwiękochłonne. Taka dekoracja jest niezwykle funkcjonalna, nie dość, że świetnie wygląda, zaciemnia pomieszczenie i na dodatek pochłania dźwięki. Oczywistym miejscem zastosowania zasłon są okna, ale można rozważyć również dodanie ich w drzwiach, jeśli tylko istnieje taka potrzeba.

Praktyczna dekoracja, która pomoże stłumić dźwięki

Praktyczna dekoracja, która pomoże stłumić dźwięki

© Alfons Morales

5. Dodatki i dekoracje

materiały, które mają zdolność wzmacniania dźwięków w przestrzeni — to na przykład szkło czy metale. Dodając do naszych aranżacji materiały takie jak bawełna, pianka i filc z pewnością pomoże nam to ograniczyć hałas. Możemy także ozdobić ściany obrazami i ramkami lub nawet zainstalować żywą ścianę z mchu. Wspaniałym pomysłem będzie ozdobienie wnętrza wyjątkowymi kilimami. Oprócz wiszących na ścianach dekoracji równie dobrze sprawdzą się tu regały z książkami, które świetnie pochłaniają dźwięk.

Ciekawe kształty paneli mogą być fantastyczną ozdobą

Ciekawe kształty paneli mogą być fantastyczną ozdobą

© Error

6. Panele akustyczne

Jeśli jednak potrzeba nam naprawdę dobrej i profesjonalnie wyglądającej bariery wygłuszającej pokój, możemy użyć specjalnych paneli dźwiękochłonnych. Specjalistyczne firmy przeprowadzają nawet wykresy hałasu i pomagają lokalizować panele i określać ich ilość tak, aby akustyka w pomieszczeniu była, jak najlepsza.

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery