Jak wybrać materiał do wygłuszenia podłogi?

Kiedy mamy już dość hałasów w naszym mieszkaniu, czas pomyśleć jak temu zaradzić. Jeśli wymieniamy podłogę, świetnym sposobem będzie dodanie specjalnej warstwy, która zredukuje przenoszenie się dźwięków. Jaki materiał będzie więc odpowiedni – sprawdzamy.

Co to jest podkład podłogowy?

Podkład to warstwa między podłożem a wierzchnią warstwąpodłogi. Jest zwykle wykonany z gumy, korka, filcu lub pianki. Istnieją podłogi, które mają w swojej konstrukcji dołączony podkład tego rodzaju. Jeśli jednak materiał stosowany na nasze podłogi jej nie posiada, warto zainwestować i cieszyć się odpowiednią izolacją akustyczną mieszkania lub domu. Dodaje on ciepła i miękkości, a co ważniejsze, wydłuża żywotność nowej podłogi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału?

Hałas w mieszkaniu to bardzo drażliwy temat. Pomieszczenie można wyciszyć na wiele sposobów. Warto jednak zacząć od ścian, sufitów i podłóg. Jest wiele parametrów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni materiał, który pomoże wyciszyć podłogę. Są to na przykład:

  • Klasa transmisji dźwięku (STC) to wartość, która określa, jak dobrze materiał redukuje hałas powietrzny. Wyższa wartość oznacza lepsze tłumienie hałasu.

  • Klasa izolacji uderzeniowej (IIC) to wartość, która określa, jak dobrze zestaw podłogowy radzi sobie z hałasem uderzeniowym. Logika jest taka sama, im wyższa wartość, tym bardziej efektywny jest materiał.

  • Gęstość i grubość materiału odgrywają ważną rolę w wygłuszaniu. Masa jest niezwykle istotna, gdy mówimy o izolacji, dlatego warto zdecydować się na grubsze i gęstsze materiały, aby osiągnąć jak najlepsze parametry.

Parametry te mają ogromne znaczenie, ponieważ zmieniają się, gdy różne materiały łączą się ze sobą.

Podczas układania podłogi warto zastanowić się nad dodaniem odpowiedniego podkładu

Podczas układania podłogi warto zastanowić się nad dodaniem odpowiedniego podkładu

© Marco Verch Professional / Flickr

Rodzaje materiałów wyciszających podłogę

Piana

To jeden z najpopularniejszych materiałów szeroko stosowany zarówno do izolacji termicznej, jak i akustycznej, ponieważ jest bardzo skuteczny i najtańszy. To wytrzymały i lekki materiał. Istnieje wiele różnych rodzajów pianek. Najbardziej skuteczną opcją jest połączenie jej z innymi materiałami takimi jak na przykład winyl. Na rynku są już dostępne pianki w różnych formach. Najpopularniejszymi z nich są zazębiające się płytki piankowe, które układa się w ciągu kilku sekund.

Podkład korkowy

Korek jest całkowicie naturalnym, nietoksycznym, odpornym na butwienie produktem oferującym doskonałe właściwości izolacji termicznej, akustycznej i wibracyjnej. Z tego powodu jest coraz szerzej stosowany w budownictwie. Jedną z jego wad jest niestety brak paroizolacji.

Podkład gumowy

Guma jest świetnym wyborem na podłoża drewniane i betonowe i jest bardzo łatwa do zainstalowania pod niemal każdą podłogą. Zapewnia doskonałą ochronę, zmniejszając ryzyko pęknięć delikatnych materiałów. Taki podkład często jest wykonany z produktów gumowych pochodzących z recyklingu, dlatego jest również przyjazny dla środowiska!

Podkład filcowy

Włókna filcowe są najczęściej wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, jest to zatem również wyrób ekologiczny. Często jest gęstszy niż pianka, dzięki temu nie tylko świetnie pochłania dźwięk, ale także świetnie izoluje dom i amortyzuje kroki. Niektóre podkłady filcowe mają wbudowaną barierę paroszczelną, która zapewnia dodatkową trwałość. Podkład filcowy może być stosowany pod różnymi rodzajami podłóg, w tym z twardego drewna, laminatu, winylu i innych.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery