Jak wybrać odpowiedni kolor fugi?

Podczas remontu jest bardzo wiele zadań do wykonania. Jednym z nich jest oczywiście wybór płytek, a kolejnym wybór odpowiedniej fugi. Nawet najpiękniejsze płytki mogą nie wyglądać już tak spektakularnie, jeśli świadomie nie wybierzemy fugi. To wcale nie jest łatwe zadanie, nie ma tu także twardych i szybkich zasad, ale jest kilka wskazówek, które pomogą nam dokonać wyboru, którego nie będziemy żałować.

Czym jest fuga

Fuga to po prostu spoina między kafelkami łączy je razem. Służy ona do wypełniania luk między płytkami, aby je płynnie wyrównać. Fuga pomaga również utrzymać płytki na ścianach lub podłodze i działa jak uszczelniacz, zapobiegając przedostawaniu się wody. Oprócz czysto praktycznych funkcji fuga jest także pewnego rodzaju dekoracją. Możemy bawić się kolorami i szerokością między kafelkami, aby radykalnie zmienić wygląd całej aranżacji.

Fuga może być kontrastowa lub wręcz przeciwnie, współgrać z kolorystyką płytek

Fuga może być kontrastowa lub wręcz przeciwnie, współgrać z kolorystyką płytek

© PxHere

Kolor fugi 

Przy wyborze zaprawy podstawowym kryterium jest jej kolor. Wszystko zależy od końcowego wyglądu płytek, do którego dążymy. Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest zastanowienie się nad trzema różnymi wyglądami, które można uzyskać za pomocą fugi – kontrastem, uzupełnieniem lub ukryciem.

Kontrast

Jeśli wzór lub kolor płytek jest w naszym odczuciu zbyt nudny, lub chcemy dodać aranżacji trochę innowacji, użyjmy kontrastowej fugi. Przykładem może być czarny kolor fugi między białymi płytkami. Taki zabieg uczyni cieniutką fugę kluczowym akcentem kolorystycznym ściany.

Uzupełnienie

Być może do swojego wnętrza wybraliśmy wspaniałe wielokolorowe lub wzorzyste płytki? Do uzupełnienia takiej palety barw konieczna jest odpowiednia fuga, która podkreśli całe założenie. 

Kamuflaż

Jeśli nie jesteśmy aż tak odważni lub chcemy, aby płytki łączyły się płynnie i wyglądały jak jeden duży kawałek, możemy użyć fugi, która będzie się wtapiać w płytki, będąc przez to prawie niewidoczna.

Biała fuga — tak czy nie?

Nawet jeśli naprawdę kochamy biały kolor, fuga w tym kolorze może być świetnym wyborem, ale zdecydowanie nie na podłodze. Kilka lat po remoncie zdecydowanie nie jest to tak jasna biel jak kiedyś. Tak więc, jeśli chcemy być praktyczni lepiej wybrać inny kolor. Biała fuga może za to dobrze sprawdzić się na ścianach łazienki, dzięki niej uzyskamy czystą, świeżą kolorystykę.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery