Kominek we wnętrzu. Jaki wybrać?

Gdy na zewnątrz panuje chłodna aura, miło jest ogrzać się ciepłem pochodzącym z kominka. Kojarzy nam się on z wnętrzami tradycyjnymi, ale również niezwykle klimatycznymi.

Kominek we wnętrzu        Kominek we wnętrzu

Kominek otwarty oraz kominek zamknięty z wkładem

© Unsplash

O zainstalowaniu kominka pomyśleć powinniśmy już na etapie projektowania domu. Jego umiejscowienie, typ oraz wygląd będą miały duże znaczenie dla aranżacji przyszłego salonu. Istotne jest również to, jaką funkcję ma spełniać kominek. Jedni bowiem ogrzewać nim będą całe wnętrze, inni natomiast zadowolą się jedynie jego aspektem dekoracyjnym.

Kominek we wnętrzu

Kominek otwarty

© Unsplash

Kominek otwarty

To on przychodzi nam pierwszy na myśl, gdy mowa o kominku w domu w stylu klasycznym lub rustykalnym. Zapach drewna, dźwięk palącego się ognia oraz jego ciepło przywołują wspomnienia miłych, bezpiecznie i komfortowo spędzonych chwil.

To jednak rozwiązanie kosztowne i niezbyt praktyczne. Wymaga ciągłego uzupełniania drewna, powoduje osadzanie się dymu na ścianach, a przy tym zajmuje sporo miejsca. Do tego w kominku otwartym aż 80% ciepła ucieka przez komin. Z pewnością nie zapewni nam to odpowiedniej temperatury w całym pomieszczeniu, a jedynie je dociepli. Jest to więc ogrzewanie punktowe i dość kosztowne.

Obudowa kominka może być bardzo różnorodna. Bardzo eleganckie będzie wykorzystanie kamienia naturalnego, takiego jak marmur czy granit. Możemy również wykończyć je połyskliwymi kryształkami, które doskonale nawiążą do stylu glamour. Zwolennikom bardziej surowych klimatów przypaść do gustu powinny kominki obudowane cegłą z drewnianymi półkami, wykończone kamieniem polnym, lub po prostu otynkowane.

Kominek we wnętrzu

Kominek zamknięty

© Unsplash

Kominek zamknięty z wkładem

To wariant najpopularniejszy i funkcjonalny. Pełni funkcję zarówno ozdobną jak i praktyczną. Podłączony jest do komina, ale posiada wkład, żeliwny, albo mniej trwały stalowy, który zamykany jest przeszklonymi drzwiczkami. Warto wspomnieć, że szyba nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, więc przypadkowe jej dotknięcie spowoduje poparzenie. Kominek taki nie sprawdzi się więc jako stałe ogrzewanie w domach, w których przebywają małe dzieci. Możemy zabezpieczyć miejsce dodatkową osłoną, jednak nie daje nam to 100 % ochrony przed dziecięcą ciekawością.

Bardziej wyszukane wersje takich kominków zawierają płaszcz wodny. Wówczas, woda znajdująca się w ścianach wkładu wspomaga proces ogrzewania również pomieszczeń od kominka oddalonych.

W kwestii wyglądu kominków z wkładem mamy praktycznie nieograniczoną swobodę. Łatwo zaaranżujemy więc przestrzeń salonu w stylu, jaki nam najbardziej odpowiada. Dostępne są zarówno różnorodne warianty kolorystyczne, jak i formy. Mamy wybór pomiędzy kominkami trwale przymocowanymi do podłoża, a tzw. „kozami”, ustawionymi na nóżkach.

Kominek we wnętrzu        Kominek we wnętrzu

Kominek typu koza oraz biokominek

© Pexels/Unsplash

Biokominek

Modne obecnie produkty w nurcie ekologicznym odnajdziemy również w świecie kominków. Biokominki to wersja, w której korzysta się z ekologicznego paliwa. Para wodna i płomienie, powstające w wyniku jego spalania, ogrzewają pomieszczenie, a dodatkowe użycie olejków zapachowych otuli nas przyjemnym aromatem. Ponadto ogień z biopaliwa nie wydziela brudzącego popiołu ani sadzy. To wersja dla osób ceniących wyszukany design i nowoczesne rozwiązania.

Biokominki mają swoich zwolenników, również wśród posiadaczy mieszkań w bloku, ze względu na ich łatwość zabudowy. Nie potrzebują one bowiem rur spalinowych ani komina. Tego typu kominki nie wydzielają dymu, spalin, czy popiołu. Drewno albo brykiet, występujące w tradycyjnych kominkach zastąpione są tu biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej. Biokominki podnoszą temperaturę pomieszczenia o około 2 do 5 stopni, jednak nie mogą być stosowane jako jedyne źródło ogrzewania. Należy również pamiętać, że mimo iż wydzielają one znikomą ilość dwutlenku węgla, warto jednak co jakiś czas przewietrzać pomieszczenie, w którym kominek jest używany.

Możliwości aranżacji tego typu urządzeń mamy bardzo wiele, ponieważ możemy zamontować je jako element wolnostojący, wiszący, narożny, albo stołowy. Brak dodatkowych instalacji i przewodów kominowych daje nam łatwość wkomponowania kominka do każdego wnętrza.

Kominek we wnętrzu

Kominek kaflowy we wnętrzu

© Pexels

Kominek kaflowy

To rozwiązanie eleganckie, idealne dla miłośników tradycji. Ceramiczne kafle mogą być zarówno elementem ozdobnym kominka z wkładem, ale doskonale też sprawdzają się jako materiał utrzymujący ciepło.

W związku z dużym zainteresowaniem tym typem ogrzewania, producenci oferują gotowe piece kaflowe, do montażu których nie potrzebujemy zduna. Warunkiem jest jedynie posiadanie przewodu kominowego, do którego podłączymy piec.

Obudowę stanowią kafle ceramiczne, które pokryte są szkliwem odpornym na wysokie temperatury. Głównymi elementami kominka kaflowego są palenisko i masa kumulacyjna. Komorę spalania wykonuje się z cegieł szamotowych lub stanowić ją może gotowy wkład piecowy. Masa kumulacyjna nagrzewa się w ciągu 1-2 godzin, a następnie przez stosunkowo długi czas oddaje ciepło na zewnątrz. Kominki takie opalane są drewnem, węglem albo brykietem.

Opracowanie: Liwia Sus

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery