Tapeta korkowa na ścianie

Wykorzystanie powierzchni korkowej we wnętrzu jest ostatnio niezwykle popularne. Korek jest materiałem z jednej strony dość popularnym, z drugiej zaś wykorzystywanym w coraz bardziej niebanalny sposób. Jego oryginalny wygląd ozdobi niejedno wnętrze i wprowadzi do niego odrobinę ciepłego klimatu.

Geometryczne panele korkowe na ścianie

Geometryczne panele korkowe na ścianie

fot.: Michał Młynarczyk © Modify – Architektura Wnętrz

Zalety okleiny korkowej

Okładzina korkowa to rozwiązanie nowoczesne, obok którego nie da się przejść obojętnie. Materiał ten powstaje z kory rosnącej na dębach korkowych, występujących głównie w rejonie Morza Śródziemnego. Jest niezwykle lekki, dlatego nie miejmy obaw o zbyt mocne obciążenie konstrukcji ściany.

Płytę korkową wyróżnia wysoki współczynnik ciepła – jest to około 0,040 W/(m²·K), co daje przyjemne odczucie, gdy dotykamy takiej ściany. To wspaniałe rozwiązanie, zwłaszcza gdy do ściany przylega łóżko. Nie będzie ona już odstraszała chłodem w dotyku. Również łózka bez zagłówka odnajdą się dobrze w pobliżu ściany obłożonej korkiem.

Korek posiada również doskonałe właściwości akustyczne. Wszystko za sprawą nierównomiernej struktury, która sprzyja pochłanianiu fal dźwiękowych. Będą odpowiednie więc do wykończenia klatek schodowych, co wpłynie na ograniczenie w tworzeniu się pogłosu. Sprawdzą się też jako powierzchnia wyciszająca w pokoju muzycznym.

Co ciekawe, korek jest antyelektrostatyczny, a więc nie przyciąga kurzu. Utrzymanie takiej powierzchni w czystości nie wymaga więc większego wysiłku. Wyróżnia go również neutralny zapach, a także co bardzo ważne, jest materiałem estetycznym również po upływie czasu, ponieważ starzeje się w dość długim okresie czasu.

Płyta korkowa        Płyta korkowa

Różnorodne struktury okładziny korkowej

© Pexels/Unsplash

Wybór formatu

Okładzina korkowa dostępna jest najczęściej w formie prostokątnych płytek o wymiarach 30 × 60 cm albo 30 × 90 cm. Na rynku znajdziemy również arkusze heksagonów, rombów czy też płaszczyzny o powierzchni koła. Różnorodność okładziny korkowej, pozwala zaaranżować wnętrze w dowolny sposób, zarówno jako dekoracja na całej ścianie, jak i na jej części.

Do wyboru, do koloru

Najczęściej spotykany jest korek w naturalnym odcieniu beżowym. Istnieją również wersje barwione. We wnętrzach nowoczesnych idealnie sprawdzi się okleina rozbielona, natomiast stonowane aranżacje doskonale skomponują się z brązami czy też rudościami. Coraz chętniej w projektach wplatane są okleiny z korka o odważnym zabarwieniu – różowym czy na przykład zielonym. Korek można również samemu pomalować farbą, lakierem lub bejcą.

Ścianę z korka możemy również pokryć powierzchnią satynową, dzięki czemu jest ona przyjemniejsza, bardziej jedwabista w dotyku.

Cena i wymiary oklein korkowych

Okleiny korkowe znajdziemy już za 7 do 25 zł za arkusz. Lepsze jakościowo płyty mieszczą się w przedziale od 90 do 160 zł za format. Cena zależna jest zarówno od grubości oraz unikatowości wzoru.

Dostępne w sprzedaży są również maty z korka. Ich grubość zwykle nie przekracza 1 cm. Szerokość natomiast może wynosić natomiast nawet do 150 cm.

Geometryczne panele korkowe na ścianie

Geometryczne panele korkowe na ścianie

fot.: Michał Młynarczyk © Modify – Architektura Wnętrz

Jak położyć tapetę z korka?

Płyty korkowe przykleja się do ścian za pomocą kleju ekologicznego na bazie wody, nanosząc go zarówno na płytę jak i na ścianę. Jest to więc bezpieczna czynność, niewymagająca wietrzenia pomieszczeń czy też żmudnego odczekiwania. Możemy również zastosować typowe kleje montażowe lub silniejsze wersje do drewna. W trakcie klejenia warto pomóc sobie, dociskając płaszczyznę wałkiem do tapet, a w niektórych miejscach dobijając młotkiem stolarskim.

Jeśli krawędzie płyt są proste, wówczas możemy uzyskać niemalże jednolitą powierzchnię, układając arkusze obok siebie. Zalecane jest rozłożenie ich na około 3 dni w pomieszczeniu, gdzie będą montowane, co pozwoli uniknąć powstawania szczelin na łączeniach.

Opracowanie: Liwia Sus

Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
Kompleksowe kosztorysy inwestorskie
Bestsellery