Krzesło Tolix – forma surowa i romantyczna zarazem

Mebel to dość powszechny. Rozpoznawalny i pożądany zwłaszcza przez miłośników stylu industrialnego, ale również doskonale komponujący się z wnętrzem prowansalskim. Z jednej strony surowy, wykonany w całości z metalu, z drugiej zaś nieco romantyczny w swej formie.

Autorem projektu jest Xavier Pauchard. Był francuskim dekarzem i jako pierwszy w swym kraju stosował technikę galwanizacji, która chroniła żelazo przed utlenianiem. Polegała na zanurzeniu przedmiotu w rozgrzanym do 450 °C cynku.

Krzesło Tolix        Krzesło Tolix

Krzesła Tolix

© Unsplash/Pexels

Projekt idealny

Tuż po I wojnie światowej Pauchard zajmował się wyrobem sprzętów gospodarstwa domowego, które ocynkowywał. Przedmioty posiadały zdecydowanie ulepszoną jakość, a co za tym idzie, przyczyniały się do poprawy komfortu ich użytkowania. Autor w 1925 roku postanowił więc zarejestrować firmę Tolix oraz poszerzyć działalność, produkując również siedziska. Stworzenie krzesła idealnego stało się wówczas ambicją projektanta. Miał to być przedmiot estetyczny, jak i praktyczny zarazem, który będzie nadawał się do masowej produkcji.

Wreszcie, w 1934 roku, wypracowano krzesło, które satysfakcjonowało Paucharda. Cechowało się solidnym wyglądem i wykonaniem, było wygodne i praktyczne. Posiadało siedem otworów odpływowych w szerokim siedzisku. Prototyp, nazwany Modelem A, szybko posłużył do produkcji masowej. Krzesło używane było zarówno w biurach, fabrykach, szpitalach, a także kawiarniach i przestrzeniach prywatnych.

Krzesła Tolix

Krzesła Tolix

© Pexels

Krzesło pływające

Ciekawym wątkiem w karierze najbardziej rozpoznawalnego krzesła firmy Tolix jest fakt, że stało się ono wyposażeniem prestiżowego statku pasażerskiego „Normandie”, który był uważany za doskonałe osiągnięcie architektury okrętowej. Mebel, by znaleźć się na pokładzie, musiał sprostać licznym wymogom, między innymi odporności na rdzę i ogień.

Krzesła Tolix

Krzesła Tolix

© Pexels

Tolix dziś

Dziś firma Tolix posiada różnorodne modele w wielu wersjach kolorystycznych. Są sprzedawane w 27 krajach, zwłaszcza we Francji i Stanach Zjednoczonych. Firma nadal kładzie duży nacisk na jakość i wyjątkowy styl projektów.

Opracowanie: Liwia Sus

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery