Thonet 14 – kultowe krzesło z ponad 170-letnią tradycją

Zaprojektowane przez Michaela Thoneta – stolarza, pochodzącego z Niemiec. Początkowo nazywało się Chair Coffee-house, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Krzesło kawiarniane. Składało się z oddzielnych elementów i było pierwszym meblem wprowadzonym do produkcji masowej na świecie.

Krzesło nr 14 zaprojektowane przez Michaela Thoneta

Krzesła zaprojektowane przez Michaela Thoneta

© Pexels

Mebel niezwykle popularny

Szacowany nakład to ponad 50 milionów sztuk. Na jego popularność główny wpływ miały atrakcyjna cena oraz wygoda transportowania – płaskie paczki, do których zapakowane były poszczególne elementy, składano w miejscach sprzedaży.

Jego fenomen polega również na wyrafinowanej formie, która została uzyskana w procesie zginania drewna. Autor projektu udoskonalił technikę – drewniane pręty formował przy użyciu pary pod ciśnieniem, dzięki czemu drewno wchłaniało wilgoć, stając się bardziej elastyczne. Zginanie było metodą bardzo satysfakcjonującą, gdyż eliminowało potrzebę wprowadzania dodatkowych elementów łączących. Mebel poza tym, że doskonale się prezentuje, wkomponowując się w niejedną aranżację, jest także całkiem wygodny.

Krzesło nr 14 zaprojektowane przez Michaela Thoneta