Ługowanie – sposób na rozbielenie drewnianej powierzchni

Każde drewno, a w szczególności gatunki jasne, z czasem żółkną lub ciemnieją. Możemy powstrzymać ten proces, stosując ługi, czyli środki, które bazują na wodorotlenku sodu. Skutkiem ich użycia jest wybielenie materiału oraz jego postarzenie. Jeśli więc chcemy rozjaśnić albo wydobyć fakturę drewna, warto zastosować metodę ługowania.

Rozjaśniony parkiet

Rozjaśniony metodą ługowania parkiet

© Pexels

Czym jest ługowanie?

Ługowanie to proces, w którym zmieniamy strukturę drewna. Głównym składnikiem roztworu jest soda kaustyczna, która wchodzi w reakcje z drewnem i w konsekwencji wytrawia tkanki roślinne oraz powoduje zahamowanie procesu ich żółknięcia. Efektem więc jest wybielenie oraz postarzenie drewnianych powierzchni, a tym samym podkreślenie usłojenia powierzchni drewnianej.

Ługowanie wykonać można zarówno w przypadku gatunków liściastych, jak i iglastych. Proces wygląda podobnie, choć ze względów estetycznych należy zastosować w tym celu inaczej skonstruowany preparat. Jeśli nie dobierzemy odpowiedniego, skutkiem najprawdopodobniej będzie szaro-zielone zabarwienie powierzchni.

Drewniana ścianka pobielona za pomocą procesu ługowania

Drewniana ścianka pobielona za pomocą procesu ługowania

© Unsplash

Jak przebiega proces ługowania?

Pierwszym krokiem przygotowawczym do ługowania jest szlifowanie. Należy się przy okazji pozbyć resztek farby lub lakieru. Drewno powinno być równe i gładkie. Odpowiednie w tym celu będą papiery ścierne o gradacji początkowo 80-100, a następnie 120-200. W niektórych miejscach warto ułatwić sobie pracę, używając szlifierki elektrycznej albo cyklinując powierzchnię.

Kolejno należy dokładnie odpylić materiał za pomocą czerwonego pada, lub odkurzacza ze szczotkowaną końcówką. Możemy przemyć nawierzchnię wilgotną ściereczką i odczekać do zupełnego odparowania wody.

Następnie przystępujemy do ługowania drewna. Ponieważ ług jest substancją żrącą, należy zapewnić podczas procesu konieczne środki bezpieczeństwa. Konieczne więc będzie założenie rękawic ochronnych, maseczki, okularów oraz odpowiedniej odzieży wierzchniej. Podstawą będzie też praca w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Ług możemy rozprowadzić używając pędzla o nylonowym włosiu, albo też wałka malarskiego. Należy rozprowadzić równomiernie preparat po całej powierzchni. W odstępach kilkugodzinnych należy jeszcze co najmniej raz powtórzyć tę czynność.

Po odczekaniu doby, wytrawiana powierzchnia wymaga ponownie delikatnego przeszlifowania. Na koniec materiał należy zaimpregnować specjalnym olejem do drewna albo woskiem. Ochroni to materiał przez wilgocią i zanieczyszczeniami oraz pogłębi jego odcień. Możemy wybrać pastę woskową barwioną, co pomoże w stworzeniu estetycznej powierzchni końcowej.

Opracowanie: Liwia Sus

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery