Formy łukowate we wnętrzu

Łukowaty kształt we wnętrzu to nie tylko element konstrukcji. Wykorzystuje się go także w formach luster, parawanów, oparć w siedziskach i łóżkach albo też w zdobnictwie ściennym. Jak wpisuje się to we współczesny minimalizm, w którym dominują kąty proste?

Łuki we wnętrzu

Łukowo zwieńczone przejście we wnętrzu

© Unsplash

Forma pożądana od starożytności

Łuk znany nam jest już od starożytności. To wynalazek inżynierii, który niegdyś wykorzystywano głównie do podtrzymywania ogromnych obciążeń w budownictwie, dziś natomiast często bywa formą estetyczną, która nadaje wdzięku i lekkości monumentalnym obiektom.

Przez pewien czas łukowe zwieńczenia odeszły w zapomnienie, wyparte przez prostopadłościenny minimalizm, jednak w ostatnich latach formy te pojawiają się na nowo w nieustannie poszukujących aranżacjach wnętrzarskich. I dobrze, bo jest to rozwiązanie miłe dla oka, a przy tym niezwykle eleganckie.

Jeśli decydujemy się na zaokrąglone formy, warto natomiast by motyw ten miał swoje uzasadnienie w danej przestrzeni. Dobrze więc by pojawiał się jako powtarzalny element aranżacji, choć i tutaj wskazany będzie umiar.

Łuki we wnętrzu        Łuki we wnętrzu

Zwieńczone łukowato okna

© Pexels

Pomysły na łuk w aranżacji

Zaokrąglone, łagodne, przyjemne dla oka łuki mają za zadanie przede wszystkim rozbić monotonię danej architektury. Ci, którzy mogą sobie pozwolić na taki rodzaj finezji wykorzystują owy kształt zarówno w elewacjach jak i we wnętrzach swoich domów.

Łukowate zwieńczenie otworu drzwiowego

Jeśli jesteśmy zwolennikami zaoblonych kształtów we wnętrzu, możemy zdecydować się na przykład na łukowate zwieńczenia otworów drzwiowych. Możemy w ten sposób podkreślić monumentalność drzwi wejściowych, albo zaoblić przejścia pomiędzy kuchnią a salonem, bądź między salonem a przedpokojem.

Jeśli nie jesteśmy gotowi na trwałą zmianę kształtu przejścia, możemy przymocować wygięte w łuk listewki drewniane czy formy sztukateryjne, które wizualnie zmienią jego wygląd. To rozwiązanie sprawdzi się również dla otworów w ścianach zewnętrznych budynków, w których wyglądu elewacji nie możemy zmieniać.

Łuki we wnętrzu        Łuki we wnętrzu

Nisze zwieńczone łukami, będą doskonałym tłem dla przedmiotów ozdobnych

© Unsplash/Pexels

Niszowe rozwiązanie

Łukowate wnęki w ścianach to doskonałe miejsca na wyeksponowanie przedmiotów ozdobnych – rzeźb, bukietu kwiatów czy też stylowego mebla. Takie nisze urozmaicą przestrzeń oraz nadadzą jej indywidualny charakter.

Łuk namalowany

Jeśli stworzenie łuku jest dla nas zbyt kłopotliwe, ponieważ wymaga remontu, możemy zdecydować się jedynie na trik optyczny, malując łuk na ścianie. To rozwiązanie może wyglądać bardzo efektownie, choć nie każdego taki zamiennik będzie satysfakcjonował. Umiejętnie dobrany kształt oraz kolorystyka z pewnością sprawi, że nasze wnętrze mieszkalne nabierze artystycznego klimatu.

Łuki we wnętrzu        Łuki we wnętrzu

Łuki we wnętrzu

© Pexels

Szklane ścianki działowe z łukiem

To rozwiązanie nowoczesne, odpowiednie dla wnętrz przestronnych. Tworzy się je ze szkła hartowanego, które może być osadzone w odpowiednio wyprofilowanej, metalowej ramie. Zastosować je możemy w przestronnym salonie, albo też w łazience, gdzie będą doskonałym odniesieniem na przykład do kolebkowego sklepienia.

Zaoblone meble

Często spotykanym we wnętrzach jest zwieńczone łukiem lustro. Ostatnio modne są również lustra zakończone w ten sposób z dwóch stron. Doskonale komponują się z elementami aranżacji, w których pojawiają się motywy arkadowe, ale również umiejętnie przełamują wystrój pełen kątów prostych, łagodząc tym samym ich surowy wygląd.

Płynne linie mogą tworzyć również ciekawą formę szafki, szafy czy stolika. Niektóre meble wyraźnie eksponują łukowate elementy, jak na przykład łóżka z takim oparciem, inne natomiast są bardziej dyskretne, a ich obłości zauważalne są dopiero z odpowiedniej perspektywy, najlepiej z góry. Ich płynne linie dodają miękkości i sprawiają, że wnętrze staje się przyjemniejsze wizualnie.

Opracowanie: Liwia Sus

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery