Tani sposób na remont - jak malować płytki?

Twoja łazienka jest nieatrakcyjna? Chcesz szybko odnowić jej wnętrze, a brak Ci czasu na gruntowny remont? Malowanie płytek to znacznie szybsza i tańsza opcja na odświeżenie aranżacji. Podpowiadamy jak malować płytki, aby przedłużyć ich żywotność i przywrócić im nowy wygląd.

Trudny materiał

Malowanie płytki różni się sporo od malowania innych powierzchni. Płytki często są szkliwione na wysoki połysk, dzięki czemu mają być odporne na wszelkie zabrudzenia. Jest jednak kilka sposobów, jak można pomalować skutecznie płytki, mimo wszystkich przeciwności.

Czasami kolor płytek kompletnie nie pasuje do naszej nowej aranżacji

Czasami kolor płytek kompletnie nie pasuje do naszej nowej aranżacji

© Max Williams

Wady i zalety malowania płytek

Zalety

  • Jest to tańsze rozwiązanie niż wymiana wszystkich płytek
  • Daje możliwość naprawy drobnych ubytków w strukturze płytek i fudze
  • Pozwala uniknąć gruntownego remontu

Wady

  • Farba pokrywa nie tylko płytkę, ale też fugę
  • Farba może z czasem się łuszczyć.
  • Malowanie płytek wymaga odpowiedniego przygotowania, które zabiera sporo czasu.

Do malowania musimy użyć specjalnej farby

Do malowania musimy użyć specjalnej farby

© Rafael Rex

Jak zabrać się do pracy?

1. Wyczyść płytkę

Ponieważ płytka pokryta jest zazwyczaj powierzchnią ochronną, wieloletnie zabrudzenia mogą być trudne do usunięcia. Poświęć trochę czasu na dokładne oczyszczenie wszystkich obszarów płytki, zwłaszcza spoin.

2. Napraw ubytki i niedoskonałości

Małe pęknięcia i drobne odpryski na powierzchni płytek można naprawić kitem, używając do tego rękawiczek. Większe ubytki można uzupełnić wodoodporną gładzią szpachlową. Po jej nałożeniu na ubytek nadmiar możesz zetrzeć szpachelką. Ważne jest również naprawienie ubytków w fugach, gdyż je także będziemy malować. Do drobnych napraw należy stosować fugę do płytek sprzedawaną w tubach. Należy nałożyć ją palcem w rękawiczce, a następnie wytrzeć. W przypadku większych uszkodzeń fugę należy usunąć i zastąpić nową.

2. Zetrzyj powierzchnię

Błyszczące powierzchnie są łatwiejsze do zmatowienia. Szlifowanie płytek tworzy matowe wykończenie, które sprawia, że farba lepiej i dłużej przylega.

3. Zabezpiecz powierzchnię

Użyj folii i taśmy malarskiej, aby nie ubrudzić innych miejsc, które nie mają zostać pomalowane.

3. Wybierz farbę do płytek

Do malowania płytek nie należy stosować farb akrylowo-lateksowych. Aby uzyskać lepsze wyniki i maksymalną trwałość, należy użyć farby epoksydowej lub farby oznaczonej jako farba do płytek.

4. Maluj wykorzystując odpowiednią technikę

Użyj pędzla do malowania wzdłuż linii fug. Następnie, zanim farba między fugami wyschnie, użyj wałka i maluj tym razem powierzchnie płytek i fugi. Zapewni to jednolite wykończenie bez widocznych pociągnięć pędzla. Wskazówka: Pomiędzy nakładaniem warstw możesz włożyć pędzel i wałek do plastikowej torebki czy woreczka, aby były wilgotne. Po przerwie możemy użyć wciąż wilgotnych pędzli bez konieczności ich zamaczania w wodzie i osuszania.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery