Nastrojowo oświetlony taras

Latem, po intensywnym dniu, chętnie zasiadamy na werandzie, tarasie lub balkonie, by ukoić się rześkim wieczornym powietrzem. Dodatkowo możemy uprzyjemnić sobie ten czas odpowiednim oświetleniem. Co wybrać, by taras wyglądał nastrojowo i stylowo, a przy tym pozostawał praktycznym?

Niewielki, ale przytulny kąt

Jeśli nie mamy do dyspozycji wygodnego tarasu, warto przytulnie zaaranżować choćby niewielki balkon. Niech stanie się on miejscem relaksu w estetycznym otoczeniu. Aby wieczorami zapewnić odpowiedni klimat, możemy postawić tam nawet zwykłą lampkę. Pamiętajmy jednak, że mamy dużo więcej możliwości aranżacyjnych, by jeszcze lepiej podkreślić charakter miejsca.

Oświetlenie zewnętrzne        Oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne na tarasie

© Pexels

Od czego zacząć?

Nim zapadaną decyzje w sprawie oświetlenia, warto przemyśleć, jakie meble będą znajdowały się w tym miejscu. Jeśli planujemy na tarasie postawić stół, będziemy potrzebowali większej ilości światła. Jeśli miejsce to ma służyć jedynie wypoczynkowi, możemy pozwolić sobie na oświetlenie mniej intensywne. Jeśli natomiast wieczorami planujemy czytać długie, wciągające nas lektury, koniecznym będzie zainstalowanie lampy punktowej. Pamiętajmy przy tym, by zachować spójność stylistyczną z pozostałymi elementami aranżacji.

Oświetlenie dla wszystkich

Taras to zwykle miejsce łączące stylistykę domu i ogrodu. Mogą więc znaleźć się tu rośliny. Niektóre z nich potrzebują dodatkowo światła sztucznego, które pomoże kontrolować ich procesy kwitnienia i wspomoże produkcję soków odżywczych i witamin.

Oświetlenie zewnętrzne        Oświetlenie zewnętrzne

Lampion ozdobny oraz lampy solarne

© Unsplash/Pexels

Każdy znajdzie coś dla siebie

Najprostszym rodzajem oświetlenia są tradycyjne świece, które możemy postawić w osłonie szklanej, albo choćby na ozdobnej metalowej podstawce. Będą klimatycznie migotały i wprowadzą romantyczny nastrój. Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo, zakupmy specjalne, stabilne lampiony. Wmontowane w nie uchwyty pozwolą wygodnie przenieść je w dowolne miejsce. Gdy natomiast nie zależy nam na naturalnym oświetleniu, dostępne są wersje na baterie lub podłączane do zasilania.

Niewymagające naszej ingerencji będą z kolei lampy solarne. Ponieważ jednak ładują się one światłem słonecznym, wieczorami (zwłaszcza późną jesienią oraz zimą) mogą dawać niewystarczającą jasność.

Oświetlenie zewnętrzne        Oświetlenie zewnętrzne

Girlandy świetlne oraz pojedyncze lampy przenośne

© Unsplash/Pexels

Popularnym w ostatnim czasie oświetleniem zewnętrznym są sznury lamp. Będzie to dobre rozwiązanie jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce. Bardzo modne są malutkie żarówki, które zwisają delikatnie ku dołowi. Prezentują się niezwykle nastrojowo. Musimy jednak gdzieś je przymocować. Tutaj przyda się pergola, zadaszenie lub przynajmniej barierki.

W sezonie chłodnym doskonałym rozwiązaniem na tarasie jest lampion grzewczy. Zapewni on ciepło, a przy tym możemy nacieszyć się blaskiem żywego ognia. Dostępne są lampiony stojące, często w kształcie długich kolumn, a także wiszące. Niektóre wyglądają jak niewielkie piecyki.

Na tarasie o dużej powierzchni sprawdzą się również lampy gazowe, które formą przypominają kominki.

Oświetlenie zewnętrzne        Oświetlenie zewnętrzne

Ażurowe lampy, które zapewnią klimatyczną atmosferę

© Pexels

Jeśli nasz taras jest zadaszony, możemy zamontować plafon albo zwykłą żarówkę z efektownym kloszem, na przykład ażurowym, wykonanym z rattanu, który na tarasie sprawdzi się jako doskonała ozdoba. Będzie idealnie wieńczył kącik ze stołem lub stolikiem kawowym i w artystyczny niemalże sposób rozproszy światło wokół nas. W podbitce dachu możemy też zamontować dyskretne oświetlenie ledowe.

Oświetlenie zewnętrzne to nie tylko lampy stojące czy wiszące, ale również taśmy ledowe, które subtelnie podświetlą miejsca graniczne, dzięki czemu taras będzie klimatyczny i jednocześnie bezpieczny.

Kilka rad technicznych

Wybierając lampy zewnętrzne, nie należy poprzestawać wyłącznie na kwestiach estetycznych. Jeśli chodzi o energooszczędność i wydajność, warto zainwestować w oświetlenie typu LED. Warto zwrócić uwagę też na materiał wykonania lamp i wybierać modele wykonane z aluminium, stali lub lampy żeliwne. Dobrze jest wybierać te od sprawdzonych producentów, a jeśli widzimy potrzebę, zabezpieczmy je dodatkowo przed korozją.

Najważniejsza jest jednak kwestia bezpieczeństwa. Lampy zewnętrzne powinny cechować się najwyższą klasą ochrony przeciwpożarowej. Najmniej narażone na działanie wody, lampy znajdujące się pod zadaszeniem powinny być oznaczone klasą szczelności obudowy na poziomie minimum IP44. Elementy, na które stale i bezpośrednio oddziałują warunki atmosferyczne muszą posiadać IP54. Lampy zewnętrzne wpuszczane w grunt powinny natomiast cechować się jeszcze wyższą klasą szczelności – na poziomie IP66.

Opracowanie: Liwia Sus

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery