Modne oświetlenie – lampy w stylu boho

Nonszalancko, ale przytulnie i z nawiązaniem do natury. Tak w skrócie można opisać mieszkanie w stylu boho. Styl ten daje dużą swobodę w aranżacji, ale bazuje głównie na ekologicznych materiałach i kolorach ziemi. Jaki dobrać abażur, by podkreślić charakter takiego wnętrza?

Lampa w stylu boho        Lampy w stylu boho

Lampy w stylu boho

© Unsplash

Boho – naturalna swoboda

Boho, czyli styl XIX wiecznej francuskiej bohemy artystycznej. Grupa ta szczególnie ceniła ekstrawagancję i wolność w wyrażaniu siebie, a tym samym przybliżanie się do natury. Charakterystyczne dla tego nurtu jest więc swobodne łączenie wzorów pochodzących z różnych okresów, ale też odmiennych kultur.

Ten luźny eklektyzm może przybierać formę ludową lub bardziej egzotyczną, czerpać inspiracje wprost z Maroka, albo z kultur Dalekiego Wschodu, bądź też fascynować się elementami typowymi dla stylu skandynawskiego. Odwaga w ich zestawianiu jest oczywiście mile widziana, choć należy pamiętać, że wykreowanie z nich spójnego wnętrza może okazać się nie lada wyzwaniem.

Lampy w stylu boho

Finezyjne lampy w stylu boho

© Pexels

Lekkie i finezyjne lampy

Oświetlenie w stylu boho może doskonale podkreślać nasze pragnienie bliskości z naturą. Organiczne formy kloszy i odpowiednie materiały będą tu doskonale pasowały. Zastosować więc możemy te wykonane z drewna, wikliny czy też rattanu, ale również finezyjne misy ceramiczne. Ważne by modele nie prezentowały się zbyt topornie.

Lampy w stylu boho        Lampy w stylu boho

Rattanowe abażury w stylu boho

© Unsplash

Ażurowe abażury

Klosze wykonane z drewnianych deseczek mogą być połączone w najróżniejszy sposób i prezentować najnowocześniejszy design. Jeśli pomiędzy nimi będzie pozostawiona przestrzeń, światło żarówki pojawi się w pomieszczeniu w formie ażurowego wzoru. Również drewniana listwa może stanowić trzon stylowych, nieosłoniętych żarówek.

Abażury wykonane z wikliny, rattanu czy też różnego rodzaju traw, będą prezentowały różnorodne sploty. Jedne bardziej zwarte, inne swobodne, a nawet celowo niedopracowane. Każde z nich podkreśli, albo zrównoważy styl naszego wnętrza.

Lampa w stylu boho

Ażurowa osłona żarówki wykonana ze sznurka

© Unsplash

Niczym makrama

Jednym z chętniej stosowanych materiałów do tworzenia osłony jest sznur. Dość gruba lina spleciona niczym makrama w kształt stożka, albo diamentu może stanowić dodatek do pomieszczenia stonowanego, urządzonego w bardziej surowym stylu. Kable oplecione naturalnymi materiałami, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, będą wyglądały o wiele bardziej estetycznie.

Worek zamiast klosza

Oświetlenie dla wnętrz w stylu boho może również korzystać z różnorodnych tkanin. Są one łatwe do uformowania w ciekawe kształty, a także dają duże możliwości kolorystyczne. Sprawdzą się zarówno przy lampie wiszącej, jak i stojącej, oraz jako osłony drobnego oświetlenia stołowego.

Materiały mogą posiadać ciekawe wzory i motywy. Jeśli wykonamy je własnoręcznie, malując farbami, wyszywając lub przyklejając na nie zaprojektowane przez nas elementy, z pewnością zachwycą one naszych gości.

Może nam również zależeć, by lampa nie zwracała szczególnej uwagi, a jedynie była estetycznym dopełnieniem aranżacji. Wówczas sprawdzi się jasny klosz, w odcieniach szarości, beżu lub bieli.

Lampa w stylu boho        Lampa w stylu boho

Warto zwrócić uwagę na dobór żarówek, zarówno ich design, jak i barwę emitowanego światła

© Unsplash

Stylowa żarówka

Aby lampa była w pełni interesująca, warto zadbać o jej serce, a więc żarówkę. Szeroki wybór modeli pozwoli nam dobrać nie tylko barwę światła, ale również odpowiednią formę żarówki. Najbardziej uniwersalnym będzie dobranie naturalnej tonacji światła, które nie męczy wzroku i jest zbliżone do światła dziennego. W przypadku oświetlenia w stylu boho, warto rozważyć także odrobinę ciemniejsze, lekko żółte lub pomarańczowe żarówki. Dodadzą one klimatycznego nastroju i będą współgrać z wiklinowymi dodatkami.

Romantyczne świece

W stylu boho oświetlenie elektryczne nie powinno być jedynym. Odrobinę romantyczności dodadzą także świece i lampiony. Staną się one znakomitą dekoracją i przywiodą na myśl relaksujące chwile spędzone przy kominku. Ich szeroka gama kolorystyczna i zapachowa wypełni wnętrze, otulając każdy zmysł.

Opracowanie: Liwia Sus

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery