Uciążliwe plamy na płycie kuchennej – jak się ich pozbyć?

Płyta elektryczna czy indukcyjna są coraz częściej wybierane ze względu na swoją funkcjonalność i świetny wygląd. Jednak o te urządzenia w kuchni trzeba także wyjątkowo dobrze dbać. Często zdarza się, że plamy i zabrudzenia powstające na płycie nie są łatwe do usunięcia. Przedstawiamy sposoby na pozbycie się trudnych zanieczyszczeń na szklanej tafli płyty grzewczej.

Nie używaj płynu do szyb!

Intuicja podpowiada nam — szklany element — środek do szkła powinien się sprawdzić. Nic bardziej mylnego! Nigdy nie należy używać  środka do czyszczenia szkła, chcąc wyczyścić szklaną płytę kuchenną. Taki środek nie usunie trudnych zabrudzeń, a ponadto amoniak znajdujący się w tych środkach czyszczących może powodować smugi lub plamy na powierzchni kuchenki. Starajmy się unikać stosowania jakichkolwiek środków czyszczących, które nie są wyraźnie przeznaczone do takiego użytku.

Czysta płyta grzewcza jest piękną ozdobą kuchni

Czysta płyta grzewcza jest piękną ozdobą kuchni

© Andrea Davis

Jak czyścić płytę grzewczą?

Istnieje wiele środków przeznaczonych typowo do walki z uciążliwymi plamami w piekarnikach i szklanych powierzchniach płyt grzewczych. Mogą być to pasty pianki i spraye. W ich przypadku należy zastosować się do zaleceń producenta i instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Jednak istnieją również inne sposoby na pozbycie się trudnych zabrudzeń. Gdy nie chcemy lub nie mamy możliwości zakupienia specjalistycznych środków, możemy zastosować te domowe sposoby:

Ocet

Jeśli chcemy wyczyścić szklaną płytę, używając domowych sposobów, możemy zastosować miksturę z octu i wody. Wystarczy spryskać płytę kuchenną taką mieszanką i przetrzeć ją ściereczką z mikrofibry. Ocet działa również jako odtłuszczacz.

Soda oczyszczona

Całą powierzchnię możemy posypać sodą oczyszczoną. Ten magiczny proszek o wielu zastosowaniach rozkłada substancje, ale jego ścieralność jest na tyle łagodna, że można szorować płytę bez zarysowań.

Ręcznik

Do zmiękczenia trudnych plam możemy użyć ręcznika nasączonego gorącą wodą. Zmiękczy on pozostałości po gotowaniu i dzięki temu będziemy mogli łatwiej usunąć je skrobakiem. Po namoczeniu ścierki lub ręcznika gorącą wodą należy pozostawić go na płycie na kilkanaście minut, aby ciepła woda i soda mogły w tym czasie zmiękczyć zanieczyszczenia.

Skrobak

Myśląc o tym, jak wyczyścić piec ze szklanym blatem, należy wziąć pod uwagę nieuniknione przypalone pierścienie wokół palników, które tak po prostu nie znikną. Przy odpowiednim użyciu żyletka może być najlepszym przyjacielem szklanej płyty kuchennej. Stosujmy wszystkie te sposoby na raz aby uzyskać najleprzy efekt i cieszyć się piękną ozdobą naszej kuchni, jaką jest czysta płyta grzewcza.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
Bestsellery