Poradnik jak zaplanować remont łazienki – 5 kroków, o których musisz pamiętać!

Twoja łazienka ma za sobą już dawno swoje lata świetności, a Ty ociągasz się z jej odnowieniem, bo nie wiesz, od czego zacząć? Remont to dla niektórych prawdziwa katorga. Na myśl przychodzi wiele pomysłów, inspiracji i nowoczesnych rozwiązań. Podczas przygotowań trzeba pomyśleć o wszystkim i wygospodarować odpowiednią ilość czasu. Jak zabrać się za rewolucje w łazience i nie stracić głowy?

1. Ułóż sobie harmonogram przed remontowy

Jeśli nie korzystamy z pomocy projektanta lub architekta wnętrz czeka nas dużo pracy, jednak jeśli nasz autorski projekt zostanie zrealizowany — satysfakcja gwarantowana. Nic jednak nie ma za darmo — aby efekt był zadowalający, przyłóżmy się do przedsięwzięcia, jak tylko najlepiej potrafimy.

        Ciekawe inspiracje łazienkowe
znajdziemy w wielu miejscach

Ciekawe inspiracje łazienkowe znajdziemy w wielu miejscach

©N42

2. Poszukaj inspiracji

Zapisz najlepsze z nich w folderze czy wydrukuj na własne potrzeby to, co podoba Ci się najbardziej. Możesz stworzyć pewnego rodzaju moodboard — tablicę inspiracji, którą będziesz kierować się przy kolejnych etapach. Zastanówmy się też, jakiego rodzaju elementy są nam niezbędne. Wanna czy prysznic? A może jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca obie wersje?  Mała łazienka? Tu również mamy wiele ciekawych rozwiązań. Jest wiele kwestii do rozważenia.  Pomyślmy też na samym początku o wydzieleniu stref w łazience i rodzaju prysznica, ponieważ może to znacząco wpłynąć na sposób kształtowania wylewki.

3. Wykonaj pomiary

To podstawa. Zmierz pomieszczenie wzdłuż i wszerz zapisując wszystkie wymiary. Ten etap jest konieczny, szczególnie gdy nasza łazienka nie jest zbyt duża. Pamiętajmy również, że planując wyłożyć łazienkę płytkami, potrzebujemy również wiedzieć jaką powierzchnię mają poszczególne ściany. Aby to zrobić, mierzymy szerokość każdej ściany, dodajemy je do siebie oraz mnożymy razy wysokość, do jakiej chcemy ułożyć płytki. Nie odejmujemy od tego wyniku powierzchni ewentualnych otworów. Powinniśmy przewidzieć lekki zapas płytek na wypadek strat materiałowych.

Podczas obliczania
powierzchni ścian musimy być bardzo dokładni, aby nie zabrakło nam materiału

Podczas obliczania powierzchni ścian musimy być bardzo dokładni, aby nie zabrakło materiału

©N42

4. Zapisz elementy kluczowe

Weź kartkę i coś do pisania kluczowych potrzeb i koniecznych do umieszczenia w łazience sprzętów. Zapisuj wszystkie informacje, które przyjdą Ci do głowy. Bardziej ambitni mogą pokusić się nawet o rozrysowanie całego pomieszczenia. Lub zrobienia prostej wizualizacji w jakimś programie graficznym.

5. Zarezerwuj terminy

Upewnij się, że remont nie potrwa dłużej, niż jest to konieczne. Harmonogram budowy jest jak domek z kart, zwłaszcza ze wszystkimi wyspecjalizowanymi podwykonawcami (hydraulikami, stolarzami, stolarzami, glazurnikami, elektrykami), którzy będą blokować określone godziny pracy nad twoim projektem. Jedno opóźnienie może wszystko zepsuć. Pamiętaj o tym, że terminy u fachowców i producentów potrafią być bardzo odległe.

Jeśli do Twojego wnętrza chcesz użyć mebli  na zamówienie, zwróć uwagę, że niejednokrotnie producenci czy rzemieślnicy potrzebują odpowiedniej ilości czasu na realizację często bardzo niestandardowego produktu.  Zamów elementy unikatowe oraz usługi specjalistów dużo wcześniej, zanim zaczniesz remont.

I do dzieła, powodzenia!

 

Dominika Tyrlik

Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
Kompleksowe kosztorysy inwestorskie
Bestsellery