Jak pozbyć się pleśni w łazience?

Łazienka to często najbardziej wilgotne i ciepłe pomieszczenie w każdym domu. Nic więc dziwnego, że często pojawia się tam pleśń – są to dla niej idealne warunki. Podpowiadamy jak zapobiegać jej rozwojowi w łazience oraz co robić, gdy ten nieproszony gość już się u nas zadomowi.

Pamiętajmy o częstym czyszczeniu naszej łazienki

Pamiętajmy o częstym czyszczeniu naszej łazienki

© Karolina Kołodziejczak

Przyczyny powstawania pleśni

Z powodu warunków, jakie powstają w łazience, gdy ją użytkujemy, pleśń często może się pojawiać nawet w pomieszczeniach, które są utrzymywane w czystości. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Nieszczelne rury
  • Zła wentylacja
  • Nieodpowiednie, niedostosowane do dużej wilgotności materiały
  • Nieszczelny kran toaleta, brodzik lub wanna

Jak zapobiegać pleśni w łazience

Sprawdź wentylacje

Częstym powodem powstawania pleśni jest zła wentylacja. Jeśli w łazience nie ma okien, można rozważyć zainwestowanie w wentylator. Będzie to miało podobny efekt do otwartego okna, pomagając rozproszyć nadmiar wilgoci z powietrza po prysznicu. Jeśli wentylator jest już zainstalowany, można spróbować go wyczyścić, często gromadzą się tam spore ilości kurzu.

Otwórz okno

Pewnie nie zredukuje istniejącej pleśni, ale otwarcie okna w łazience po prysznicu pozwoli na naturalne rozproszenie nadmiaru wilgoci z powietrza. Dzięki temu para wodna nie będzie osadzać się w tak dużym stopniu na ścianach, suficie i wokół okien, a tym samym ogranicza ryzyko powstawania pleśni.

Osuszaj wilgotne powierzchnie

Aby zapobiec osadzaniu się pleśni w obszarze samego prysznica, starajmy się wycierać podłogę i elementy prysznica jak brodzik i panele ścienne, gdy są one wilgotne. Dzięki temu usuniemy nadmiar pary wodnej, która mogłaby ułatwić rozwojowi pleśni. W zachowaniu czystości w łazience może sprzyjać wydzielenie stref. Stosując ten zabieg, oddzielimy strefę mokrą pomieszczenia od suchej.

Rutynowe czyszczenie

Bez regularnego czyszczenia łazienki bakterie, kamień i pleśń mogą stać się prawdziwym problemem.  Nie zapominajmy o trudno dostępnych zakamarkach, fugach czy sylikonach, które są podatne na pleśń. Często wymieniajmy ręczniki i dywaniki łazienkowe, a mokre wieszaj w suchych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Zainwestuj w odpowiednie rośliny

Jeśli w naszej łazience mamy chociaż trochę światła możemy zastosować rośliny. Niektóre z nich mogą pomóc w ograniczeniu pleśni, ponieważ zmniejszają wilgotność w powietrzu. Jest to np. bluszcz czy paproć.

Dobrym pomysłem może być użycie szczoteczki do czyszczenia

Dobrym pomysłem może być użycie szczoteczki do czyszczenia

© Lark O

Jak pozbyć się pleśni w łazience

Aby usunąć pleśń z łazienki, warto zaopatrzyć się w odpowiednie produkty do czyszczenia pleśni. Te środki są zazwyczaj dość toksyczne, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Należy ubrać gumowe rękawiczki i  maskę na twarz, aby uniknąć wdychania szkodliwych oparów. Pamiętajmy, by najpierw przetestować produkt na małym obszarze. Do czyszczenia fug i silikonów bardzo przydatna może okazać się zwykła szczoteczka do zębów, która dotrze w każdy zakamarek. Pamiętajmy, aby co jakiś czas spłukiwać ją podczas czyszczenia, aby usunąć zarodniki.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Bestsellery