Przechowywanie zabawek dziecięcych – wyzwanie dla rodzica

Przechowywanie zabawek dziecięcych to niemałe wyzwanie. Pluszaki, puzzle, różnego rodzaju klocki, gry i piłki, to rzeczy, które nieschowane wędrują niczym organizmy żywe po całym domu. Jak je przechowywać, żebyśmy nie zaginęli w ich wielości i jednocześnie nie pogubili ulubionych przedmiotów swojego dziecka?

Przechowywanie zabawek

Strefa zabawy z pojemną szufladą na zabawki

© Metr po metrze

Strefa zabawy w pokoju

Przede wszystkim dobrze jeśli dziecko posiada swój pokój i właśnie w nim może przechowywać wszystkie przydatne zabawki i przybory. Należałoby tam wyznaczyć strefę do zabawy, by różniła się ona na przykład od miejsca przeznaczonego do nauki. Jeśli jest to wyraźnie zaznaczony kąt, na przykład za pomocą odmiennych od reszty kolorów ścian czy mebli, dziecko ma jasność, gdzie jest miejsce zabawek i chętniej gromadzi je w tym miejscu.

Aby dziecko mogło samo panować nad porządkiem, najlepiej by miejsca przechowywania przedmiotów były w zasięgu jego rąk i nie prowokowały wspinania się po szafkach. Dla pewności dobrze, by wszystkie wysokie i ciężkie półki były przykręcone do ścian. To zapewni bezpieczną dla dziecka przestrzeń.

Jeśli w miarę systematycznie utrzymujemy w tym miejscu porządek, będzie to sprzyjać spokojnej, niechaotycznej zabawie dziecka. Im mniej też zabawek, tym łatwiej nad nimi zapanujemy. Sprawdzi się więc system rotowania zabawek. Nieużywane w danym czasie możemy wynieść do innego pomieszczenia.

Przechowywanie zabawek

Wiklinowe skrzyneczki będą doskonałym sposobem na przechowywanie zabawek dziecięcych

© Pexels

Półki, szafki i szuflady

Większe zabawki możemy przechowywać na otwartych półkach. Jeśli są one niskie, mogą jednocześnie posłużyć jako stoliki do zabawy. Poza tym doskonale sprawdzą się wyższe regały z półkami stałymi, albo też szufladami w formie pudeł lub koszy. Dobrze sprawdzają się meble z regulowanym kątem ustawienia półek. Zajmują one nieco mniej przestrzeni, a jednocześnie są przejrzyste i tym samym wygodne w użytkowaniu.

Zamykane szafki z kolei sprawią, że przedmioty osłonione będą od kurzu. Jeśli drzwiczki nie są transparentne, pozwoli nam to ukryć wielość przedmiotów i zachować ład w pokoju. Również długie i jednocześnie niewysokie szuflady na kółkach, wsuwane pod łóżko, będą pomocne w sprawnym i systematycznym porządkowaniu pokoju.

Książki do kosza…?

Książki możemy przechowywać zarówno na półkach, ale również, zwłaszcza te dla młodszych dzieci, w koszyczkach. Dzieci, mając możliwość zajrzenia do niego i wyszukania ulubionej opowieści, będą zachęcone jednocześnie do czytania.

Przechowywanie zabawek        Przechowywanie zabawek

Przechowywanie zabawek w koszach

© Pexels

Przechowywanie w otwartych pudełkach

Doskonałym sposobem na przechowywanie zabawek są dość płytkie, otwarte pojemniki. Dziecko wie, gdzie są konkretne przedmioty, dzięki czemu więcej czasu spędza na zabawie niż na ich wyszukiwaniu. Po zabawie w dość łatwy sposób może schować je z powrotem. Nie jest to jeden wielki pojemnik na wszystko, ale miejsca jasno określone. Warto też zwracać uwagę na to by dno pojemnika nie było zbyt wklęśnięte do środka. To ograniczy jego pojemność. Dobrze też by same w sobie nie były zbyt ciężkie, a przy tym pozostawały stabilne.

Pojemniki miękkie i elastyczne

Jeśli pojemniki mają służyć dzieciom, warto przewidzieć, że będą one ciągnięte po podłodze, przerzucane, a nawet zamieszkiwane przez nie. Dobrze sprawdzą się więc kosze i pudełka wykonane z tkanin, filcu czy też trawy morskiej. Są przyjemne w dotyku i niezwykle pomiestne.

Skrzynia ze skarbami

W stylowych mieszkaniach, w pokoju dziecięcym może stanąć stary, drewniany kufer. Doda on odrobiny tajemniczości tej przestrzeni i przywiedzie na myśl odnalezioną na dalekiej wyspie skrzynię ze skarbami. Może też służyć podobnym celom – przechowywaniu najcenniejszych zabawek.

Przechowywanie zabawek

Drobne przedmioty możemy również przechowywać w półkach z kolorowymi szufladami

© Pexels

W czym trzymać drobiazgi?

Drobiazgi możemy zgromadzić w niewielkich skrzyneczkach, najlepiej zamykanych. Doskonale, jeśli będą odrobinę wystylizowane pod kątem dziecięcego gustu.

Opracowanie: Liwia Sus

Ekologiczne nawierzchnie brukowe
Bestsellery