Jak naprawić skrzypiące drzwi – domowe sposoby

Poradnik majsterkowicza


Niewiele rzeczy jest tak irytujących, jak dźwięk skrzypiących drzwi. Czasem możemy spędzić nawet lata bez naprawy problemu. Jednak, gdy zdamy sobie sprawę, jak łatwo można powstrzymać skrzydło drzwiowe przed hałasem, będziemy się zastanawiać, dlaczego nie naprawiliśmy tej usterki wcześniej.

Co jest przyczyną skrzypiących drzwi?

Najczęściej przyczyną skrzypienia drzwi są zawiasy. Kołki wewnątrz nich mogą się wygiąć lub śruby mogą nie być wystarczająco dokręcone, a tarcie metalu o metal i tarcie może powodować skrzypienie. Spójrzmy na zawiasy i oceńmy, czy któraś ze śrub nie jest poluzowana. Jeśli tak, dokręćmy je śrubokrętem. Jeśli problem nie dotyczy śrub, zawiasy mogą po prostu wymagać smarowania. Kolejną częstą przyczyną może być nagromadzony kurz i brud lub wilgoć. Przyczyną skrzypiących drzwi nie jest więc ich jakość, ale znacznie częściej codzienne użytkowanie. Nie martwmy się więc na zapas — możemy to szybko naprawić.

Naprawa zawiasów

Jeśli po dokręceniu śrub drzwi nadal skrzypią, możemy dodać kilka kropel smaru do zawiasów drzwiowych. Musi on być nałożony bezpośrednio na zawias. Uważajmy z nadmiarem — wystarczą dwie krople. Podczas aplikowania lekko ruszajmy skrzydłem, aby ułatwić smarowi wniknięcie do elementów zawiasu i sprawdzić, czy usterka ustąpiła.

Domowe sposoby

Być może nie musimy od razu biec do sklepu dla majsterkowiczów. Potrzebne do naprawy skrzypiących drzwi specyfiki możemy też znaleźć w naszych domach. Najpierw potrzebujemy środka do czyszczenia, aby usunąć i nagromadzony kurz i brud. Następnie środkiem poślizgowym, musimy nasmarować zawiasy, aby ich części mogły poruszać się płynnie. Przedstawiamy kilka domowych środków, dla których mamy całkiem nowe zastosowane:

Nierzadko w domu mamy oliwę z oliwek — to świetny sposób na pozbycie się problemu skrzypiących drzwi

Nierzadko w domu mamy oliwę z oliwek — to świetny sposób na pozbycie się problemu skrzypiących drzwi

© Jonathan Ocampo

Olej

Olej spożywczy to proste rozwiązanie — już kilka jego kropli z łatwością nasmaruje skrzypiące zawiasy. Zalecamy użycie pipety, aby proces aplikacji był łatwy i czysty. Można też poradzić sobie korzystając z małej rurki do picia lub pałeczki do uszu, po usunięciu bawełny na jej końcach. Zaaplikujmy kilka kropli oleju spożywczego (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy, kokosowy etc.) na zawiasy, podkłądając pod nie w tym czasie ręcznik papierowy lub ściereczkę. Poruszajmy drzwiami, aby olej poprawnie rozprawadził się na elementach ciernych zawiasów i voilà — nie będą już skrzypieć.

Pamiętajmy, że mydła organiczne są dobrym wyborem.

Pamiętajmy, że mydła organiczne są dobrym wyborem

© Alecsander Alves 

Mydło

Mydła w kostce bardzo często zawierają tłuszcze i oleje. Nie powinno dziwić, że mogą one złagodzić skrzypienie drzwi. Wetrzyjmy kostkę mydła w zawiasy, a następnie otwórzmy i zamknijmy drzwi, aby wbić mydło w zawiasy. Musimy upewnić się, że wybieramy mydło w kostce z dużą ilością tłuszczu — mydła organiczne są dobrym wyborem.

Wazelina pomoże na popękane usta i skrzypiące drzwi

Wazelina pomoże na popękane usta i skrzypiące drzwi

© Opollo Photography

Wazelina

Ze względu na oleiste właściwości wazeliny stanowi doskonały smar do zawiasów drzwiowych, więc może być rozwiązaniem, którego szukamy. Aby złagodzić skrzypiące zawiasy, wetrzyj zewnętrzną część zawiasu niewielką ilość wazeliny, aż zostanie wtopiona w jego elementy. Jeśli chcemy przeprowadzić ten proces jeszcze dokładniej, możemy ściągnąć drzwi z zawiasów i pokryć sworzeń dokładnie smarem, a następnie umieścić całe skrzydło na swoim miejscu.

Lakier do włosów jest doraźnym, ale krótkotrwałym środkiem do złagodzenia problemu

Lakier do włosów jest doraźnym, ale krótkotrwałym środkiem do złagodzenia problemu

© Wikimedia.org

Lakier do włosów

Lakier do włosów może być szybkim i łatwym, ale krótkotrwałym sposobem na powstrzymanie skrzypienia. Zawiera on polimery, które tworzą uszczelnienie wokół zawiasów drzwi, zapobiegając ich poluzowaniu, poruszaniu się i piszczeniu. Należy spryskać kilka razy skrzypiący zawias, a następnie otworzyć i zamknąć drzwi, aby rozprowadzić lakier do włosów.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery