Systemy centralnego odkurzania - czy są warte swojej ceny?

Być może gdzieś już słyszeliśmy o systemach centralnego odkurzania, znane pod nazwą – „centralny odkurzacz”. Taki wynalazek może być świetnym rozwiązaniem dla naszego domu. Warto pomyśleć o nim jeszcze przed rozpoczęciem remontu lub budowy. Jednak czy ten odkurzacz będzie dla nas lepszy niż tradycyjne odkurzacze? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania i w których domach przyniesie ono największe korzyści – podpowiadamy.

Schematyczny przekrój domu z system centralnego odkurzania

Schematyczny przekrój domu z system centralnego odkurzania

© Wikimedia.org

Co to jest centralny odkurzacz?

Systemy centralnego odkurzania działają poprzez centralnie umieszczoną, jednostkę wytwarzającą ssanie. Silnik systemu i pojemnik na śmieci są zwykle umieszczone z dala od głównych obszarów mieszkalnych, zwykle w piwnicy, garażu lub w magazynie. Centralny odkurzacz zawiera system rurek ukryty w ścianach domu. Ten system przewodów łączy się z napędzaną silnikiem jednostką ssącą i centralnym pojemnikiem na zanieczyszczenia. System rurek łączy się również z otworami ściennymi próżniowymi, rozmieszczonymi w całym domu. Kiedy potrzebny jest nam odkurzacz, wystarczy podłączyć długi wąż do gniazdka w ścianie i włączyć system. Za pomocą węża zasysane brud i zanieczyszczenia, przemieszczają się do ukrytego systemu przewodów, a potem w dół do pojemnika na zanieczyszczenia. Silnik i pojemnik zbiorczy centralnego systemu odkurzania są nieruchome, ale w tradycyjnym systemie centralnego odkurzania wąż używany do odkurzania musi być przenoszony z pomieszczenia do pomieszczenia. Gdy nie jest używany, wąż jest przechowywany w szafie lub w innym niewidocznym miejscu. Liczba zainstalowanych portów ściennych może być różna, ale zwykle na każde piętro przypada co najmniej jeden port ścienny.
System centralnego odkurzania należy konserwować, czyszcząc centralny pojemnik na zanieczyszczenia i filtr mniej więcej raz lub dwa razy w roku. To bardzo niewiele pracy w porównaniu z tradycyjnymi odkurzaczami, które wymagają regularnej wymiany filtrów czy worków na zabrudzenia.

Jakie są zalety centralnego odkurzania?

  •  Odkurzacze centralne są często silniejsze pod względem mocy ssania w porównaniu z przenośnymi odkurzaczami. Może być ona nawet do 5 razy większa. Dzięki temu odkurzacz centralny czyści dokładniej.

  •  Kolejną zaletą jest to, że nie trzeba nigdzie nosić odkurzacza, nie ma on też przewodów, które musimy przepinać. Jedyną rzeczą potrzebną do odkurzania jest wąż, którego długość jest dobrana tak, aby dotrzeć do każdego zakamarka pomieszczenia.

  •  Systemy centralnego odkurzania zapewniają lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach. Brud i kurz, alergeny, które są odkurzane, są odprowadzane wprost do głównego pojemnika na śmieci, który zwykle znajduje się w piwnicy lub garażu. Nie ma ryzyka, że zanieczyszczenia zostaną wywiane z urządzenia z powrotem do części mieszkalnej. Jest to szczególnie korzystne dla osób cierpiących na alergie lub astmę.

  •  System centralnego odkurzacza jest cichszy niż tradycyjny odkurzacz, ponieważ jego silnik zwykle znajduje się daleko od części mieszkalnej.

  •  Jest mało prawdopodobne, aby moc ssania centralnego systemu próżniowego z czasem się zmniejszyła, chyba że centralny filtr próżniowy się zatka. W przypadku tradycyjnego moc ssania ma tendencję do zmniejszania się, gdy worek lub kanister wypełniają się zanieczyszczeniami.

  • Producenci twierdzą, że zainstalowanie w domu systemu centralnego odkurzacza zwiększy jego wartość. Należy jednak pamiętać, że odkurzacze centralne są popularne głównie wśród osób, które ich używały.

  • Możemy dodać automatyczne szufelki do centralnego systemu. To chyba jedna z najlepszych funkcji, szczególnie jeśli nie mamy w domu dużej ilości dywanów i wykładzin. Pozwalają one na zbieranie śmieci zamiecionych standardową miotłą bezpośrednio do instalacji centralnego odkurzania. Montuje się je pod szafkami lub w listwach przypodłogowych i może być załączana bez konieczności schylania się.

Długi wąż centralnego odkurzacza ma swoje wady i zalety

Długi wąż centralnego odkurzacza ma swoje wady i zalety

© Wikimedia.org

A co z wadami systemu?

  •  Systemy centralnego odkurzania są drogie w porównaniu z większością odkurzaczy przenośnych. Cena to nawet pięć tysięcy złotych — będzie się różnić w zależności od rozmiaru i wytrzymałości urządzenia, liczby portów ściennych, węży, złączy i akcesoriów, na które się zdecydujemy.
  •  Chociaż nie będziemy musieli dźwigać odkurzacza i przewodu, jeśli zdecydujemy się na zakup centralnego odkurzacza, nadal będziemy musieli ciągnąć ze sobą stosunkowo długi wąż podczas odkurzania. Może on potencjalnie porysować lub uszkodzić ściany, narożniki lub elementy mebli.
  •  Systemy centralnego odkurzania są na ogół mniej wydajne energetycznie niż tradycyjne odkurzacze

Alternatywa

Co jeśli w naszym domu bądź mieszkaniu w większości podłogi są wykonane z płytek, drewna, kamienia, lub nie mamy odpowiedniego metrażu, aby montowanie systemu centralnego było opłacalne? Ciekawym pomysłem jest zastosowanie alternatywy dla samej szufelki podłączonej do systemu centralnego. Na rynku dostępne są takie odkurzacze przeznaczone do zabudowy, które jak tradycyjne odkurzacze posiadają worki na śmieci. Dzięki temu możemy łatwo zamieść mieszkanie miotłą i pozbierać śmieci taką szufelką.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik

 

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery