W czym gromadzić drewno kominkowe?

Nadchodzi jesień. Ciepłe wieczory, spędzane na tarasie powoli odchodzą w przeszłość. Gromadzimy się więc w domach i z przyjemnością, jeśli mamy taką możliwość, rozpoczynamy sezon kominkowy. W czym gromadzić drewno kominkowe, aby było to estetyczne, a przy tym praktyczne rozwiązanie?

Przechowywanie drewna kominkowego        Przechowywanie drewna kominkowego

Schowek na drewno wbudowany w formę kominka

© Unsplash

Nisza przy kominku

Składowanie drewna w ogrodzie to jedna kwestia. Drugą zaś jest przechowywanie go w domu. Dla naszej wygody powinno być ono przechowywane bezpośrednio w sąsiedztwie kominka. Bardzo estetycznym i dogodnym miejscem jest specjalna wnęka umieszczona w jego fasadzie, lub boku. To rozwiązanie, które należy zaplanować już na etapie projektowym, ale jest ono niezwykle wygodne, ponieważ zwykle są to dość duże nisze, w których przechować możemy opał na kilka dni. Dostęp do drewna jest swobodny, a samo miejsce zapewnia dodatkowe osuszanie szczap.

Atrakcyjnie wyglądać będzie też umieszczenie niskiej ławy na poziomie paleniska. Można na niej usiąść, lub wykorzystać jako blat czy półkę. Szczelne wypełnienie wnęki poniżej da ciekawy, dekoracyjny efekt wizualny, o ile oczywiście polana będą w miarę proste. W przeciwnym razie lepiej od nisz sprawdzają się kosze, albo stojaki na drewno.

Przechowywanie drewna kominkowego        Przechowywanie drewna kominkowego

Szczapki drewna uporządkowane na stojakach

© Pexels/Unsplash

Stojaki na drewno

W zależności od stylu naszego wnętrza mieszkalnego możemy również zdecydować się nieco tańsze rozwiązanie. Wolnostojąca konstrukcja będzie równie wygodna, co wnęka w ścianie, choć przechowamy na niej jedynie kilkanaście sztuk drewna, czyli ilość wystarczającą do jednorazowego spalenia, a jesienna aura nie zawsze zachęca do wyjścia do garażu czy drewutni.

Przechowywanie drewna kominkowego        Przechowywanie drewna kominkowego

Drewno kominkowe zgromadzone na stojakach

© Pexels

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli. Przeważają jednak stojaki kute z metalu. Jedne są proste, minimalistyczne, albo nawet dość toporne w formie, inne bardziej zdobne. Część przykuwa uwagę prostotą wykonania, inne kuszą finezją i subtelnością, która zaskakuje, gdy celem jest przechowywanie drewna.

Stojak może mieć formę prostokąta, albo też walca i tworzyć dekoracyjną ściankę. Warto uczynić z niego ciekawą ozdobę wnętrza, choć niezależnie od wyboru estetycznego, ważne, aby zapewniało ono ochronę szczap od zawilgocenia i przegnicia oraz chroniło naszą podłogę przed zniszczeniem.

Przechowywanie drewna kominkowego        Przechowywanie drewna kominkowego

Drewno przy kominku zgromadzone w koszach metalowym i wiklinowym

© Pexels/Unsplash

Kosze na polana

Pozwalają one na przetrzymywanie drewna, które posłuży nam na niezbyt długie palenie. Ale możemy je swobodnie przenosić w inne miejsce, a często są na tyle lekkie, że możemy przynieść w nich drewno z zewnątrz. Istnieją również kosze na kółkach, które ułatwią nam przeniesienie ich w inne miejsce. W sklepach znajdziemy również wiele wzorów koszy, które idealnie podkreślą styl naszego salonu.

Kosze wiklinowe, filcowe i skórzane, choć nie będą zbyt trwałe, dodają wnętrzom uroku i ocieplają je optycznie, a więc doskonale posłużą nam jako rozwiązanie tymczasowe.

Przechowywanie drewna kominkowego        Przechowywanie drewna kominkowego

Różne sposoby przechowywania drewna do kominka

© Unsplash

Pojemniki z recyklingu

Interesującym pomysłem jest również wykorzystanie do gromadzenia drewna starych pojemników i mebli, które nie były stworzone do tego celu. Dawne szafki na telewizor, metalowe pudła, drewniane, a nawet plastikowe skrzynie, będą doskonałe do przechowywania opału, pod warunkiem odpowiedniego ich przystosowania.

Opracowanie: Liwia Sus

E-DODATEK - Dachy, akcesoria dachowe - Trendy 2024
E-DODATEK - Dachy, akcesoria dachowe - Trendy 2024
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery