Wanna wolnostojąca – komfort i elegancja

Jeśli marzymy o łazience, w której możliwe będą długie, relaksujące kąpiele, być może chcielibyśmy posiadać wannę wolnostojącą. To wersja coraz chętniej wybierana. W ostatnim czasie staje się ona symbolem klasyki i komfortu.

Wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca we wnętrzu w stylu retro

© Pexels

Wanna wolnostojąca pasować będzie do każdego stylu aranżacyjnego. Podstawową jej zaletą jest elegancki wygląd, podkreślający charakter każdego wnętrza, oraz wygoda użytkowania. Możemy zanurzyć się w ciepłej wodzie z dodatkiem pachnącego płynu, naturalnych olejków eterycznych, albo suszonych płatków kwiatów. Ponadto wannę wolnostojącą zamontujemy w dowolnym miejscu łazienki, pod warunkiem że będzie to przewidziane na etapie projektowym.

Wanna wolnostojąca sprawdzi się niemalże w każdym stylu wnętrzarskim. Podkreśli przytulność designu skandynawskiego, doskonale skomponuje się z surowym stylem loftowym, w otoczeniu cegieł albo betonu architektonicznego, jak również wersję dla siebie odnajdą zwolennicy estetyki glamour. Główną rolę wanna wolnostojąca może grać nie tylko w łazience, ale również w sypialni.

Wanna wolnostojąca        Wanna wolnostojąca

Wanny wolnostojące o różnych kształtach

© Pexels

Kształt wanny

Na rynku, dostępnych jest wiele kształtów wanien. Ci, którzy lubują się w stylu retro, mogą rozważyć opcję wanny owalnej. Ustawiona na podgiętych nóżkach, będzie doskonale dopełniała klimatyczną łazienkę. Modele z nogami przypominającymi łapy lwa, będzie wprost nawiązywała do stylistyki XX-lecia międzywojennego, a więc odnajdzie się również w kontekście ozdobnych baterii łazienkowych oraz czarno-białej szachownicy stworzonej na podłodze z płytek. Wanna owalna może również stać bezpośrednio na podłodze, co wygląda zdecydowanie bardziej nowocześnie.

Istnieją też modele o formie prostokąta. To wersja głównie dla aranżacji minimalistycznych. Ale żeby było nieco intrygująco, możemy wybrać taką o kształcie asymetrycznym. Nieregularne wgłębienia wanien, dostępne są również w modelach bardziej opływowych.

Istnieją również wanny wolnostojące przyścienne. To wersje tak wyprofilowane, by móc umieścić je bezpośrednio przy ścianie. Pozwala to na montaż wanny wolnostojącej nawet w niewielkich łazienkach.

Nowoczesne wanny są stabilne, łatwe do zachowania w czystości oraz przyjemne w dotyku.

Wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca w nowoczesnym wnętrzu

© Pexels

Wielkość wanny

Standardowe rozmiary to 170 cm długości oraz 70 cm szerokości. Mając jednak potrzebę dłuższej, lub krótszej wanny, z pewnością odnajdziemy takie w przedziale od 100 do 200 cm. Dostosujemy w ten sposób wannę do swojego wzrostu oraz metrażu łazienki.

Wanna wolnostojąca a ograniczenia ruchowe

W sytuacji, w której z wanny korzystają osoby starsze, albo mające trudności w poruszaniu się, nie warto rezygnować z wolnostojącej wanny. Możemy wówczas zamontować na ścianie w pobliżu specjalne relingi, które będą pomagały wyjść takiej osobie z kąpieli.

Opracowanie: Liwia Sus

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
Bestsellery