Jak dobrać dywan, aby pokój wydawał się większy?

07 lutego '22

Dywany umiejętnie spajają wszystkie elementy danego miejsca. Wykorzystują je projektanci wnętrz, zwłaszcza gdy chcą zestawić ze sobą różne kolory użyte w wystroju. Wybierając odpowiedni dywan, możemy diametralnie zmienić aranżacjęzobaczmy czym się kierować w wyborze, aby pomieszczenie wydawało się większe.

Starajmy się, aby wszystkie meble stały na dywanie

Starajmy się, aby wszystkie meble stały na dywanie

© Minh Pham

1. Wielkość dywanu

Kluczem do sukcesu, który sprawi, że pokój będzie wyglądał na większy, jest użycie odpowiedniego rozmiaru dywanu. Unikajmy umieszczania kilku mniejszych dywaników zamiast jednego większych rozmiarów. Dokładny rozmiar dywanu, optymalnego do konkretnej wielkości pokoju będzie zależał od kilku czynników, w tym od ustawienia mebli. Najlepiej, jeśli wszystkie meble w pokoju będą ustawione na dywanie. Jeśli nie jest to możliwe, dobrze jest umieścić na nim, choć ich przednie nogi. Zawsze możemy również użyć wykładziny podłogowej, rozciągniętej od jednej ściany do drugiej. Jest to świetne rozwiązanie, ale gdy chcemy urozmaicić i dopełnić aranżacje ciekawy dywan będzie znacznie lepszą opcją

2. Kolory

Do małych pomieszczeń wybierajmy dywany w jasnych kolorach, które pasują do koloru ścian. Jasne kolory odbijają światło, zamiast je pochłaniać, dzięki czemu możemy uzyskać wrażenie większego i bardziej przestronnego pomieszczenia. Ciemne kolory mają tendencję do pochłaniania światła — w ten sposób dywan w ciemniejszych kolorach sprawia, że miejsce wydaje się mniejsze.

Wzór może przytłoczyć wnętrze — wybierzmy go odpowiednio do aranżacji i wielkości pomieszczenia

Wzór może przytłoczyć wnętrze — wybierzmy go odpowiednio do aranżacji i wielkości pomieszczenia

© Spacejoy

3. Wzór

Jeśli nie chcemy zbytnio przytłoczyć pomieszczenia, uważajmy na wzorzyste dywany. Stosowanie wzoru nie jest jednak zabronione – takie dodatki na pewno przyciągają wzrok i urozmaicają wnętrze. Jeśli zdecydujemy się jednak podjąć te odważne kroki, upewnijmy się, że rozmiar wzoru jest odpowiednio przeskalowany do wielkości pomieszczenia. Typowa zasada brzmi — większe wzory dla większych pomieszczeń. Jednak są wyjątki od tej reguły i zawsze musimy dostosować wzór do konkretnej aranżacjo. Mały pokój, w którym nie ma wielu mebli, może dobrze wyglądać w zestawieniu z większym wzorem, za to duże pomieszczenie, w którym mamy mnóstwo mebli może wymagać mniejszego wzoru.

4. Podział przestrzeni

Wiemy dobrze, jak pomocne w użytkowaniu jest wydzielanie stref – świetnym przykładem jest tutaj łazienka. Jednak w salonie czy czytelni również możemy uzyskać taki efekt. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu dywanu można wydzielić dwie lub nawet więcej funkcji w pomieszczeniach — stworzyć widocznie zarysowany kącik czytelniczy lub strefę relaksu, w której będzie znajdować się wygodna sofa. Ten rodzaj dekorowania dywanami jest doskonały do dużych pomieszczeń, które wymagają zdefiniowania, ale również świetnie sprawdza się w apartamentach typu studio.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Zaczynamy od podstaw! Dlaczego nie warto rezygnować z odpowiedniej hydroizolacji?
Listwy wykończeniowe do systemów dociepleń budynków metodą „lekką – mokrą”
Mexen – nowoczesne wyposażenie Twojej łazienki