Dywany do łazienek, kuchni i na tarasy – winyl w nowoczesnym wydaniu

20 lipca '22

Gdy zastanawiamy się, z jakiego materiału wykonać podłogi w naszych domach, bardzo często nie potrafimy przewidzieć efektu końcowego. Bywa, że podjęte przez nas na etapie projektu decyzje, okazują się niezbyt trafne. Wówczas, winylowe dywany mogą pomóc nam tymczasowo, ale w sposób bezinwazyjny przearanżować wnętrze. Sprawdzą się również w miejscach stale narażonych na brud, kurz i wilgoć. Będą też doskonałą alternatywą dla alergików, walczących z kurzem i roztoczami.

Tradycyjny dywan w kuchni

Tradycyjny dywan w kuchni narażony jest na trwałe zabrudzenia

© Unsplash

Historia wynalezienia winylu

Winyl to wynalazek z XIX wieku, którego dokonał francuski lekarz. W czasie II wojny światowej trudno było o surowce, dlatego materiał ten wykorzystywano w eksperymentach przemysłowych i projektach badawczych, jako alternatywę dla gumy. Wówczas poznano jego elastyczność i wytrzymałość, a nawet możliwość wykorzystania konstrukcyjnego.

Po wojnie uznano go za potencjalny materiał podłogowy. Jako pierwsza, podłogę winylową wprowadziła w 1947 roku szwedzka firma „Tarkett”. Na szerszą skalę produkcję rozpoczęły firmy w Ameryce i Europie w latach 50. i 60.

W 1957 roku uznano, że winyl można poddawać recyklingowi. Zatem, zamiast składować go na wysypiskach śmieci, wykorzystywano go ponownie do produkcji artykułów przemysłowych i gospodarstwa domowego.

W latach 70. zaczęto stosować go na masową skalę. Za jego pomocą tworzono podłogi, samochody, opakowania, a nawet ubrania.

Dywan winylowy

Dywan winylowy

© Westwing

Winylowe dywany

Dywany winylowe to propozycja, która pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno. Choć z pozoru mogą budzić skojarzenie z tradycyjnymi wykładzinami, niewiele mają z nimi wspólnego. Jeszcze mniej z linoleum, które kojarzymy z dawnych lat.

Piękne wzory, intensywne kolory, oraz pozorna faktura do złudzenia przypominają klasyczny dywan. Z bliska okazuje się jednak, że mamy do czynienia z powierzchnią całkowicie zmywalną.

Płaszczyzny z tworzywa sztucznego z pewnością nie będą w dotyku tak miłe i puszyste, jak dywany z miękkiego włosia. To zupełnie inny rodzaj wnętrzarskiej dekoracji. Pamiętać należy również, że ciężkie meble mogą pozostawić w nich trwałe odgniecenia.

Jest to natomiast materiał antyalergiczny, co będzie zaletą dla wielu z nas. Również doceniana jest jego duża odporność na zanieczyszczenia i łatwa zmywalność. Dzięki temu sprawdza się idealnie jako chodnik w kuchni, łazience, na tarasie, a także w pokoju dziecięcym.

Odpowiednia grubość, waga i odpowiednia siatka PES sprawiają, że dywan doskonale przylega do podłoża. W warunkach zewnętrznych nie musimy się obawiać o jego wyblaknięcie.

Szerokie możliwości nadruku na winylu sprawiają, że będzie odpowiednim elementem wyposażenia przestrzeni bardzo różnych stylowo. Może stać się dekoracją zarówno wnętrz o charakterze klasycznym, jak i tych bardziej nowoczesnych, w których stanie się fantazyjnym akcentem.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Zainspiruj się kolorem!
Sztuka do wnętrz, wnętrza do sztuki
Kolory w łazience i szeroka oferta outdoor SPA