Styl klasyczny – wytwornie zdobione wnętrza

02 marca '22

Klasyczny wystrój wnętrz kieruje się prostymi zasadami. Jest uporządkowany, zrównoważony, bogaty w dodatki, tekstury i wykończenia. Nie ma jednak nic wspólnego ze staromodnymi nieatrakcyjnymi aranżacjami. Klasyczne urządzone wnętrze  idealnie nadaje się do wygodnego, współczesnego domu.

Klasyczny styl ma wyjątkowy charakter

Klasyczny styl ma wyjątkowy charakter

© Stephen Packwood

Inspirowany przeszłością

Ten styl wywodzi się z kultury europejskiej, a inspiracje czerpane są tu ze stylu wiktoriańskiego, art déco, a nawet starożytnej Grecji i Rzymu. W połączeniu z nowoczesnymi akcentami otrzymamy elegancję i wyrafinowaną aranżację wnętrz.

Duże okna ozdobione mięsistymi zasłonami dodadzą wnętrzu elegancji

Duże okna ozdobione mięsistymi zasłonami dodadzą wnętrzu elegancji

© Marcin Jastrzębski

Najważniejsze cechy wnętrza w stylu klasycznym

Wnętrze w tym stylu będzie idealnie pasować osobom, które uwielbiają klasykę, sztukę i autentyczne przedmioty wykonane z ponadczasowych materiałów. Uosabia ono wiele najlepszych cech współczesnego wystroju wnętrz, łącząc prostotę z tradycyjnymi cechami, aby stworzyć czyste uderzająco piękne przestrzenie, pozostające na długo w naszej pamięci.

Klasyczne meble

Meble w tym stylu to umiejętne połączenie nowoczesności i klasyki, a naturalne materiały są pomostem łączącym oba style. Przedmioty pasujące do tego rodzaju wnętrz zawsze prezentują wyrafinowanie. Delikatne frezy i wgłębienia podkreślaną nawiązanie do przeszłości a ich prostota formy i kolorystyka dodaje dystyngowania i nowoczesności. Na ścianach często umieszczane są panele ścienne — wyraźnie, lecz nie nachalnie podkreślające estetykę wnętrza.

Piękne żyrandole i ciemne meble to wyjątkowo eleganckie elementy wystroju

Piękne żyrandole i ciemne meble to wyjątkowo eleganckie elementy wystroju

© Poseidon72

Ekskluzywne dodatki

W dodatkach i małych elementach drzemie potężna siła. Stylowe kinkiety często wykonane z mosiądzu lub innego autentycznego tworzywa, szkło czy błyszczący metal również będzie niezwykle pasować. Podstawą jest również światło — pod sufitem można zawiesić stylizowany żyrandol a w kącie postawić lampę podłogową. Naturalne doświetlenie również jest kluczowe w tego rodzaju aranżacjach, a same okna mogą stać się kluczowym elementem wystroju. Dlatego bardzo często używa się wyrazistych długich zasłon z grubego materiału, które w dzień podkreślają okna, a po zmroku dodają prywatności.

Porządek, symetria i równowaga

Porządek i równowaga to kluczowe cechy klasycznego projektowania wnętrz. Dwa stoliki obok siebie mogą pełnić funkcję jednego dużego. Spróbujmy umieścić na przykład dwa identyczne fotele w równej odległości od stołu, tworząc symetrię.

Punkt centralny

Duże lustro, drewniana rzeźba, wyraziste dzieło sztuki powieszone na ścianie lub piękny drewniany stół mogą pełnić funkcję jednego z głównych punktów. Pamiętajmy, że tworząc punkt centralny, inne obiekty znajdujące się w pobliżu powinny do niego pasować. Dobrym przykładem kominek otoczony po obu stronach pasującymi fotelami z ozdobnym lustrem powyżej. Ściana pomalowana na inny kolor niż reszta pomieszczenia również może spełniać tę funkcję. Ten ciekawy zabieg pomoże jeszcze bardziej wyeksponować ścianę, na której można wtedy umieścić centralną ozdobę.

Naturalne kolory

Barwy powszechne w klasycznym stylu projektowania wnętrz są zasadniczo inspirowane naturą. Odcienie żółtego, niebieskiego, zielonego i brązowego, a nawet delikatniejsze, stonowane kolory, takie jak terakota, szary i różowy, są tu bardzo mile widziane. Częstym kolorem w klasycznych wnętrzach jest również biel. Jeśli chcemy uzyskać bardziej autentyczny, klasyczny wygląd, wybierzmy złamany odcień, a w przypadku nadania nowoczesnego charakteru lepiej sprawdzi się zimna barwa.

Eleganckie włókna

Klasyczny styl sam w sobie reprezentuje elegancję. Wybierając klasyczne włókna, pamiętajmy, że nie są one przesadnie ozdobne i nie przykuwają uwagi. Przykładowe tkaniny stosowane w tego rodzaju wnętrzach to aksamit, płótno i bawełna. Podłoga zazwyczaj jest drewniana, kamienna lub murowana. Wyjątkowego szyku doda tu także marmur.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Zaczynamy od podstaw! Dlaczego nie warto rezygnować z odpowiedniej hydroizolacji?
Listwy wykończeniowe do systemów dociepleń budynków metodą „lekką – mokrą”
Mexen – nowoczesne wyposażenie Twojej łazienki